5 skarbów Lanzarote

Rajska atmosfera, surowy krajobraz – Lanzarote to wyspa pełna kontrastów. Tu plaże są czarne, a góry czerwone. Na szarych lawowych terenach uprawia się winorośl, a w ogródkach – kaktusy. Ta różnorodność stanowi największy skarb Lanzarote, dla którego na najbliższą podróż warto wybrać właśnie tę z Wysp Kanaryjskich.

Księżycowy krajobraz

Nie bez powodu Lanzarote nazywana jest wyspą wulkanów. Jej krajobraz zdominowały wulkaniczne stożki, a teren w większości pokryty jest lawą. Najczęściej odwiedzanym miejscem wyspy jest Montanas del Fuego, czyli Góry Ogniste. W samym środku obszaru Gór znajduje się Park Narodowy Timanfaya. Stanowi on żywy obraz tego, co pozostawiły po sobie wielokrotne erupcje wulkanów. Zobaczyć tu można wyłącznie zastygłą lawę, wulkaniczne stożki, jaskinie i kratery. Mimo to warto odwiedzić to miejsce, by stanąć oko w oko z żywiołem i zachwycić się jego nietypowym, księżycowym krajobrazem.

Plaże

Pomimo wulkanicznego charakteru Lanzarote obfituje w atrakcyjne piaszczyste plaże. Każda z nich jest jednak inna. Różnią się fakturą i kolorem piasku. Największe z nich znajdują się w pobliżu najbardziej znanych  kurortów. Najchętniej odwiedzane przez turystów  jest tętniące życiem Puerto del Carmen. Równie urokliwe, aczkolwiek nieco spokojniejsze są plaże Playa Blanca i Costa Tequise. Niezwykłe wrażenie robi czarny piasek wokół szmaragdowego jeziorka w El Golfo. Jednak za najpiękniejszą  uważa się otoczoną wulkanicznymi skałami plażę Papagayo.

 

Wyspa wiecznej wiosny

Na Lanzarote panuje ciepły pustynny klimat. Ze względu na małe wahania temperatur w ciągu roku, można powiedzieć, że panuje tu wieczna wiosna. Średnia temperatura zimą wynosi 18°C, natomiast latem – 24°C. Lanzarote, tak jak pozostałe spośród Wysp Kanaryjskich, posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Stwarza je wiatr sirocco, który często występuje na wyspie. Miłośnikom aktywnego wypoczynku szczególnie polecana jest Costa Tequise. Oprócz znakomitych plaż i wodnych atrakcji znajduje się tu aquapark, 18-dołkowe pole golfowe oraz wiele barów i restauracji.

Wino

Specjalnością mieszkańców Lanzarote jest uprawa winorośli i produkcja wina. Warunki ku temu stwarza pył wulkaniczny pokrywający wyspę, który jest doskonałym nawozem do rozmaitych upraw. Warunkiem koniecznym, by ziemia ta dawała płody, jest pojedyncze sadzenie drzewek i otaczanie ich kamiennym murkiem. Chroni on roślinę przed wiatrem i pomaga wchłaniać nocną rosę. Najsłynniejszym regionem uprawy winorośli jest rozciągający się na skraju Parku Timanfaya – La Geria. To właśnie tu powstaje słynne wino Malvasia, które swój delikatny i słodki smak zawdzięcza białym winogronom.

Ogród kaktusów

Lanzarote w porównaniu do pozostałych Wysp Kanaryjskich wydaje się być bezbarwna i mało ciekawa. Nic bardziej mylnego. Jej księżycowy krajobraz urozmaicają brunatne skały, szmaragdowe jeziora i czarne plaże. Wyspa oferuje również wspaniałą przyrodę. W Jardin de Cactus podziwiać można  ponad 1400 gatunków kaktusów. Mniejsze i większe, bardziej i mniej oryginalne. Wszystkie jednak okazałe i rzadko spotykane. I z całą pewnością warte, by je zobaczyć.

 

Zdjęcia:
Lanzarote, fot. Lviatour
El Golfo, fot. sobrecanarias.com
La Geria, fot. Yummifruitbat

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>