Z KAYAKiem po świecie – amerykański gigant debiutuje w Polsce

Na polskim rynku debiutuje KAYAK – porównywarka ofert i cen biletów lotniczych, hoteli oraz innych produktów i usług turystycznych. KAYAK stawia na rozwiązania mobilne i proponuje podróżnikom kilka bardzo ciekawych funkcjonalności: alerty o najniższych cenach lotów i hoteli, czy panel do planowania podróży My Trips. Nam szczególnie spodobała się funkcjonalność KAYAK Explore, dzięki której użytkownik może wyszukiwać połączenia lotnicze w ramach określonego budżetu.

Idea serwisu Kayak polega na porównywaniu ofert dostępnych w różnych serwisach sprzedających bilety lotnicze, hotele, czy inne usługi turystyczne. W polskiej wersji serwisu i aplikacji KAYAK zostały już zintegrowane strony ponad 80 linii lotniczych, a także najpopularniejszych agentów online, takich jak Tripsta.pl, Airtickets24.com, Aero.pl czy Opodo.pl. Z kolei baza ofert hotelowych łączy oferty dużych wyszukiwarek takich jak Booking.com czy HRS. Co ważne w większości przypadków użytkownik ma możliwość dokonywania rezerwacji po polsku.

Priorytetem jest dla nas udostępnianie ofert partnerów umożliwiających dokonanie rezerwacji w lokalnym języku – mówi Ewa Orlewska, Country Manager KAYAK w Polsce. – Natomiast każdy użytkownik KAYAK ma dostęp do pełnej oferty dostawców z całego świata – wystarczy zmienić lokalizację w ustawieniach wyszukiwania, na przykład na USA, aby wyszukiwać oferty lokalnych linii lotniczych czy sieci hotelowych.

Porównywarka zapamiętuje ustawienia wyszukiwania oraz poprzednie rezerwacje użytkownika, lecz także wysyła alerty cenowe dotyczące cen biletów na połączenia, którymi jest on zainteresowany.

Polski KAYAK póki co jest uboższy w funkcjonalności w porównaniu do swojego macierzystego serwisu. Brakuje między innymi porównywarki ofert wynajmu samochodów. Jednak Ewa Olewska zapewnia, że debiut serwisu to dopiero początek drogi i polscy użytkownicy mogą w niedługiej przyszłości doczekać się rozbudowy KAYAK’a o nowe funkcje.

Poza porównywaniem ofert, polski KAYAK umożliwia użytkownikom korzystanie z dwóch ciekawych funkcjonalności: Explore i My Trips.

Funkcjonalność Explore pozwala przeszukiwać oferty biletów lotniczych do lotnisk na całym świecie w ramach z góry określonego budżetu. Wystarczy określić port wylotu i budżet, jakim dysponujemy, a KAYAK wyświetli nam na mapie na jaką podróż nas stać. Możemy też skorzystać z dodatkowych filtrów i podać miesiąc podróży, akceptowalną dla nas liczbę przesiadek, jakie aktywności podczas naszej podróży nas interesują, a także to czy preferujemy wyższe, czy niższe temperatury. To dobry pomysł dla osób, które lubią spontaniczne podróże, ale dokładnie wiedzą ile mogą wydać.

Z kolei funkcja My Trips, agreguje w jednym miejscu informacje o przelotach, hotelach, wynajmie samochodów, a nawet restauracjach, z których zamierzamy skorzystać podczas podróży. My Trips łączy te dane w jeden plan podróży, który można zintegrować z elektronicznym kalendarzem, czy udostępnić innym użytkownikom.

Od początku istnienia firmy KAYAK stawia na rozwiązania mobilne. Ważną część oferty KAYAK stanowią aplikacje dostępne na iPhone’a, iPada oraz na smartfony z systemem Android, a także na Windows Phone oraz Kindle. Od wprowadzenia aplikacji w 2009 roku, KAYAK odnotował ponad 18 milionów pobrań. Aplikacja KAYAK w wersji podstawowej jest darmowa, za wersję PRO trzeba zapłacić niecałe euro. Co ważne, w darmowej wersji aplikacji użytkownik korzysta z pełnej funkcjonalności serwisu, musi jednak oglądać więcej reklam. Wersja PRO uboższa w reklamy, jest natomiast bogatsza w mapy lotnisk.

O firmie KAYAK

KAYAK.com powstał w 2004 roku w USA. Założycielami firmy są amerykanie Steven Hafner i Paul English. Przychody firmy w drugim kwartale 2012 roku uplasowały się na poziomie 76,9 milionów dolarów (36% wzrost rok do roku), a dochód netto wyniósł 7,3 miliona USD (aż 93% wzrost rok do roku). W tym czasie KAYAK obsłużył 304 miliony zapytań użytkowników (wzrost o 33%), podczas gdy przez cały 2011 rok odnotowano łącznie 900 milionów wyszukiwań. Aplikacje mobilne KAYAK pobrano w zeszłym roku aż 7 milionów raz.

KAYAK zarabia na przekierowaniach użytkowników na strony partnerów – dostawców ofert, a także poprzez kilka różnych opcji reklamowych dostępnych na stronie. Dla użytkowników korzystanie z KAYAK jest całkowicie bezpłatne. Dostępnych jest łącznie 14 lokalnych wersji językowych serwisu.

Od 20 lipca 2012 roku KAYAK notowany jest na amerykańskim rynku akcji NASDAQ.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>