Albania – niezbędnik turysty

Flaga Albanii

Albania to nadal trochę niedoceniany przez turystów kierunek. Jednakże każdy, kto choć raz odwiedził to państwo wie, że nie ma ku temu żadnych podstaw. Bogactwo pięknych krajobrazów, malownicze wybrzeże z piaszczystymi plażami, szlaki górskie, starożytne ruiny oraz pyszne jedzenie to znaki charakterystyczne Albanii. Jest to także kraj wciąż tajemniczy z powodu wieloletniej, długotrwałej izolacji. Przed wyjazdem do Albanii warto poznać najważniejsze informacje.

Informacje o kraju

Albania to jedno z mniejszych państw w Europie. Leży na Bałkanach i graniczy z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą. Kraj w ponad 75% jest górzysty, a niziny położone są w przeważającej części nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego.

Sprawdź oferty wycieczek do Albanii

Łączna długość linii brzegowej tego kraju to aż 362 kilometry. Albania od czerwca 2014 roku ma status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej. Na powierzchni prawie 29 000 kilometrów kwadratowych mieszka około 2 850 000 mieszkańców.

Dokumenty wjazdowe

Zgodnie z przepisami obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium bez wizy do 90 dni, lub po przedłużeniu do 180 dni. Dokumentem wymaganym do wjazdu jest albo paszport, albo dowód osobisty. Nie pobiera się żadnych opłat za przekroczenie granicy. Albania nie wymaga także żadnych rezerwacji hoteli, określonej kwoty pieniędzy, ani biletów powrotnych. W zasadzie wszystko odbywa się tak jak w krajach Unii Europejskiej.

Szczepienia

Wymagane są jedynie profilaktyczne szczepienia takie jak w całej Unii Europejskiej. W ich skład wchodzi szczepienie na błonicę i tężec, odrę oraz różyczkę, a także na wirusowe zapalenie wątroby zarówno typu A jaki typu B. Sugerowane jest również szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Język

Jedynym oficjalnym językiem w kraju jest albański. Jest to także najczęściej stosowany w tym kraju język. Przydatny jest także język włoski, który znany jest głównie w zachodniej części kraju. Językiem angielskim można posługiwać się głównie w najbardziej popularnych wśród turystów destynacjach takich jak Tirana. W najbardziej wysuniętej na południe części kraju można spotkać sporo osób rozumiejących i mówiących po grecku.

Waluta

Oficjalną walutą w Albanii jest lek (ALL). Polska złotówka to około 30 – 32 leków albańskich w zależności od kursu waluty. W większości miast znaleźć można bankomaty obsługujące polskie karty płatnicze. Sporo sklepów akceptuje płatności w euro, jednak kurs jest zwykle bardzo wysoki i dużo bardziej opłaca wymienić się walutę na lokalną. Warto pamiętać o tym, że w małych miejscowościach, mniej popularnych wśród turystów, możemy w ogóle nie znaleźć bankomatu.

Plaża w Albanii z lotu ptaka

Ceny w Albanii

Posiłek w niedrogiej restauracji kosztować będzie nas około 600 lek, czyli w przybliżeniu 20 złotych. Za trzydaniowy obiad w lepszej restauracji przyjdzie nam zapłacić około 45 złotych za osobę. Piwo w restauracji to koszt około 4 złotych. Ceny produktów spożywczych są bardzo zbliżone do polskich, ponieważ za chleb zapłacimy około 2 złote, za 12 jajek lepszej klasy zapłacimy 5 złotych, a litr mleka ze sklepu będzie nas kosztował ponad 3 złote. Warto nadmienić, że w Albanii – podobnie jak w Polsce – do posiłku w restauracji mile widziane jest złożenie napiwku dla obsługi w wysokości około 10% wartości naszego zamówienia.

Transport

Transport publiczny jest bardzo tani, a bilet na komunikację miejską kosztuje około złotówki za osobę. Korzystając z taksówek za wejście pojazdu zapłacimy około 8 złotych, natomiast za kilometr w zależności od strefy zapłacimy od 2,50 do nieco ponad 3 złote.

Pogoda

Albania to jeden z najlepszych krajów na wakacyjne wyjazdy. W lecie temperatura nie spada tutaj prawie nigdy poniżej 18 stopni Celsjusza, a średnio wynosi od 23 do 25 stopni. Okazjonalnie mogą wystąpić upały nawet do 35 stopni. Lato to także najsłoneczniejsza pora roku w Albanii. W lipcu i sierpniu można się spodziewać około 400 słonecznych godzin. Jednocześnie jest to najbardziej sucha pora roku – deszcz pada latem zaledwie przez kilka dni.

Zimy są natomiast nieco bardziej deszczowe, a i temperatura jest znacznie niższa. Można się spodziewać średniej temperatury na poziomie około 5 – 10 stopni Celsjusza. Deszcz natomiast pada średnio od 10 do 12 dni na miesiąc, co nie sprzyja wypoczynkowi.

Plaże w Albanii

Chcesz wiedzieć więcej na temat Albanii? Przeczytaj nasze poprzednie wpisy:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>