Co warto zobaczyć w Meksyku?

Niezwykły, fascynujący swoją różnorodnością i kolorowy Meksyk staje się celem podróży dla coraz większej rzeszy polskich turystów. Co warto tam zobaczyć? Co w Meksyku jest najbardziej wyjątkowego?

Najpierw – Jukatan

Półwysep Jukatan to miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie Meksyku. Znajdziemy tam przede wszystkim mnóstwo niezwykłych zabytków, pozostałości po starożytnych ludach prekolumbijskich. Najważniejszym miejscem jest miasto Chichén Itzá, zbudowane w IV wieku przez Majów. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Jadąc ok. 100 kilometrów na zachód dojedziemy do Mayapán. Był to ośrodek ośrodkiem politycznym Majów na półwyspie Jukatańskim w okresie od około 1220 do 1440 r. n.e. Co ciekawe, w 1221 roku mieszkańcy zbuntowali się przeciw Chichén Itzá i wybuchła wojna domowa.

Polecamy także zwiedzić stolicę Jukatanu, Méridę. Tam szczególnie warta uwagi jest najstarsza w Meksyku katedra św. Ildefonsa.

Luksusowe miasto Cancun

Cancun bardziej niż Meksyk przypomina amerykański kurort, ale ma swój nieodparty urok.  w północnej części stanu Quintana Roo,na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od Kaan kuum, co w języku Majów oznacza „gniazdo węży”. Miasto tak naprawdę powstało, w miejscu dawnej wioski rybackiej, w latach 60. XX wieku. Postanowiono wybudować kurort, mogący z powodzeniem konkurować z Acapulco. Cancun jest więc miastem dostosowanym maksymalnie do potrzeb turystów. Plaże, luksusowe hotele, restauracje, kluby i dyskoteki sprawią, że na pewno nie będziecie się tam nudzić.

Acapulco – wypoczynek i zwiedzanie

Pisząc o Meksyku nie sposób pominąć Acapulco. Już w XVII wieku było ważnym portem i ośrodkiem handlu. Dziś jest przede wszystkim turystycznym centrum Meksyku. Synonim luksusu i doskonałej zabawy. Ale to nie wszystko – w Acapulco jest także co zwiedzać. Jednym z najważniejszych zabytków jest Fort San Diego. Bastionowy fort wznieśli Hiszpanie. Miał za zadanie chronić przybywające z Manili galeony z cennym ładunkiem. Zbudowano go w roku 1617, po tym jak jego poprzednik w 1615 został zrównany z ziemia w wyniku ataku holenderskiej eskadry. Od końca XVII wieku fort był wyposażony aż  w 42 mosiężne działa i obsadzony przez 60 ludzi. Zniszczony przez huragan w 1776 roku został odbudowany w latach 1778-1783 jako większa, bardziej okazała budowla.

Meksyk jest krajem bardzo ciekawym i różnorodnym. Uchodzi za kraj niezbyt bezpieczny, ale turyści w kurortach mogą spokojnie cieszyć się wypoczynkiem. To kraj, w którym bardzo dużo się świętuje i bawi. Uroczystości religijne mieszają się z dawnymi, indiańskimi zwyczajami – wystarczy choćby wspomnieć o ucztowaniu na grobach w dniu Wszystkich Świętych. Mieszkańcy Meksyku są pogodnymi, ceniącymi dobrą zabawę i wartości rodzinne ludźmi. Z całą pewnością warto ten kraj odwiedzić.

Zachęcamy do lektury innych tekstów o Meksyku:

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>