Armenia – rozdroże świata

Armenia – mały, górzysty kraj, który nie znajduje się na liście tych najczęściej odwiedzanych przez turystów. Jest to jednak jego wielką zaletą, a niezwykły klimat Armenii przyciąga odwiedzających jak magnes. Czy warto wybrać się na taką wycieczkę i co w Armenii jest najbardziej warte zobaczenia? Wreszcie: czy jest tam bezpiecznie?

Armenia zachwyca niezwykłymi, baśniowymi krajobrazami: wysokie górskie szczyty przeplatają się z wąwozami, półpustyniami, jaskiniami, wodospadami i krystalicznie czystymi wodami jezior. Miłośnicy historii poczują się w Armenii idealnie: znajdą tam zarówno starożytne zabytki, jak i średniowieczne twierdze i monastyry.

Stolica – Erywań

Na pierwszy rzut oka stolica Armenii nie wydaje się specjalnie atrakcyjna: lata sowieckiej władzy zrobiły swoje i w mieście sporo jest zabudowy w stylu socrealistycznym. Jednak jak każda stolica, także Erywań jest centrum życia artystycznego i kulturalnego kraju. Zabytki znajdziemy również: przy jednej z głównych arterii miasta, ulicy Abowiana, znajdują się budynki w różnych stylach: art nouveau, art deco, a także socrealistyczne, ale naprawdę monumentalne.

Oczywiście nie sposób pominąć muzeów: Narodowe Muzeum Historii i Ormiańska Galeria Narodowa to miejsca, które warto zwiedzić. Kolejne istotne dla miłośników historii miejsca to muzeum Matenadaran z kolekcją starego piśmiennictwa ormiańskiego i Muzeum Zagłady (zbrodni popełnionej na Ormianach przez Turków). Pamięć o zagładzie jest w Armenii bardzo silna.

Jezioro Sewan

Dla tych, którzy mają dość zwiedzania i mają ochotę na beztroski wypoczynek nad wodą, doskonałym miejscem będzie jezioro Sewan. Jezioro położone jest na wysokości 2000 m n.p.m., ma bardzo czystą wodę i piaszczyste nabrzeże. Ciekawym miejscem jest półwysep Sewanawank – zwany „półwyspem klasztorów”. Znajdują się tam dwa: Apostołów oraz Matki Bożej. W to miejsce wysyłano dawniej grzeszących duchownych.

Eczmiadzyn – duchowe centrum Armenii

Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Armenia jest najstarszym chrześcijańskim państwem świata. Gdy za czasów cesarza Dioklecjana trwały w Rzymie prześladowania chrześcijan, w Armenii ogłoszono chrześcijaństwo religią państwową, za panowania Tyrydatesa III (było to ok. roku  314, choć sami Ormianie uznają za pewnik rok 301).

Katedra Eczmiadzyn została wybudowana ok. roku 301-303. To najstarsza świątynia chrześcijańska w tym kraju. Klasztor jest siedzibą katolikosa – głowy kościoła ormiańskiego. Katedra słynie z pięknych fresków oraz bogatych zbiorów przedmiotów liturgicznych – krzyży, manuskryptów, relikwii, strojów i naczyń.

Klasztor Tatew

Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Armenii. Monastyr został ulokowany na skalistych zboczach i miał charakter obronny. Najważniejszym obiektem jest kościół śś. Piotra i Pawła z IX wieku. Drzwi do kościoła są interesującym zabytkiem: to prawdziwe dzieło sztuki ozdobione bogatą ornamentyką. Na dziedzińcu klasztoru znajduje się Gawazan – tańcząca kolumna. Ośmiometrowy słup, zwieńczony chaczkarem (bogato zdobiona płyta wotywna charakterystyczna dla Armenii), odchyla się od pionu nawet przy dotknięciu, po czym powraca do wcześniejszej pozycji.

Tawusz – mała Szwajcaria Armenii

Prowincja obfitująca w łąki, rzeki i jeziora z czystymi, mineralnymi wodami. Znajduje się tam wiele sanatoriów i ośrodków wypoczynkowych. Zielone lasy są schronieniem dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Białe szaleństwo w Armenii

W Armenii można nie tylko zwiedzać, ale i korzystać w pełni z warunków naturalnych (kraj pokryty jest niemal w całości górami). Tsakhkadzor (Carkadzor) jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Armenii i słynie jako najlepszy ośrodek narciarski w kraju. Nie jest tani, należy raczej do ekskluzywnych. Znajduje się tu 5 wyciągów i ponad 30 km tras.

Jaką wycieczkę wybrać?

Do Armenii raczej jeździ się na wycieczki objazdowe i takie też polecamy. Pozwalają odkryć niezwykłe piękno tego kraju i poznać jego gościnnych i przyjaznych mieszkańców.

Polecamy:

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>