Białe szaleństwo na lato

Już wiosna. Sezon narciarski dobiega końca. Co poczną teraz miłośnicy białego szaleństwa? Spokojnie. Mamy kilka ciekawych propozycji.

  

Nie tylko śnieg jest biały

Po pierwsze Pamukkale. Nazwę miasta można tłumaczyć jako „bawełniany zamek” i właśnie tak ono wygląda. Ta turecka miejscowość sprawia, że można poczuć się tu jak w epoce lodowcowej. A wszystko za sprawą tarasów wapiennych wypełnionych wodą z ciepłych źródeł. Wzgórze wygląda jak pokryte śniegiem, a przecież temperatury dalekie są od arktycznych!

Genezę tego cudu natury łatwo można wytłumaczyć naukowo. Osad przypominający lód to nic innego jak węglan wapnia, wytracający się w wyniku zetknięcia wapnia i dwutlenku węgla zawartych w gorącej wodzie z chłodniejszym powietrzem. Dla turystów otwarty jest tylko niewielki odcinek tarasów. Jednak samo przebywanie i możliwość podziwiania piękna natury, dostarcza niesamowitych wrażeń. Tarasy wapienne są jedną z największych atrakcji Turcji. Nie dziwi zatem fakt, że zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Plaża, dzika plaża…

Kolejną alternatywą dla ośnieżonych stoków są białe plaże. Jasny piasek w połączeniu z turkusową wodą to dla wielu turystów uosobienie raju na ziemi. Taką panoramą zachwyca meksykańska Riviera Maya, jak również wiele regionów Kuby czy Filipin.

Jeśli białe plaże to przede wszystkim Karaiby. Kubańskie Varadero jest jednym z kurortów umiłowanym przez plażowiczów. Oprócz bajkowej plaży w kurorcie znaleźć można idealne warunki dla rodzin z dziećmi. To także godne polecenia miejsce dla turystów aktywnych, którzy podczas wakacji chcą zasmakować sportów wodnych.

 

Plażowicze z całego świata chętnie zaglądają też na Isla de la Juventud, czyli „wyspę młodości”. Urok karaibskich plaż, atrakcyjne miejsca dla nurków i sama atmosfera panująca na wyspie sprawiają, że wakacje na Kubie stają się niezapomnianym przeżyciem.

Poszukując białych plaż, obowiązkowo należy również zajrzeć na Filipiny. To kraj, w którym jest wiele do odkrycia. Filipiny słyną z najpiękniejszych plaż świata. Plaże pokryte sypkim piaskiem i białymi muszlami stanowią idealne miejsce na romantyczne wyprawy. A jeśli zejdziemy z plaży do wody i zanurkujemy zaledwie kilka metrów od brzegu, otoczy nas barwne królestwo podwodnych raf.

 

Biały hotel

W Turcji białe szaleństwo równa się luksusom. Hotel Adam & Eve to miejsce, które urzeka swoim śnieżnobiałym pięknem. Wnętrza pokoi, korytarze, a także cały budynek pokryte są szkłem, które w połączeniu z białym wystrojem i wyposażeniem sprawia wręcz bajkowe wrażenie.  Choć na pierwszy rzut oka hotel może wyglądać na zimny i mało przytulny, temperaturę podgrzewa panująca atmosfera. Jego unikatowość  sprawia, że nie można porównać go do żadnego innego hotelu na świecie. To miejsce, z którego każdy wróci zadowolony.

Jasna noc, biała noc

Sankt Petersburg nie bez powodu nazywany jest „Wenecją Północy”. W rankingu UNESCO na najatrakcyjniejsze turystycznie miasto na świecie plasuje się  na ósmym miejscu. A wszystko to między innymi za sprawą legendarnych białych nocy. Trwają one od 25 maja do 16 lipca. Wtedy właśnie Sankt Petersburg jest najbardziej oblegany przez turystów. Miasto tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy.

Niezwykle zjawisko białych nocy stało się natchnieniem dla wielu poetów. Warto więc na własnej skórze przeżyć tę chwilę, gdy zmierzch przechodzi bezpośrednio w świt, ukazując piękno miasta w nowym świetle.

Narty latem? Tak!

Dla wszystkich, którym białe szaleństwo nieodłącznie kojarzy się z nartami i ani białe plaże, ani inne białe atrakcje nie są w stanie zastąpić szusowania na stokach, również mamy idealne rozwiązanie. Na alpejskich lodowcach można rozwijać narciarskie umiejętności o każdej porze roku. Francja, Szwajcaria, Włochy czy Austria to kraje sprzyjające zapalonym narciarzom i snowboardzistom. Największe ośrodki narciarskie, najlepsze trasy, możliwość  zjazdu u stóp Mont Blanc, to marzenia wielu narciarzy, które mają realną szansę na spełnienie. Ponadto miejsca te kuszą swoim pięknem. Majestatyczne widoki, wspaniałe słońce i możliwość realizowania swojej pasji przez cały rok – to wszystko czyni białe szaleństwo w Alpach równie atrakcyjne jak wakacje w ciepłych krajach.

 

Zdjęcia:
Pamukkale, Turcja, fot. filippo.salamone
Biała plaża na Varadero, Kuba, fot. Lilia Efimova
Biała plaża Boracay, Filipiny, fot. Mvdel
Lodowiec Stubaital, Austria, fot. Siilikala
Hotel Adam & Eve, Turcja, fot. triumftour
Biała noc w Sankt Petersburgu, fot. david.orban

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>