Efektywna odpowiedź na efekt ROPO w turystyce

Dla planujących wakacyjny wyjazd, Internet jest najważniejszym źródłem poszukiwania inspiracji oraz atrakcyjnej ceny. Większość z nas z podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wstrzyma się jednak do wizyty w biurze podróży. Możliwości informacyjne Internetu i przyzwyczajenia zakupowe Polaków skutecznie łączy narzędzie QAgents zintegrowane z wyszukiwarką ofert turystycznych Qtravel. Oprócz zestawu informacji o ofercie turystycznej klienci znajdą tu także wskazówki dotyczące najbliższego biura podróży, w którym jest ona dostępna.

Zjawisko poszukiwania w Internecie jedynie informacji, a finalizowanie transakcji w stacjonarnym punkcie sprzedaży nazywane jest efektem ROPO (z ang. Research Online Purchase Offline). Dotyczy ono wielu branż, także branży turystycznej.Wybór wakacyjnej oferty zwykle nie jest łatwą decyzją. Udanego urlopu wyczekuje każdy, a zakup wycieczki łączy się z niemałym wydatkiem. Dlatego decyzja o zakupie oferty turystycznej jest wieloetapowa i rozłożona w czasie. Najpierw poszukujemy pomysłu na wyjazd, następnie rozglądamy się za odpowiednim miejscem i zwracamy uwagę na atrakcyjną cenę. Do tego momentu potrzeby większości klientów zaspokaja Internet.Jednak jak pokazuje badanie Google i TNS/OBOP „Efekt ROPO w segmencie Travel” ciągle obawiamy się transakcji w pełni wirtualnych.  Chociaż Internet odgrywa ważną rolę na większości etapów kupna wycieczki, to stanowi on jedynie narzędzie pomocnicze. Nie jest bowiem najważniejszym medium podczas etapów strategicznych, wymagających zaufania. Wybierając organizatora kierujemy się przede wszystkim wcześniejszym doświadczeniem, a podejmując ostateczną decyzję o zakupie dużą wagę przywiązujemy do tzw. czynnika ludzkiego. Dlatego pracownicy biura podróży mają duży wpływ na to, jaką wycieczkę klient ostatecznie kupi.

Wyszukiwarka ofert turystycznych Qtravel wychodzi naprzeciw przyzwyczajeniom zakupowym Polaków. Choć dla większości internetowych biur podróży zachowania klientów oparte o efekt ROPO są niepożądane, Qtravel.pl udanie wykorzystuje efekt większej skłonności Polaków do finalizacji zakupów poza Internetem. Użytkownicy wyszukiwarki Qtravel mają bowiem dostęp nie tylko do pełnej informacji o wycieczce i jej cenie, ale także do lokalizacji najbliższych biur podróży posiadających w swojej ofercie wybrany wyjazd.

- Według różnych szacunków, około 80% klientów biur turystycznych szuka informacji w Internecie, ale transakcję zakupu oferty finalizuje w tradycyjnym, stacjonarnym biurze podróży – wyjaśnia Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju internetowej wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl. – Qtravel jest narzędziem internetowym, jednak naszym celem nie jest zmieniane przyzwyczajeń naszych klientów. Rozumiemy ich potrzebę zweryfikowania znalezionej w Internecie informacji. Stąd pomysł na uruchomienie usługi geolokalizacji, która pozwala na wskazanie najbliższego klientowi biura podróży, do którego można udać się w celu „fizycznego” sfinalizowania transakcji.

System QAgents opracowany przez Qtravel.pl automatycznie określa lokalizację geograficzną użytkownika i – w przypadku zainteresowania ofertą turystyczną – prezentuje najbliższe stacjonarne biura podróży, w których jest ona dostępna. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów szybko przyniosło zamierzony efekt. Ponad 70 %  użytkowników  wyszukiwarki Qtravel samodzielnie doprecyzowało lokalizację wstępnie zaproponowaną przez system. Z kolei prezentacja oferty najczęściej wybieranego jako najbliższe biura podróży wyświetlana była ponad 30 tysięcy razy.

Jak deklarują przedstawiciele Qtravel.pl, nowa usługa cieszy się bardzo dużym powodzeniem zarówno wśród klientów, jak i wśród biur podróży. Dwa miesiące po starcie systemu w bazie umieszczonych jest już ponad tysiąc punktów agencyjnych.

- Zależy nam by nasi użytkownicy otrzymali pełną informację, umożliwiającą podjęcie optymalnej decyzji zakupowej – dodaje Agnieszka Grygiel. – Z kolei biurom podróży dajemy doskonałe narzędzie pozwalające na efektywne dotarcie do nowych grup potencjalnych klientów.

Qtravel to dużo więcej niż wyszukiwarka ofert turystycznych. Poza funkcjonalnością wyszukiwania wycieczek, Qtravel prezentuje opinie i komentarze dotyczące ofert i biur podróży. – Uruchomiliśmy też mechanizm Qtravel Deals, który agreguje wyjątkowo atrakcyjne propozycje wyjazdowe, a od miesiąca udostępniamy naszym klientom kolejną ważną informację, czyli lokalizację najbliższego stacjonarnego biura podróży. A to jeszcze nie koniec nowinek – zapewnia Agnieszka Grygiel.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>