Cesarskie miasta Maroka: Fez, Marrakesz, Meknes, Rabat

Pierwsze skojarzenie z Marokiem to Casablanka – miejsce akcji jednego z najsłynniejszych filmów noir. A przecież mamy  także Fez, Meknes, Marrakesz czy stolicę kraju – Rabat. Dlaczego w Maroku znajduje się tyle ważnych i dużych miast? Wszystko dzięki którzy na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniali swoje stolice, w każdej pozostawiając po sobie bezcenne ślady w postaci pałaców i świątyń. Zapraszamy na wyprawę do marokańskich cesarskich miast.

Fez

Miasto zostało założone przez Idrisa, władcę wschodniego Maghrebu, w VIII wieku n.e. W krótkim czasie miasto nabierało znaczenia, szczególnie kiedy w 807 roku ustanowiono tam pierwszą stolicę Maroka.

Sprawdź oferty wycieczek do Maroka

Dwieście lat później miasto było już niekwestionowanym ośrodkiem kulturalnym, religijnym i gospodarczym marokańskiego państwa, a jednocześnie jednym z najświętszych miast islamu. Fez był również ważnym ośrodkiem naukowym. Rozwijała się tu medycyna, filozofia i nauki matematyczne.

Dzisiaj Fez słynie z wielu zabytków, a najważniejszym z nich jest tutejsza medyna, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Rozkwit miasta został zatrzymany przez panujące w Maroko między XI a XIIII wiekiem dynastie Almorawidów i Almohadów. Za ich panowania marokańska stolica znalazła się w Marrakeszu.

Marrakesz

Marrakesz to kolejne słynne marokańskie miasto. Powstało w drugiej połowie XI wieku. Na początku znajdowała się tam warowna forteca, tzw. ksar. Rozrastała się aż stała się miastem otoczonym murami zbudowanymi z tabii – czerwonej gliny. Co ciekawe, pierwsze XII-wieczne mury dotrwały w niemal niezmienionym stanie aż do dnia dzisiejszego.

Kiedy dynastia Almohadów na przełomie XII i XIII wieku uczyniła Marrakesz stolicą swojego imperium, miasto przeżywało lata swojej największej świetności. Ziemie ówczesnego Cesarstwa ciągnęły się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię, na terytorium dzisiejszej Libii. Miasto rozbudowało się, choć już wkrótce miało doświadczyć lat „suchych” i stanąć w ogniu wojen domowych.

Miasto czekały kolejne wieki dziejowych zawieruch, podczas których to traciło, to znów odzyskiwało swoją pozycję. Szczęśliwe lata nastały dla Marrakeszu na początku XVI wieku, kiedy to do doszła dynastia Saadytów. Miasto stało się wówczas stolicą imperium sięgającego od południowej Portugalii aż po Timbuktu, w dzisiejszym Mali.
Kiedy do władzy doszła kolejna dynastia, Alawici (panują oni zresztą w Maroko po dziś dzień) Marrakesz musiał jednak oddać laur bycia stolicą Maroko na rzecz Meknesu.

Meknes

Meknes także ma swój początek w ufortyfikowanej osadzie założonej w VIII wieku. Stolicą stał się za panowania sułtana Mulaja Ismaila (1672 – 1727). Był to okres najbardziej dynamicznego rozwoju miasta, ale nigdy nie odgrywał tak ogromnej roli jak Fez czy Marrakesz.

Marokańska stolica powędrowała z Meknes najpierw do Fez, aby w końcu znaleźć się w Rabacie.

Rabat

Nie każdy wie, że Rabat był bazą wypadową piratów. Morscy rzezimieszkowie z zachodniej części Morza Śródziemnego obrali sobie miasto za bazę wypadową, z której udawali się na podboje w kierunku Półwyspu Iberyjskiego. Zresztą historia tego miejsca od początku związana jest z napadami i podbojami. Na początku XII wieku kalif Abd al-Mumin z dynastii Almohadów, założył tu ufortyfikowane obozowisko dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Pięć wieków później osiedlali się w Rabacie muzułmanie wypędzeni przez chrześcijańskich władców z terenów Półwyspu Iberyjskiego.

Ostatecznie w czasach kolonizacji przez Francuzów miasto zostało stolicą Maroka i tak zostało do dziś, kiedy Maroko jest już od ponad pół wieku niepodległym państwem.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>