6 sposobów na wakacje w Chorwacji

Polacy już wiele lat temu pokochali Chorwację. Uwielbiamy jej skąpane w słońcu plaże, niezwykłą przyrodę, bogactwo zabytków oraz doskonałą kuchnię. Obojętnie który region kraju  wybierzemy,  wszędzie odnajdziemy  pełnię atrakcji, które sprawią, że będziemy chcieli tu wrócić.

 

1. Odkrywając Dalmację

Dalmacja to idealne miejsce dla wszystkich, którzy w swoich podróżach pragną odkryć kryjące się w danym kraju piękno. Ta ciągnąca się wzdłuż wybrzeża adriatyckiego historyczna kraina oferuje wszystko, czego od wakacji można się spodziewać. Znajdziemy tu piękne plaże zarówno piaszczyste, jak i skaliste. Zachwycimy się niezwykłymi krajobrazami. W kawiarenkach malowniczych zatoczek skosztujemy najlepszych dań tutejszej kuchni. Na każdej spośród 1000 przybrzeżnych wysepek odnajdziemy spokój i prawdziwie chorwacki klimat. Nie możemy zapomnieć o perłach architektury, pięknych zabytkach i duchu historii, które skrywają dalmackie miasta. Warto więc wybrać się do Dubrownika, Zadaru czy Splitu, aby poznać Chorwację taką, jaka jest naprawdę.

2. Aktywnie na Riwierze Makarskiej

Makarska to miasto, którego główne dochody pochodzą z turystyki. Pewnie dlatego jest ono tak atrakcyjne i przyjazne turystom. Oprócz ogromnego zaangażowania tubylców, miejsce to hojnie obdarowała natura. Znajdziemy tu niezwykłe wapienno-skałkowe zatoczki, krystalicznie czystą wodę oraz mnóstwo urokliwych, porozrzucanych w okolicy wysp i wysepek. To również doskonałe miejsce, aby wakacje spędzić aktywnie, oddać się sportom i dobrej zabawie. Znajduje się tu wiele hoteli z bogatą infrastrukturą sportową, kawiarni, piwiarni, pizzerii. Jest tu wszystko, czego potrzeba do spędzenia beztroskiego, spokojnego i pełnego wrażeń urlopu. Ogrom atrakcji jakie czekają przyjezdnych sprawia, że Makarska jest bardzo chętnie wybierana przez turystów.

3. Nurkuj i zwiedzaj wyspy

Największą wyspą Chorwacji i trzecią co do wielkości na Adriatyku jest Brac.  Słynie ona z doskonałych warunków do nurkowania oraz zwiedzania. Jej największą atrakcją są cudowne plaże, szczególnie tzw. kamienna pustynia Blaca oraz plaża w Bol, gdzie znajduje się „złoty róg”. Równie interesujące na wyspie są jaskinie. Będąc tu, nie możemy przegapić niezwykle znanej smoczej jamy w Murvice, w której odnajdziemy piękne kamienne rzeźby. Nie zawodzi również przyroda. Sosnowe lasy, winnice i gaje oliwne urozmaicają krajobraz i nadają wyspie koloru.

4. Smaki Istrii

Podróżując po Chorwacji, obowiązkowo należy próbować specjałów lokalnej kuchni. Każdy region posiada bowiem swoje przysmaki. Istria nie istniałaby bez szparagów. Co roku w mieście Lovran organizowany jest Festiwal właśnie tego warzywa. Specyficzny charakter istryjskiej kuchni nadają również fuži i pljukanci, czyli ręcznie robione makarony podawane z sosem truflowym i dziczyzną. Specjałem na tutejszych stołach jest także zupa warzywna z kukurydzy, ciecierzycy i kopru włoskiego w Chorwacji znana jako maeštra.

 

5. Odrobina raju na ziemi

Chorwacja to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Znajdujące się tu parki narodowe swoim fenomenem niezwykle uatrakcyjniają ten kraj. Fakt, że leżą one w pobliżu ośrodków turystycznych sprawia, że są chętnie odwiedzane przez turystów. Największą popularnością cieszy się Park Jezior Plitwickich. Miejsce to zdaje się być ideale na scenografię do bajek o leśnych stworach. Jego unikalność została doceniona przez UNESCO, które wpisało go  na Listę Światowego Dziedzictwa.

 

6. Leczniczo w gorących źródłach

Chorwacja Północna posiada bardzo interesujący i urozmaicony krajobraz. Wokół mnóstwo pól, winnic i plantacji kukurydzy. Choć region ten słynie z leczniczych wód i gorących źródeł, turystów jest  jak na lekarstwo. Mimo to znajdziemy tu kilka ciekawych kurortów i uzdrowisk SPA. Najbardziej znane są Stubickie Topolice, o których słyszeli już nawet starożytni Rzymianie. W poszukiwaniu termalnych wód można udać się również do miejscowości: Tuhelj, Krapinskie oraz Varazdinske Topolice.

 

 

Zdjęcia:
Dubrvnik, fot. Yoko
Dalmacja, fot. Luka Paic
Makarska, fot.Mario Fajt
Brac, fot. Karel Hrdina
Park Jezior Plitwickich, fot. [paradise]

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>