10 powodów, dla których warto pojechać do Tajlandii

Są takie miejsca, które należy zobaczyć, tajemnice, które trzeba odkryć i wydarzenia warte, by je przeżyć. Jest taki kraj, który zachwyca pięknem i bogactwem barw, intryguje wyjątkową tradycją i niezwykłą kuchnią, oczarowuje egzotyką. Ten kraj to Tajlandia – malownicza, przepełniona kolorami i chaosem, o której zaletach można by mówić i mówić… My wybraliśmy dziesięć z nich i stworzyliśmy listę powodów, dla których warto Tajlandię odwiedzić.

1. Bangkok

Bangkok to stolica i największe miasto Tajlandii. Niezliczona ilość atrakcji sprawia, że nazywany jest miastem chaosu. Tworzą one jednak niepowtarzalną atmosferę, obok której nie sposób przejść obojętnie.  Znajdziemy tu liczne bogato zdobione, buddyjskie i hinduistyczne świątynie oraz muzea. Do najważniejszych zabytków Bangkoku należy jednak Świątynia Leżącego Buddy oraz Wielki Pałac Królewski.

2. Bajeczne plaże

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Tajlandii jest Krabi. Rozciągający się wzdłuż Wybrzeża Andamańskiego region zachwyca połączeniem wapiennych masywów z zielenią lasów, błękitem morza i złotem plaż. Jest więc niezwykle chętnie odwiedzany przez turystów. Piękne piaski znajdziemy również w Phuket, której nazwa określa zarówno wyspę, tajską prowincję, jak i miasto. Do najsłynniejszych plaż tego regionu zaliczamy: Mai Kao, Nai Thon, Nai Yang, Bang Tao czy Pansea.

3. Lokalna kuchnia

W Tajlandii jedzenie stanowi ważny element kultury. Gromadzenie się przy wspólnym stole ma więc dla tubylców ogromne znaczenie. Kuchnia tajska uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Obserwujemy w niej wpływy kuchni chińskiej, a także indyjskiej. Prawdziwe tajskie jedzenie bogate w orientalne przyprawy i dodatki zachwyca kolorami, sposobem podania, niezwykłym aromatem, a egzotyka potraw zachęca do ich skosztowania.

4. Pogoda

W Tajlandii dominują dwa typu klimatu: tropikalny i monsunowy. Sprawiają one, że przez cały rok jest tu ciepło, a nawet gorąco. Pora chłodna w Tajlandii, występująca od listopada do lutego, oznacza spadek temperatury do 25°C. W najgorętszych miesiącach trzeba liczyć się z temperaturą przekraczającą 40°C! Pamiętajcie więc, że do wakacji w Tajlandii trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wyjeżdżajcie z domu bez kapelusza i wysokich filtrów.

5. Pływający targ

Niegdyś kanały wodne tajlandzkich miast stanowiły podstawowy system komunikacji. Dziś mieniące się różnymi kolorami egzotycznych owoców i aromatycznych przypraw pływające stragany, spełniają rolę głównej atrakcji turystycznej oraz źródła zarobków miejscowej ludności.

6. Przejażdżka tuk-tukiem

Tut-tuki choć hałaśliwe, są najpopularniejszą i najszybszą alternatywą na poruszanie się po tajlandzkich miastach. Te trzykołowe pojazdy przypominające motorynki skutecznie omijają uliczne korki, a przy tym dają szansę podziwiania okolicznych krajobrazów. Dzięki temu stają się niezwykle atrakcyjne dla turystów.

7. Nocny Bazar w Chiang Mai

Chiang Mai jest drugim (zaraz po Bangkoku) najchętniej odwiedzanym miastem Tajlandii. Oprócz tutejszego Starego Miasta koniecznie trzeba odwiedzić słynny Nocny Bazar. Można tu kupić praktycznie wszystko: od drobnych przekąsek, po tradycyjne tajlandzkie rękodzieła. I co bardzo ważne – niższych cen w Tajlandii nie znajdziecie.

8. Parki Narodowe

Na terenie Tajlandii znajdują się 103 parki narodowe, których zadaniem jest zabezpieczenie najcenniejszych miejsc, będących skarbnicą bogactwa natury. Odnajdziemy tu piękno tropikalnych lasów deszczowych i monsunowych, które skrywają zachwycające wodospady i jaskinie, a także zróżnicowaną faunę. Na terenie parków morskich występują wspaniałe koralowce oraz niezwykła roślinność namorzynowa. I choć większość parków za wstęp pobiera opłatę, to wrażenia jakich w nich doznacie, warte są każdej ceny.

9. Słonie

Słonie w Tajlandii obdarzane są niezwykłym szacunkiem. Stały się one narodowym symbolem tego kraju. Są bohaterami tajskich malowideł, rzeźb zdobiących świątynie, a także wierzeń i przesądów. Aby Wasza podróż obfitowała w szczęście, przejdźcie pod brzuchem słonia. W końcu to zwierzę, które je przynosi.

10. Miasto małp

Spośród bogato występujących w Tajlandii zwierząt, na szczególną uwagę zasługują małpy. Niezwykle atrakcyjne turystycznie są makaki zamieszkujące Lopburi. Mają one nawet swoje święto. Tutejsi mieszkańcy raz w roku urządzają przyjęcie ku czci małp, podczas którego obficie obdarowują je smakołykami. Mimo to małpy bywają mało sympatyczne, a czasami nawet agresywne. Nie polecamy więc zbyt blisko się do nich zbliżać.

Zdjęcia: Kasia i Marcin Paczek

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>