Attyka – co warto zobaczyć?

Opisywaliśmy niedawno dwie fantastyczne, ale wciąż nie należące do najpopularniejszych wyspy greckie: Skiathos i Skopelos. Dziś czas na region, który nazywany jest nie bez powodu „Grecją w miniaturze”. Jeśli chcecie poczuć Grecję i jej wyjątkową atmosferę, na cel urlopu wybierzcie Attykę.


Attyka leży w południowej części Grecji środkowej, na Półwyspie Attyckim. To właśnie w tym miejscu narodziła się cywilizacja europejska, tam powstawały najsłynniejsze budowle, tam rodziły się najsłynniejsze prądy i nurty filozoficzne. Poza oczywistymi walorami historycznymi, Attyka jest również krajem żyznych ziem: uprawia się tam oliwki, winorośle i inne warzywa i owoce.

Największe atrakcje Attyki

W zasadzie cały Półwysep Attycki jest pełen atrakcji, przede wszystkim historycznych. Wymienimy te najważniejsze, bez których nie może się obejść żadna wycieczka do Attyki.

Stolicą Attyki i całej Grecji są Ateny. Większość turystów Ateny kojarzy z Akropolem – zespołem architektonicznym składającym się ze świątyni Ateny Dziewicy – Partenonu, Propylejów (bramy prowadzącej do Akropolu), Erechtejonu (świątyni Posejdona i Ateny), świątyni Nike Apteros.

Sprawdź oferty wycieczek do Attyki

W Atenach znajduje się jednak więcej antycznych budowli. Zwiedzimy tam świątynię Zeusa Olimpijskiego, starożytną agorę z Areopagiem czy też teatr Dionizosa. Warto też pamiętać, że to właśnie w Atenach odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie.

Dla większości turystów znany przede wszystkim z zespołu architektonicznego Akropolu, w skład którego wchodzą: Partenon, Propyleje, Erechtejon i Apteros (Świątynia Nike). Jednak w Atenach zwiedzić można także, np. świątynię Zeusa Olimpijskiego, Agorę z Areopagiem czy Teatr Dionizosa. Wielowiekowe ruiny to bez wątpienia widoczne świadectwo początków kultury europejskiej. Tu odbyły się także pierwsze igrzyska olimpijskie.

Maraton – dziś maratony kojarzą się nam z wyzwaniami sportowymi i na co dzień zapominamy, skąd wzięła się ta nazwa. A wzięła się od bitwy pod Maratonem w 490 r. p.n.e. Była to jedna z najważniejszych potyczek podczas inwazji perskiej na Grecję. Po wygranej przez Greków bitwie do Aten udał się posłaniec – Filipides. Po drodze nie pozwalał sobie na odpoczynek i po przybyciu do Aten zmarł z wycieńczenia. Na pamiątkę tego wydarzenia na całym świecie organizowane są maratońskie biegi. Co ciekawe, dystans wynosił 37 km, a został wydłużony z zupełnie błahych przyczyn. Podczas igrzysk w Londynie w 1908 roku przeniesiono metę w pobliżu trybuny, na której siedział król Edward VII.

Maraton obfituje w miejsca upamiętniające słynną bitwę, ale nie tylko historia jest tutaj atutem. Znajdziemy w okolicach Maratonu piękne piaszczyste plaże, gdzie raczej nie uświadczymy tłumów.

Eleusina – leżąca nad Zatoką Sarońską miejscowość była ważnym ośrodkiem kultu Demeter, a dziś jest jednym z największych stanowisk archeologicznych w całej Grecji.

Cudowne są uliczki Eleusiny – inspirowane antykiem. Co ciekawe, miejscowe muzeum jest dla odmiany bardzo nowoczesnym budynkiem. Niektóre punkty wykopaliskowe są możliwe do zwiedzenia: np. ruiny jednej z dzielnic, gdzie kilka tysięcy lat temu można było spotkać Ajschylosa – wielkiego greckiego tragika.

Pireus - dawniej, dzięki swojemu położeniu, strategiczny port. Dziś miasto typowo rozrywkowe, pełne młodych ludzi. Warto odwiedzić tam działającą przy miejscowej Akademii Sztuk Pięknych Miejską Galerię Malarstwa. Poza tym Pireus to miasto szczycące się mianem kulinarnej perły Grecji. Jeśli więc poszukujecie miejsca, gdzie można smacznie zjeść, na pewno znajdziecie w Pireusie to, czego szukacie.

Laurion – to miasto położone w południowo-wschodnim regionie Attyki. Potężny morski port, ale również miasto o wielkim potencjale turystycznym. Kamieniste, bardzo ładne wybrzeże, bogate w florę i faunę morską to idealne warunki do uprawiania żeglarstwa. To właśnie w tej części Attyki znajdziemy najwięcej hoteli wypoczynkowych. W Laurion poza walorami plażowo-sportowymi czeka nas także sporo atrakcji historycznych. To właśnie tu bito attycką drachmę, a

Tu skupia się znaczna część hoteli wypoczynkowych Attyki. Oprócz sportów wodnych na głodnych wiedzy historycznej turystów, czeka wiele muzeów. Ciekawostką są lokalne, małe zakłady mennicze, wzorowanych na starożytnych, gdzie można zobaczyć proces powstawania monet, a nawet samodzielnie wybić jedną z nich. To właśnie w Laurion bito kiedyś attycką drahmę, a bogactwo mineralne tutejszych ziem i skał stwarzało ku temu w naturalny sposób, idealne warunki.

Przylądek Sunion – to właśnie tam kilka lat spędził Odyseusz podczas swojej długiej drogi do domu z wojny trojańskiej. Znajdziemy tam ruiny starożytnych świątyń i piękne krajobrazy. Najważniejsze świątynie to te poświęcone Atenie i Posejdonowi. Ogromnym atutem regionu jest okoliczna fauna. Region zamieszkuje sporo żółwi, różnych gatunków węży i jaszczurek.


Wybrzeże Apollina – ten piękny region znajduje się pomiędzy Pireusem a Laurionem. Wyjątkowa jak na kontynent linia brzegowa (piaszczysta) i malownicze zatoki czynią to wybrzeże jednym z najpiękniejszych w kraju.

Najpopularniejszymi miejscowościami w regionie są Lagonnisi i Paello Faliro.Uprawia się tu wiele sportów wodnych, a szczególnie dobre warunki są do windsurfingu. Warto podkreślić, że jest to region o właściwościach uzdrowiska – a to za sprawą mneralnego bogactwa jeziora Vouliagmeni.

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy Grecję od nieco innej, nie zawsze tej najbardziej popularnej strony. Sezon na letnie wyjazdy warto zacząć planować już dziś! Zachęcamy do lektury poprzednich wpisów o Grecji: Lefkada i Kefalonia oraz Skiathos i Skopelos.

  1. Pingback: Top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć na Krecie | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>