Co warto zobaczyć w Panamie?

Panama to kraj, o którym większość z nas niewiele wie. A warto to zmienić, bo jest to ciekawa propozycja na egzotyczne wakacje. Bogata historia, niezwykłe krajobrazy, cudowne plaże i piękna pogoda przez cały rok. Czy to brzmi jak gwarancja udanego urlopu?

Kanał Panamski

Nie sposób pisać o Panamie bez wzmianki o tym arcydziele inżynierii. Kanał Panamski to bez wątpienia jeden z najważniejszych tego rodzaju obiektów na świecie. Dzięki niemu nie trzeba opływać obu Ameryk by przedostać się z Oceanu Atlantyckiego na Pacyfik. Mówi się, że Kanał Panamski łączy dwa światy i bez wątpienia coś w tym stwierdzeniu jest. Dzięki Kanałowi Panama jest najlepiej rozwiniętym państwem Ameryki Środkowej.

Sprawdź oferty wycieczek do Panamy

Kanał Panamski rozciąga się ma długość 81 kilometrów. Centrum turystyczne znajdujące się na wysokości jednej z jego śluz, Miraflores, to piękny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać operacje otwierania i zamykania olbrzymiej zapory. Bez względu na to czy pokonujemy część czy całą długość kanału statkiem, przez całą drogę obserwować można przepiękne krajobrazy.

Stolica – Panama City

Stolica Panamy nazywana jest często Miami Południa. Nie przypomina typowego latynoamerykańskiego miasta. Strzeliste, nowoczesne biurowce robią ogromne wrażenie. Jednak zachowały się tam także tradycyjne zabudowania: historyczna część miasta z tradycyjną, kolonialną zabudową – Casco Viejo to dzielnica najchętniej odwiedzana przez turystów. Połączenie tradycyjnej architektury z kosmopolityczną, nowoczesną częścią miasta robi ogromne wrażenie.

Panama City to miasto o długiej historii. W 1519 roku Pedro Arias de Avila, wraz z około setką hiszpańskich osadników założył pierwsze miasto na tym wybrzeżu Pacyfiku – Panama Viejo. Stanowiło ono bardzo ważny port, z którego transportowano do Europy niemal całe złoto i srebro odebrane Inkom. W 1671 został on zniszczony i spalony przez piratów, zaś mieszkańcy przenieśli się więc kilka kilometrów dalej i na nowym terenie, Casco Viejo, odbudowali miasto. W tym miejscu dziś znajduje się stolica Panamy.

Spływ Rio Grande

Jeśli lubicie zastrzyk adrenaliny i aktywne spędzanie czasu, możecie spróbować swoich sił na spływie. W górach w prowincji Coclé bierze swój początek Rio Grande. Rzeka zanim dopłynie do Pacyfiku, pokonuje wiele zakrętów, przesmyków i stromych załomów. Jej bieg dzieli się na dwie sekcje, nazywane Arriba i Bajo. Ta pierwsza, górna część rzeki, ma znakomite warunki do wypraw raftingowych. Progi rzeczne i rwący nurt gwarantują sporą dawkę emocji. Natomiast dolny odcinek, Bajo, polecany jest nawet dla początkujących, przeprawy są znacznie łatwiejsze i jest więcej okazji do kontemplowania okolicznej tropikalnej przyrody.

Parki Narodowe Panamy

25 proc. powierzchni Panamy zajmują parki narodowe. Jest ich aż 16. Największy z nich jest Park Narodowy Darién. To jedno z najważniejszych miejsc światowego dziedzictwa w Ameryce Środkowej, wpisany na listę jako rezerwat biosfery. Stanowi naturalny most łączący obie Ameryki.

Będąc na wakacjach w Panamie warto odwiedzić również Park Narodowy Coiba, który znajduje się na Oceanie Spokojnym, w zachodniej Panamie, w Zatoce Chiriquí. To jeden z największych parków wodnych na świecie. Z kolei Isla Bastimentos National Marine Park znajduje się w prowincji Bocas del Toro i obejmuje zarówno tereny na wyspie jak i przybrzeżne obszary morskie. Słynie z piaszczystych plaż, lasów namorzynowych i raf koralowych. Utworzony w 1988 roku, jest pierwszym morskim parkiem narodowym Panamy.

Przyroda jest ogromnym atutem Panamy. Można tam spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt, takich jak leniwce, małpy, jaguary, oceloty, tapiry czy mrówkojady. Wiele gatunków jest zagrożonych, dlatego otacza się je szczególną ochroną.

Urlop w Panamie to interesująca i zdobywająca coraz większą popularność alternatywa dla Karaibów i krajów Ameryki Środkowej. To kraj rozwinięty, nowoczesny, ale jednocześnie zachowujący klimat, którego pragną i poszukują turyści.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>