Albania – czy warto pojechać?

Polacy pokochali Bałkany. Jeździmy tam na wakacje nie od dziś, bo i klimat jest fantastyczny, i ludzie gościnni. Ale większość naszych rodaków podróż w ten piękny region Europy ogranicza do Chorwacji. Tymczasem warta uwagi jest także Albania, która powoli zdobywa sobie nasze serca. Jaka jest Albania? Czy warto tam pojechać, co zobaczyć i przede wszystkim – czy jest tam bezpiecznie.

Dlaczego warto pojechać do Albanii?

Pierwsze skojarzenia z Albanią najczęściej są takie, że to kraj nieco dziki, odizolowany, pełen bunkrów, schronów i starych Mercedesów. A przecież Albania to przede wszystkim przepiękne górskie krajobrazy, słoneczne plaże, ciepłe morze i naprawdę ciekawe zabytki. Czyli wszystko to, czego potrzebujemy na wakacjach. Nie należy jednak zapominać o tym, że lata izolacji zrobiły swoje i Albania nie przypomina krajów nastawionych typowo na turystów. Stanowi to jednak o jej niezaprzeczalnym uroku.

Warto pojechać do Albanii, bo to kraj naprawdę wyjątkowo ciekawy i nieskażony jeszcze masową turystyką. To idealne rozwiązanie dla tych, którym przeszkadza komercja i kurorty, gdzie wszystko urządzone jest tylko dla turystów. W Albanii, choć baza hotelowa jest coraz lepsza i możemy tam liczyć na naprawdę dobre hotele, to jednak nadal nie jest to kraj pełen turystycznej tandety.

Informacje praktyczne o Albanii

Wybierając się do Albanii warto zaopatrzyć się w gotówkę – najlepiej w lokalną walutę – lek. W wielu miejscach można płacić w euro, ale lepiej nie nastawiajmy się na płacenie kartą, bo w Albanii jest z tym wciąż duży problem. Nierzadko w sklepach nie znajdziemy nawet kas fiskalnych, a co dopiero terminali płatniczych. Oczywiście w kurortach znajdziemy wszystkie te udogodnienia, ale lepiej być przygotowanym i mieć pieniądze w portfelu.

Do Albanii możemy wjechać posiadając ważny dowód osobisty. Nie jest wymagana wiza, jeśli na terenie Albanii będziemy przebywać do 90 dni.

Internet: na terenie dobrych hoteli oczywiście mamy dostęp do internetu, ale jeśli zwiedzając poszukujemy kafejek internetowych lub dostępu do WiFi to na to możemy liczyć co najwyżej w stolicy kraju – Tiranie.

Mieszkańcy Albanii teoretycznie wyznają w większości islam. Jednak warto wiedzieć, że przez lata dyktatury Envera Hodży religia była całkowicie zakazana. Dziś Albania to raczej świeckie państwo i nie widać tam zbyt wielu przejawów religijności. Albańczycy są ludźmi gościnnymi i sympatycznymi. Między bajki można włożyć opowieści o ich bojowym charakterze. Owszem, to dumny naród, ale wobec turystów zachowują się bardzo życzliwie. Nie ma najmniejszego powodu się ich obawiać.

Kiedy pojechać do Albanii?

Albania to kraj o śródziemnomorskim klimacie. Dlatego lata są tam gorące z niewielką ilością opadów deszczu. Najlepszą porą na odwiedziny w Albanii jest okres od czerwca do sierpnia. Wtedy możemy liczyć na piękne słońce i wysokie temperatury gwarantujące rewelacyjny wypoczynek. W tym czasie także woda osiąga najwyższą temperaturę – powyżej 20 stopni.

Co warto zobaczyć w Albanii?

Na pewno nie warto spędzać urlopu w Albanii nad hotelowym basenem, bo zdecydowanie jest tam zbyt wiele ciekawych miejsc do zwiedzania! Na początek – Tirana, jedno z najbardziej chaotycznych miast w Europie. Oddalona zaledwie o 40 km od morza, jest największym albańskim miastem i ośrodkiem kulturalnym. Założona w 1614 roku, leży u podnóża góry Dajti nad rzeką Ishmi. W Tiranie warto udać się na Plac Skandebeg, który jest sercem całej stolicy, a także odwiedzić Bibliotekę Narodową, Teatr Opery i Baletu, Narodowe Muzeum Historyczne, Meczet Ethem Beja i Wieżę zegarową. To właśnie w Tiranie zobaczymy na ulicach kultowe Mercedesy, które Albańczycy traktują jako wyraz zamożności i szczególnie je lubią.

Oczywiście Albania to także cudowne nadmorskie kurorty, takie jak Durres. To jedno z najstarszych miast w Albanii i największy port kraju. Znajdziemy tam sporo zabytków z czasów rzymskich oraz przepiękne, piaszczyste plaże. W Durres warto zobaczyć: Amfiteatr Dyrrahu, z I wieku, zabytkową wenecką wieżę, Muzeum Archeologiczne z zabytkami kultury starożytnej, Mozaikę -  “piękna kobieta z Durres”, Meczet Fatih.

Saranda nad Morzem Jońskim to kolejny punkt, który trudno pominąć zwiedzając Albanię. To niewielkie miasteczko z kamienistymi plażami ma niepowtarzalny klimat, a także sporo dobrych hoteli, uroczych kawiarenek i restauracji. Niedaleko Sarandy znajduje się starożytne miasto Butrint, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ceny w Albanii

Tak jak wspomnieliśmy, w Albanii warto mieć ze sobą gotówkę: lokalną walutę lub euro. 1 euro to około 140 leków.  Warto też wspomnieć, że lokalną walutę warto wydać na miejscu bo po powrocie mogą być trudności z jej wymianą.

Albania nie jest krajem drogim, co jest kolejną zaletą tego kierunku. Za 200 leków możemy kupić sobie frytki czy paczkę papierosów. 500 leków to już porządny obiad, np. pizza z owocami morza.

Ceny wycieczek do Albanii nie są wygórowane, dlatego tym bardziej warto rozważyć ten kierunek w swoich planach urlopowych. Za ceny „albańskie” nigdy nie wypoczniemy we Włoszech czy Hiszpanii, a warunki klimatyczne mamy przecież w tych krajach zbliżone.

Podsumowując: Albania to kraj wciąż nieodkryty, trochę tajemniczy i przez to fascynujący. Jednocześnie zapewnia coraz więcej wygód turystom przy stosunkowo niskich cenach. To niesamowite, jak mało znamy ten europejski kraj jeżdżąc w najdalsze zakątki świata. Z całą pewnością polecamy nadrobić i zwiedzić Albanię!

W kolejnych tekstach przeanalizujemy ofertę turystyczną do Albanii oraz bazę hotelową.

 

  1. Pingback: Ceny wycieczek do Albanii | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>