Co warto wiedzieć o Zanzibarze?

Zanzibar kojarzy się z pięknymi plażami, dobrymi hotelami, a melomanom – z Freddiem Mercurym. Legendarny wokalista grupy Queen urodził się bowiem właśnie tutaj. Tak naprawdę Zanzibar ma do zaoferowania dużo więcej i wycieczka tam może okazać się niezapomnianym przeżyciem.


Wiele osób sądzi, że Zanzibar jest osobnym państwem. Tymczasem jest to największa wyspa Tanzanii. Oddalona jest od stałego lądu zaledwie o 35 kilometrów, więc podczas pobytu warto się tam udać i zwiedzić lądową część kraju.

Zanzibar ma niewielką powierzchnię – zaledwie 1700 km². Jak na taką małą wyspę może pochwalić się zaskakująco burzliwymi dziejami. Pierwszymi osadnikami (VIII i IX wiek) na Zanzibarze byli Arabowie i Persowie. Na początku wieku XVI wyspę zaanektowali Portugalczycy, których panowanie trwało aż do XVII wieku. Wówczas wyspa przeszła pod panowanie sułtanów omańskich. W połowie wieku XIX Zanzibar oderwał się jednak od Omanu tworząc sułtanat. Wyspa była łakomym kąskiem, dlatego o wpływy tam walczyli Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. Walki o wpływy na Zanzibarze ucichły dopiero w roku 1964 kiedy byłe kolonie: Tanganika i Zanzibar proklamowały nowe państwo – Tanzanię (nazwa stanowi zbitek słów obu byłych kolonii). Wojny o wpływy spowodowały, że Zanzibar do dziś jest wyjątkową mieszanką kultur i między innymi to jest w nim fascynujące.

Dla kogo wycieczka na Zanzibar?

Zanzibar spodoba się praktycznie każdemu, kto chce przeżyć piękne egzotyczne wakacje. Jednak rodziny z małymi dziećmi mogą być nieco zawiedzione, bo jest tam stosunkowo niewiele atrakcji dla najmłodszych. Wszystko jednak zależy od tego, jak zaplanujemy pobyt i w jakim wieku są pociechy. Starsze dzieci czy nastolatki z pewnością docenią walory Zanzibaru.

Wyspa jest chętnie wybierana na podróże poślubne, gdyż jest tam wiele romantycznych miejsc, a prześliczne plaże zachęcają do spacerów przy zachodzie słońca.

Położenie Zanzibaru sprawia, że coś dla siebie znajdą też amatorzy podziwiania natury. Parki narodowe Tanzanii oraz flora i fauna samego Zanzibaru zachwycą chyba każdego.

Czy na Zanzibarze jest bezpiecznie?

Jak twierdzi Grzegorz z Qtravel.pl, który niedawno był na Zanzibarze, jest tam dla turystów niezwykle bezpiecznie i nie ma żadnych zagrożeń. Mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów i dbają o wysoki poziom obsługi. Zwłaszcza hotele słyną z wyjątkowo wysokich standardów, które trudno spotkać gdzie indziej. Wybierając się na Zanzibar mamy więc gwarancję, że wypoczniemy w bardzo komfortowych warunkach.

Szczególnie możemy tu polecić sprawdzony osobiście przez Grzegorza hotel Dream of Zanzibar - pięciogwiazdkowy, luksusowy obiekt położony na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Co zwiedzić na Zanzibarze?

Podczas pobytu na Zanzibarze obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Stone Town. Zachwycająca jest postkolonialna architektura, kręte urocze uliczki, tradycyjne kramy i stragany. Tam również znajduje się dom, w którym na świat przyszedł Freddie Mercury.

Na północy wyspy warto odwiedzić fermę żółwi morskich i bliżej zaprzyjaźnić się z tymi sympatycznymi gadami.

Na Zanzibarze znajduje się wyjątkowa restauracja The Rock. Znajduje się na niewielkiej skale, w wodzie, niedaleko brzegu. Z daleka konstrukcja wygląda niezbyt stabilnie, ale po wejściu do środka okazuje się, że jest tam przytulnie, kameralnie, a jedzenie pyszne.

Koniecznie też wybierzcie się na plantację przypraw. To wizytówka Zanzibaru, a upojny aromat przypraw będzie towarzyszył wam podczas całego pobytu. Przy tej okazji warto zaopatrzyć się w przyprawy i przywieźć je do domu. Nigdzie indziej nie znajdziecie tak dobrych.

Kiedy lecieć na Zanzibar?

Na Zanzibarze są dwie pory roku: sucha i deszczowa. Ta ostatnia trwa od marca do czerwca, ale też nadaje się na urlop. Nie pada całą dobę deszcz – po prostu pogoda nie jest idealna, ale też wtedy można dostać tańsze oferty wycieczek. Największy ruch turystyczny jest w lipcu i w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>