Chorwacja – bogactwo przyrody

4 miliony mieszkańców, 1200 wysp, 8 parków narodowych. Chorwacja oferuje bardzo wiele możliwości wakacyjnego wypoczynku. Coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy beztroskiego plażowania, jak i miłośnicy starożytnej historii oraz fascynaci przyrody. Dzięki wpływom kulturowym z północy i południa Europy Chorwacja jest krajem niezwykle różnorodnym, zarówno jeśli chodzi o mentalność mieszkańców, jak i lokalne zwyczaje i tradycje. 

 

Przyroda to jeden z niezaprzeczalnych walorów Chorwacji i istotny powód, by odwiedzić ten fascynujący kraj. Specyficzne położenie geograficzne (niziny, góry i wybrzeża) sprawiło, że przeplatają się tu różne wpływy klimatyczne. Fauna i flora jest bardzo zróżnicowana.Co zastaniemy w parkach narodowych Chorwacji?

Góry

Park Narodowy Północny Velebit (Sjeverni Velebit) to 16 km trasy spacerowej wśród zielonych łąk, surowych skał i bujnych lasów. Znajduje się w nim najwyżej położony ogród botaniczny na świecie – na wysokości 1480 m. Występuje w nim najrzadsza chorwacka roślina: Degenia velebitica.

W Parku Narodowym Risnjak warto zdecydować się na spacer na szczyt góry o tej samej nazwie (wys.1528 m). Przez ten rejon przepływa również rzeka Kupa, która wbrew nazwie jest jedną z najczystszych rzek w całej Chorwacji. W dolinie rzeki występuje aż 69 gatunków motyli.

Dla amatorów wspinaczki polecamy wizytę w Parku Narodowym Paklenica. Pasmo górskie Velebit jest częścią Gór Dynarskich, a najwyższy szczyt to Vaganski Vrh (1757 m n.p.m.).

Świat wysp

Park Narodowy Brijuni to 14 malowniczych wysp i wysepek. Znajdziemy tam również park safari, gdzie występuje zagrożony wyginięciem gatunek osła. Miłośnicy prehistorii mogą zbadać ponad 200 tropów dinozaurów.

Park Narodowy Kornati to raj dla nurków. 89 wysp, wysepek i raf, krystalicznie czysta woda i przepiękne klify.

Najbardziej zalesiona wyspa Chorwacji to Mljet i tak też nazywa się park narodowy. Na wysepce pośrodku jeziora Veliko znajduje się klasztor zbudowany w XII wieku.

Kraina jezior

Chorwacja pełna jest niezwykłych jezior, a niektóre z nich zostały nawet wpisane na listę UNESCO. Park Narodowy Jezior Plitwickich tworzy szesnaście krasowych jezior dzielących się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Jeziora łączy system potoków przechodzących w wodospady, których jest ok. 90. W parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów. TUTAJ przeczytasz więcej na temat Jezior Plitwickich.

Park Narodowy Krka ciche leśne zakątki i dźwięk wodospadów. Będąc w tym rejonie warto zwiedzić klasztor na wysepce Visovac, nad którym od XV w. czuwają franciszkanie. W południowej części parku znajdują się młyny wodne z XIX wieku oraz budynki z tego okresu, w których wykorzystywano moc pozyskaną z przepływającej wody. W czasach współczesnych w tym miejscu odbywają się pokazy etnograficzne dawnego rzemiosła.

Chcesz zwiedzić parki narodowe Chorwacji? Zajrzyj do naszej wyszukiwarki i znajdź coś dla siebie.

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>