10 plażowych grzechów głównych

Lato trwa, jest gorąco, więc okupujemy plaże – w kraju i za granicą. Jednak przyjemne chwile relaksu nad morzem mogą zostać zepsute przez tych, którzy o dobrych obyczajach dawno zapomnieli. Jakie są największe grzeszki plażowiczów? Co nas najbardziej denerwuje na plaży?

1. Parawany

Hit, a może raczej antyhit tego lata. W samym parawanie plażowym nie ma nic złego, bo dobrze chroni przed wiatrem. Taka jest właśnie jego rola i nie jest nią anektowanie sporego kawałka plaży dla siebie. Plaża jest dla wszystkich wypoczywających, nie ma czegoś takiego jak „mój teren”. Jeśli zatem masz parawan, osłoń się od strony, gdzie wieje wiatr i nie przeszkadzaj innym. Wielometrowe ogrodzenie raczej nie przysporzy splendoru, za to narazi na śmieszność.

2. Zimne piwko w nadmiarze

Alkohol jest oczywiście dla ludzi, ale nie wszyscy to rozumieją. Nadużywanie alkoholu na plaży jest nie tylko niezbyt kulturalne, ale i niebezpieczne. Szczególnie, jeśli po kilku piwach ludzie stają się nazbyt odważni jak na ich możliwości pływackie. Ponadto alkohol w połączeniu z palącym słońcem może zadziałać znacznie mocniej niż zwykle. Każdy chyba widział podchmielonych ludzi na plaży i dla nikogo nie był to widok atrakcyjny.

3. Słuchanie głośnej muzyki

Oczywiście wiadomo, że najlepsza jest ta muzyka, której sami słuchamy i którą lubimy, ale ludzie opalający się nieopodal mogą jednak mieć inny gust i warto o tym pamiętać. Nie włączajmy więc muzyki i nie przeszkadzajmy innym. Jeśli nie umiemy bez muzyki wypoczywać – zabierzmy na plażę słuchawki. Będziemy cieszyć się lepszej jakości dźwiękiem nie przeszkadzając innym.

4. Głupie „dowcipy”

Domena nastolatków i tych, którzy po alkoholu stają się „odważni”. Wrzucanie znajomych do wody, oblewanie nią osoby, która się opala – to dowcipy, które śmieszą tylko ich autorów. W dodatku mogą być niebezpieczne: ktoś wrzucony do wody może nie umieć pływać lub doznać szoku termicznego. Chowanie ubrania czy rozwiązanie stroju kąpielowego też jest wyjątkowo mało zabawne. Jeśli lubisz dowcipy – zastanów się, czy wszyscy znajomi podzielają twoje poczucie humoru.

5. Ignorowanie poleceń ratowników

Ratownik to osoba, której poleceń bezwzględnie należy przestrzegać. Jednak niektórzy wiedzą lepiej i nie reagują na zalecenie wyjścia z wody. Ułańska fantazja, jaką wykazują niektórzy kąpiący się, jest zadziwiająca. Niektórzy wybierają nawet celowo niestrzeżone kąpieliska, bo wtedy nie muszą być zależni od poleceń ratowników. Trudno określić takie postępowanie inaczej niż nieodpowiedzialnym.

6. Niedopilnowane dzieci

Większość dzieci przepada za zabawą nad wodą. Ale nie ma nic gorszego niż przeszkadzające innym dzieci, których rodzice zupełnie nie zwracają na nich uwagi, często racząc się zimnym piwem. A dzieci w tym czasie radośnie sypią piasek na ludzi, czy wręcz po nich przebiegają. Nie mówiąc już o tym, jak niektórzy kreatywni rodzice nie idą z dzieckiem do toalety, tylko pozwalają im załatwić potrzebę wprost na plaży i nie myślą o sprzątnięciu. Niedopilnowane dzieci to również utrapienie ratowników – o utonięcie czy zgubienie się nietrudno.

7. W bikini do baru

Niektórym granica, gdzie kończy się plaża, zdecydowanie się przesunęła. Stąd widok panów w kąpielówkach i pań w bikini w nadmorskich barach czy nawet restauracjach. Wiadomo, jest gorąco, ale chodzenie w stroju kąpielowym naprawdę warto ograniczyć do plaży, gdzie taki strój jest jak najbardziej odpowiedni.

8. Gra w piłkę plażową w tłumie

Nie ma nic złego w plażowych sportach – przeciwnie, to świetny sposób na spędzanie czasu nad wodą. Jednak warto to robić w miejscach do tego wyznaczonych lub tam, gdzie jest mniej ludzi. Dostać w głowę piłką leżąc na piasku to nie jest przyjemne doznanie, więc lepiej oszczędzić go innym. Grajmy więc tak, żeby nie przeszkadzać innym w wypoczynku.

9. Głośne kłótnie

Nikt nie każe mówić na plaży szeptem, ale głośne rodzinne awantury, których musi wysłuchiwać każdy leżący obok, to koszmar. Nie wszyscy muszą wiedzieć, jakie mamy problemy ze współmałżonkiem czy teściową. Podobnie jest z głośnymi rozmowami przez telefon, zwłaszcza z mnóstwem biograficznych szczegółów.

10. Nie sprzątanie po sobie

Zakopywanie śmieci, butelek czy niedopałków papierosów nie jest żadnym wyjściem. Większość z nas nie lubi uczucia, kiedy nadeptujemy bosą stopą na szkło, więc oszczędźmy tego innym ludziom i środowisku. Na plażach zazwyczaj są śmietniki, a jeśli nie – pakujemy śmieci w reklamówkę i po prostu wynosimy ze sobą.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>