Atrakcyjny i dochodowy serwis? Łatwiej dzięki Qtravel.pl

Atrakcyjność serwisu, lepsza oglądalność, możliwość zarabiania czy też zwiększenia obecnych przychodów to cele chyba większości właścicieli i operatorów witryn internetowych – czy to małych serwisów hobbystycznych czy dużych, profesjonalnych wortali. System opracowany przez Qtravel.pl, polską wyszukiwarkę ofert turystycznych, pozwala na niesłychanie elastyczne i szybkie uruchomienie nowych funkcji w dowolnym serwisie internetowym – od prostej witryny, po mocno rozbudowany portal. Funkcji – co bardzo istotne – pozwalających zarówno na zwiększenie atrakcyjności jak i dochodowości serwisu.

Opracowany przez zespół Qtravel.pl tzw. interfejs aplikacji (ang. API) umożliwia proste i szybkie zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności każdego serwisu internetowego. System – w największym uproszczeniu – pozwala na szybkie przeszukiwanie oferty organizatorów turystycznych na zasadzie mechanizmów wyszukiwania kontekstowego oraz ich prezentację na stronach internetowych partnera.

– Stworzony przez nas interfejs, który nazwaliśmy QAPI, pozwala każdemu właścicielowi czy operatorowi dowolnego serwisu internetowego, który z różnych względów nie chce lub nie może dokonywać operacji gromadzenia i przetwarzania danych w obrębie własnych zasobów, na przedstawienie tysięcy ofert turystycznych i elastyczne ich zaprezentowanie – wyjaśnia Tomasz Kolaszyński, Prezes Zarządu Qtravel.pl. – Każdy nasz partner, który zdecyduje się na współpracę, otrzymuje dane w formacie XML, który pozwala mu na dowolną prezentację tychże danych. Ogólnie można powiedzieć, że wszystkim właścicielom serwisów daliśmy do dowolnego wykorzystania zarówno wielki worek z ofertami największych tour-operatorów jak i zaawansowane narzędzia do przeszukiwania zawartości tego worka oraz wybierania wyłącznie interesujących ofert. Stworzony przez nas system jest tak elastyczny, że to w jaki sposób może zostać wykorzystany, zależy już tylko i wyłącznie od pomysłowości naszych partnerów – dodaje Tomasz Kolaszyński.

Jak zapewniają przedstawiciele Qtravel.pl, takie podejście pozwala na tworzenie i rozwijanie własnych systemów i serwisów internetowych, bez względu na ich tematykę główną. To wszystko dzięki zaawansowanym możliwościom tego systemu. Jak deklarują przedstawiciele Qtravel.pl, interfejs QAPI umożliwia np. stworzenie systemu reklamowego wrażliwego na treść strony, który w zależności od określonych fraz zawartych w tekście wyświetla odpowiednią ofertę, której parametry (takie np. jak cena, państwo, miasto) może określić sam operator serwisu.

QAPI umożliwia również stworzenie systemu cross-selling pozwalającego na łączenie prezentacji i sprzedaży innych produktów – takich jak bilety lotnicze, hotele, wynajem samochodów, ubezpieczenia czy wycieczki fakultatywne – z informacją o wycieczkach. Oczywiście najprostszą formą wykorzystania QAPI jest wyszukiwarka ofert turystycznych.

Zarówno sam interfejs QAPI jak i wyszukiwarka działa na zasadzie kontekstowej, dlatego nie wymaga integracji baz ani żadnych innych dodatków. Wyszukiwanie oferty odbywa się za pomocą zaawansowanej analizy zapytań, z możliwością dodatkowego zdefiniowania różnych parametrów (miejscowość, hotel, czas, państwo).

– Zalety QAPI i przewaga nad innymi rozwiązaniami tego typu oferowanymi przez duże rodzime portale turystyczne wynikają wprost z możliwości naszej wyszukiwarki, a w szczególności wbudowanych w nią mechanizmów kontekstowych oraz uczenia się opartych na algorytmach sztucznej inteligencji – tłumaczy Agnieszka Kukałowicz, Dyrektor IT w Qtravel.pl. – Osoba poszukująca oferty turystycznej nie musi znać kodu hotelu i innych parametrów, wystarczy, że zapyta na przykład tylko o nazwę i lokalizację hotelu. Nie musi znać dokładnej nazwy lub kodu organizatora. Co więcej, nie musi również znać dostępnych terminów imprez turystycznych, wystarczy, że w zapytaniu poda datę w dowolnym formacieSystem analizy zapytań, uwzględniający również polską gramatykę oraz błędy popełniane przy wpisywaniu pytań, przetworzy każdą frazę, dobierając optymalnie prezentowaną ofertę do treści zapytania – uzupełnia Agnieszka Kukałowicz.

System QAPI pozwala również na stosowanie elastycznych modeli rozliczeń. Ponieważ system jest adresowany do właścicieli różnego rodzaju witryn – od profesjonalnych portali i wortali o różnej tematyce, po małe serwisy hobbystyczne, uwzględnia więc różnice w potencjale poszczególnych partnerów oraz ich specyfikę tematyczną.

– W największym uproszczeniu, model rozliczeń zależy głównie od sposobu prezentacji wyników wyszukiwania na stronach naszego partnera. Może to być rozwiązanie całkowicie bezpłatne, szczególnie atrakcyjne dla twórców małych serwisów hobbystycznych, ale również przewidujące różne sposoby odpłatności czy nawet podział prowizji ze sprzedaży ofert turystycznych. Ponieważ system QAPI jest adresowany do szerokiej palety potencjalnych partnerów, elastyczność sposobu rozliczeń jest jednym z fundamentów tego systemu – wyjaśnia Tomasz Kolaszyński. – Najważniejszym atutem QAPI jest jednak niesłychana wprost możliwość jego praktycznych aplikacji, wynikająca z zastosowania uniwersalnego standardu wymiany informacji. Rozwiązanie takie jest niezależne od zastosowanych platform czy konkretnych rozwiązań programistycznych stosowanych w danym serwisie. Jest uniwersalne, można je stosować wszędzie – wtóruje Agnieszka Kukałowicz.

Jak zapewniają przedstawiciele Qtravel.pl, jedynym wspólnym mianownikiem dla wszystkich partnerów, jest odpowiednie oznaczenie witryny – informacją „Powered by QtravelAPI”, podlinkowaną do strony głównej systemu – api.qtravel.pl.

Zespół Qtravel.pl ciągle pracuje nad rozwojem swojego dziecka. Już zapowiada jego kolejną wersję, wzbogaconą o kolejne możliwości i jeszcze bardziej elastyczną we wdrażaniu i możliwych aplikacjach. Jak zapowiada Tomasz Kolaszyński, premiery wersji 2.0 QAPI można oczekiwać już pod koniec pierwszego kwartału tego roku.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>