Cesarskie miasta Maroka

Dlaczego jest tak, że kiedy myślimy o Maroko, trudno wskazać nam główne, najważniejsze miasto tego niezwykłego kraju. Rabat to dzisiejsza stolica, Casablanka to pierwsze miejsce, które kojarzy nam się z wypoczynkiem na marokańskiej plaży. Ale jest przecież jeszcze Fez, jest Meknes, jest w końcu Marrakesz. Skąd w tym arabskim kraju taka mnogość dużych i ważnych ośrodków miejskich? Zawdzięczamy ją marokańskim cesarzom, którzy na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniali swoje stolice, w każdej pozostawiając po sobie bezcenne ślady w postaci pałaców i świątyń. Zapraszamy na wyprawę do marokańskich cesarskich miast.

 

Fez
Miasto zostało założone przez Idrisa I w VIII wieku n.e. Mała miejscowość rozrosła się w niezwykle szybkim tempie, kiedy to następca założyciela miasta, Idris II ustanowił tu w 807 roku pierwszą stolicę Maroka. Od tego momentu zaczął się napływ ludności i gwałtowny rozwój Fezu.

Dwieście lat później miasto było już niekwestionowanym ośrodkiem kulturalnym, religijnym i gospodarczym marokańskiego państwa, a jednocześnie jednym z najświętszych miast islamu. Średniowieczne Fez stało się ważnym centrum nauk. Rozwijała się tu medycyna, filozofia i nauki matematyczne.

Dzisiaj Fez słynie z wielu zabytków, a najważniejszym z nich jest tutejsza medyna, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Rozkwit miasta został zatrzymany przez panujące w Maroko między XI a XIIII wiekiem dynastie Almorawidów i Almohadów. Za ich panowania marokańska stolica znalazła się w Marrakeszu.

Marrakesz
Marrakesz powstał w drugiej połowie XI wieku. Najpierw w miejscu dzisiejszego miasta stała warowna forteca, tzw. ksar. Ksar rósł, aż stał się miastem, które otoczono murami zbudowanymi z tabii – czerwonej gliny. Co ciekawe, pierwsze XII-wieczne mury dotrwały w niemal niezmienionym stanie aż do dzisiaj.

Kiedy dynastia Almohadów na przełomie XII i XIII wieku uczyniła Marrakesz stolicą swojego imperium, miasto przeżywało lata swojej świetności. Ziemie ówczesnego Cesarstwa ciągnęły się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię, na terytorium dzisiejszej Libii. Miasto rozbudowało się, choć już wkrótce miało doświadczyć lat „suchych” i stanąć w ogniu wojen domowych.

Miasto czekały kolejne wieki dziejowych zawieruch, podczas których to traciło, to znów odzyskiwało swoją pozycję. Tłuste lata nastały dla Marrakeszu na początku XVI wieku, kiedy to do doszła dynastia Saadytów. Miasto stało się wówczas stolicę imperium sięgającego od południowej Portugalii aż po Timbuktu, w dzisiejszym Mali.
Kiedy do władzy doszła kolejna dynastia, Alawici (panują oni zresztą w Maroko po dziś dzień) Marrakesz musiał jednak oddać laur bycia stolicą Maroko na rzecz Meknesu.

Meknes
Historia Meknesu także zaczyna się od ufortyfikowanej osady, której początki datuje się na VIII wiek. Meknes został stolicą za rządów sułtana Mulaja Ismaila (1672 – 1727). Te lata to okres świetności miasta. Krótko jednak Meknes cieszył się swoją pozycją i nie udało mu się zbudować wśród cesarskich miast takiej pozycji jak Fez czy Marrakesz. Marokańska stolica powędrowała z Meknes najpierw do Fez, aby w końcu znaleźć się w Rabacie.

Rabat
Rabat był siedliskiem piratów. Tak, tak! Morscy rzezimieszkowie z zachodniej części Morza Śródziemnego obrali sobie miasto za bazę wypadową, z której udawali się na podboje w kierunku Półwyspu Iberyjskiego. Zresztą historia tego miejsca od początku związana jest z napadami i podbojami. Na początku XII wieku kalif Abd al-Mumin z dynastii Almohadów, założył tu ufortyfikowane obozowisko dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Pięć wieków później osiedlali się w Rabacie muzułmanie wypędzeni przez chrześcijańskich władców z terenów Półwyspu Iberyjskiego.

Ostatecznie w czasach kolonizacji przez Francuzów miasto zostało stolicą Maroka i tak zostało do dziś, kiedy Maroko jest już od ponad pół wieku niepodległym państwem.

Zdjęcia:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>