Kayak.pl korzysta z Qtravel API!

W Qtravel.pl nowości -  rozpoczęliśmy współpracę ze światowym gigantem w branży turystycznej Kayak.pl – metawyszukiwarką lotów i hoteli. Dzięki narzędziu Qtravel API wyszukiwarka Kayak.pl powiększyła swoją ofertę o wycieczki zorganizowane polskich touroperatorów.

Co to jest Qtravel API?

Od 2011 roku w Qtravel.pl równolegle z rozwojem serwisu rozwijany jest projekt Qtravel API – interfejs aplikacji, dzięki któremu deweloperzy mogą rozwijać własne aplikacje webowe, bazujące na wyszukiwaniu i prezentowaniu ofert polskich organizatorów turystyki. Qtravel API posiada funkcjonalności analogiczne do tych dostępnych w serwisie www.qtravel.pl, w tym możliwość wyszukiwania kontekstowego we wszystkich ofertach dostępnych w zasobach serwisu.
Każdy partner otrzymuje dane w formacie XML lub JSON, które pozwalają mu na dowolną prezentację tychże danych. Możliwości wykorzystania Qtravel API są ogromne, od serwisów internetowych biur podróży, poprzez blogi poświęcone podróżom aż do dedykowanych aplikacji mobilnych.

Współpraca z Kayak.pl

Jednym z partnerów, który rozpoczął korzystanie z narzędzia Qtravel API jest Kayak.pl, porównywarka ofert turystycznych będąca częścią The Priceline Group, koncernu działającego przede wszystkim w szeroko pojętej branży turystycznej (do Priceline Group należy także Booking.com, Agoda.com, Opentables.com, Rentalcars.com, oraz niedawno kupiona wyszukiwarka lotów i hoteli Momondo.com). Dzięki Qtravel API, serwis Kayak.pl udostępnia ofertę polskich touroperatorów do hoteli na całym świecie. W ten sposób ponad 80 biur podróży oraz ponad 20 tysięcy ofert dostępnych w serwisie Qtravel.pl ma szansę zaistnieć na stronach Kayak.pl. Warto podkreślić, że Qtravel.pl jest jedynym polskim OTA dostępnym w porównywarce Kayak.pl.

Jak to działa?

Aby sprawdzić, jak działa udostępnianie danych za pomocą Qtravel API wystarczy wejść na stronę www.kayak.pl, wybrać zakładkę „lot+hotel” oraz następnie wpisać w wyszukiwarce parametry takie jak: skąd chcemy wylecieć, dokąd, na jak długo. Należy przy tym pamiętać, że w Qtravel.pl większość ofert turystycznych dotyczy destynacji wakacyjnych, więc najlepiej wybrać taki region,  do którego wiadomo, że latają tam na wakacje Polacy, a więc bardziej wyspy greckie, wyspy kanaryjskie, Turcję niż Nowy York czy Los Angeles.

Na poniższym przykładzie widać, że w przypadku hoteli w Belek, Kayak.pl wyświetlił od razu ceny do hoteli pochodzące z serwisu Qtravel.pl. Po kliknięciu w przycisk „zobacz ofertę” zostaniemy przekierowani bezpośrednio do formularza rezerwacji w serwisie Qtravel.pl, gdzie możemy dokończyć proces rezerwacji.

Jeśli do danego hotelu jest więcej ofert od różnych dostawców, wtedy wyświetlana jest zawsze w pierwszej kolejności cena najniższa, tak jak widać na kolejnym przykładzie, gdzie na wyspę Rodos lepszą ofertę cenową do hotelu Rodos Park Suites &Spa ma serwis Expedia.com. Co ciekawe, Kayak.pl oblicza także cenę takiego wyjazdu składając ofertę dynamicznie (tzw. pakietowanie dynamiczne) – dobierając lot od jednego, a hotel od drugiego dostawcy. W wielu przypadkach ceny tego typu ofert są wyższe niż ceny pakietów od organizatorów turystyki, ale to polecamy sprawdzić samodzielnie.

Warto wspomnieć przy tym o jednej ważnej dla użytkowników funkcjonalności porównywarki Kayak.pl. Wybierając opcję filtrowania „tylko oferty z transferem z lotniska” okazuje się, że w większości przypadków, jeśli nie w całości, otrzymujemy tylko oferty pobierane z serwisu Qtravel.pl. W przypadku ofert zorganizowanych cena obejmuje nie tylko przelot i nocleg, ale także transfer z lotniska i na lotnisko, co nie jest automatycznie dostępne w przypadku ofert pakietowanych dynamicznie.

W praktyce oznacza to, że klient korzystając z jednej wyszukiwarki, może sprawdzić, która oferta jest dla niego najbardziej korzystna cenowo – czy wycieczka zorganizowana, której cena obejmuję przelot, hotel i transfer, czy ofert dynamiczna zawierająca usługi od różnych dostawców.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>