Co warto wiedzieć, będąc pierwszy raz w Egipcie

Egipt  to kraj, który nieustannie przyciąga wielu turystów – głównie przez piękną pogodę. Oprócz cudownej przyrody, przepięknych raf koralowych, wielkich pustyni z zielonymi oazami oraz zachwycających zabytków ta kolebka cywilizacji kryje w sobie rzeczy, o których każdy powinien wiedzieć.  Qtravel podpowiada na co zwrócić uwagę, planując wyjazd do Egiptu, aby spędzić naprawdę udane wakacje.

 

Wiza

Wszyscy, którzy wybierają się do Egiptu muszą pamiętać o tym, by ich paszport był ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od daty powrotu z wakacji. Przy wjeździe do kraju należy również wykupić wizę turystyczną. Wiza zakupiona na egipskim lotnisku upoważnia do 30-dniowego pobytu. Koszt takiej wizy to 15 USD, jednak tylko do końca października. Od 01.11.2013 roku koszt wzrasta do 25 USD.

Klimat

Czy wiesz, że…
W styczniu w delcie Nilu mogą pojawić się obfite opady śniegu!

Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego, skrajnie suchego. Jednak pogoda w różnych częściach kraju bywa zróżnicowana. W okolicach Aleksandrii panuje klimat śródziemnomorski, dlatego też występują tu najniższe temperatury. Dolinę Nilu charakteryzuje klimat umiarkowany, rejon Kairu – półpustynny. Reszta kraju pozostaje pod wpływem klimatu pustynnego.

Mówiąc o Egipcie, jako pierwsze na myśl przychodzi gorące słońce. I rzeczywiście – kraj ten słynie z wysokich temperatur. Latem, czyli od maja do października, pogoda w Egipcie jest ekstremalna. Panują ponad 30-stopniowe upały, powietrze jest suche, a woda w morzu gorąca. Zimą temperatury są nieco niższe, w dzień sięgają do 25°C. Wieczorami natomiast za sprawą zimnego wiatru ochładza się. Wiosną występują burze piaskowe, wywoływane przez wiatr chamsin. Podczas tego zjawiska temperatura wzrasta nawet do 54°C, co może być niebezpiecznie, szczególnie dla osób cierpiących na choroby serca.

Wyjeżdżając do Egiptu koniecznie należy zabrać ze sobą: okrycie głowy, okular przeciwsłoneczne oraz kremy z wysokim filtrem.

Kultura

Sprawdź oferty:
Rejs po Nilu

Egipt to kraj muzułmański. Chociaż panuje tu wolność wyznania, wyznawcy innych religii są dyskryminowani. Jest to również kraj patriarchalny – rządy sprawują tu wyłącznie mężczyźni. Nawet w życiu prywatnym kobiety stoją w drugim rzędzie. Są podporządkowane swoim mężom, ojcom, mają niewiele praw, nie pracują, a ich obowiązkiem jest dbanie o dom.

Egipt to w większości kraj ludzi biednych, ale bardzo życzliwych. Wszędzie panuje nieład i bałagan. Śmieci na ulicach przybywa z dnia na dzień. Domy przypominają szałasy, a nawet ruiny. Na ulicach nie obowiązują żadne przepisy. Wydawać by się mogło, że jeździ się tam według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Nikt nie stosuje się do znaków, ani sygnalizacji świetlnej. Pierwszeństwo ma ten samochód, który po prostu głośniej trąbi.

Są jednak miejsca, w których Egipt nabiera koloru. Targi i bazary występujące nawet w najmniejszych miasteczkach zasypane są egipskimi pamiątkami, papirusami, przyprawami czy słodyczami. Dla niektórych zakupy w Egipcie bywają jednak zmorą. Wszystko za sprawą kupców. Targowanie się mają we krwi. I choć każdy o tym dobrze wie, wielu turystów daje się nabrać na ich sztuczki. Na co zwrócić uwagę, robiąc zakupy? Po pierwsze: nie przystawać na podaną cenę. Egipcjanie zawyżają wartość przedmiotów nawet o 100%!  Często również jeden ze sprzedawców zagaduje kupujących po to, by drugi pakował nam uszkodzony bądź tańszy gadżet. Należy też uważać przy płatności. Najlepiej wręczać sprzedawcy pojedynczo banknoty, aby nie mógł nas oszukać, że daliśmy mu za mało pieniędzy. Warto pamiętać, by płacić odliczoną kwotą. Często bowiem można usłyszeć od sprzedawcy, że niestety nie ma jak nam wydać reszty.

Waluta

W Egipcie płacić można niemal w każdej walucie. Egipscy kupcy przyjmują nawet polskie złote. Dla turystów jednak jest to mało opłacalne. Powszechnie wiadomo, że kupcy zarabiają na niekorzystnym przeliczniku cen. Płacąc na przykład w dolarach, częstą sytuacją jest, że sprzedawcy wydają nam resztę w funtach, na czym oni zarabiają, a my oczywiście tracimy. Na bazarach najlepiej płacić więc wyłącznie walutą egipską.

1 funt egipski (EGP) = 0.56 złotego (PLN)

Język

Tak jak płacić możemy prawie w każdej walucie, tak samo jest z dogadaniem się. Egipcjanie znają dużo zwrotów w różnych językach, szczególnie Ci na bazarach. Prawie wszędzie swobodnie można porozumieć się w języku angielskim, niemieckim czy rosyjskim.

Bakszysz, czyli „podziel się majątkiem”

Głęboko zakorzenionym zwyczajem w Egipcie jest dawanie napiwków. Tzw. bakszysz ofiarowuje się niemal za wszystko: obsłudze hotelowej, kelnerom, sprzedawcom za utargowanie dobrej ceny, a w miejscach publicznych za zrobienie zdjęcia czy skorzystanie z WC. Kilka dolarów w paszporcie przy zakwaterowaniu jest w stanie sprawić, że pokój jaki otrzymacie będzie dużo lepszy, większy lub z widokiem na morze.

Jedzenie i napoje

Egipt szczyci się wspaniałymi potrawami łączącymi smaki kuchni azjatyckiej i północnoafrykańskiej. Na stołach królują warzywa, drób i wołowina oraz niezwykle aromatyczne zioła. Egipcjanie, jako wyznawcy islamu, nie jadają wieprzowiny. Według ich religii mięso to uznawane jest za nieczyste.

Woda z kranu nie nadaje się do picia, nawet po przegotowaniu!

Wśród turystów bardzo rozpowszechniona jest tzw. klątwa faraona. Są to dolegliwości żołądkowe spowodowane inną florą bakteryjną. W żywności i napojach występują bakterie i wirusy, na które mieszkańcy Europy nie są uodpornieni. Zaleca się więc picie wody mineralnej wyłącznie z oryginalnie zapakowanych butelek oraz jedzenie tylko gotowanych i pieczonych potraw. Po każdym posiłku wskazane jest również wypicie niewielkiej ilości alkoholu.

Nurkowanie

Egipt jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. To prawdziwy raj dla miłośników podwodnej przygody. Ogromną zaletą tego miejsca jest ciepła i krystalicznie czysta woda. Egipskie Morze Czerwone skrywa również mnóstwo pięknych koralowców oraz morskich stworzeń: ryb, żółwi czy delfinów. W podwodnym świecie znaleźć można także zatopione zabytki, wraki, a nawet całe starożytne miasta.

Wywożenie z Egiptu fragmentów rafy koralowej jest zabronione i podlega dotkliwym karom!

Najbardziej atrakcyjnymi miejscami do nurkowania są: Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa El Alam, Taba, Safaga, Hamata i Dahab.

 

Co warto zobaczyć?

  1. Piramidy w Gizie: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz monumentalną rzeźbę Sfinksa.
  2. Kair – największe miasto Afryki.
  3. Dolina Królów – wykute w skałach grobowce z ciałami faraonów, m.in.: Tutmozisa I, Ramzesa IX czy Tutmozisa III.
  4. Abu Simbel – kompleks świątynny składający się z dwóch świątyń zbudowanych przez Ramzesa II.
  5. Świątynie w Karnaku – kompleks świątyń poświęconych różnym bóstwom (najbardziej znana świątynia Amona-Re).
  6. Muzeum Egipskie w Kairze, w którym znajduje się 100 sal z eksponatami, dzięki którym poznać można czasy starożytne.

 

Zdjęcia:
Piramidy, fot. heptasarim
Paszport, fot. timsacton
Wielbłądy, fot. stevebrownd50
Bazar, fot. Nick Grosoli
Nurkowanie, fot. Egypttravelgate
Egipskie pieniądze, fot. Danny vs Wild

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>