Co warto zwiedzić we Florencji? Toskania – część 1

FlorencjaFlorencja - kwiat Toskanii. To nie jest tylko kolejne miasto z zabytkami. To prawdziwe miasto-zabytek, które do dziś stanowi najlepszą wizytówkę kultury, twórczości i mistrzostwa renesansu. Nigdzie indziej we Włoszech i nigdzie na całym świecie nie spotkało się w jednym miejscu tylu mistrzów, ich poglądów i kreatywnej sztuki. Tu swoje eksperymenty przeprowadzali Leonardo da Vinci i Galileusz, tu tworzyli największe arcydzieła malarstwa i rzeźby: Giotto, Cimabue, Botticelli, Michał Anioł. Tu na świat papierowych stron przyszedł drewniany malec ze skłonnością do oszukiwania, Pinokio i jego dobrotliwy ojciec Gepetto.

Mapa Florencji

Florencja jest miastem tak niezwykłym, że przyjeżdżając tu na jednodniową wycieczkę jesteśmy w stanie zwiedzić – choć właściwsze określenie to otrzeć się o – tylko kilka kluczowych zabytków, placów i mostów. Aby ją poznać lepiej potrzeba tygodni, a nawet miesięcy. Każdy zachwyt musi mieć jednak swój początek.

Jedna z atrakcji Florencji - katedra

Florencja, katedra w centrum; fot. Michał Świącik, pixabay

Florencja – co zwiedzić?

To nie tak wielkie, bo zaledwie 370 tys. miasto, z punktu widzenia logistyki turystycznej ma jedną ważną zaletę – wszędzie jest tu stosunkowo blisko. Nie ma więc sensu przemieszczać się autem czy komunikacją miejską. Zwłaszcza, że za każdym rogiem odkryjemy nowe wspaniałe ulice, zaułki, pałace, kościoły i muzea. Przyjeżdżając do Florencji pociągiem najpierw zachwycimy się architekturą dworca kolejowego, a później pierwsze kroki skierujemy w stronę pobliskiego kościoła Santa Maria Novella. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Wewnątrz możemy podziwiać freski najwybitniejszych artystów średniowiecza i renesansu. W kaplicy Gondi (po lewej stronie kościoła) znajduje się drewniany krucyfiks autorstwa Brunelleschiego. Natomiast przy wejściu do zakrystii znajduje się krucyfiks autorstwa Giotta.

Katedra we Florencji

Duomo, czyli słynna florencka katedra Santa Maria del Fiore. Swego czasu była największą katedrą na świecie, a dziś wciąż zajmuje wysokie, bo czwarte miejsce. Jej budowa trwała aż 140 lat (począwszy od 1296 r.)  Na największą uwagę zasługuje kopuła będąca zwieńczeniem katedry. To genialne dzieło Brunelleschiego, który jest uznawany za najwybitniejszego architekta tamtej epoki. Do dziś we Florencji nie powstał budynek wyższy od Dumo, która liczy sobie 107 m. Turystów od zawsze zaskakuje kontrast pomiędzy bogatą ornamentyką zewnętrznej fasady , a surowością szarych, prostych ścian wewnątrz świątyni.  W środku warto zwrócić uwagę także na freski na kopule, które miały być florenckim odpowiednikiem fresków Michała Anioła z Rzymu. Z kolei do zakrystii prowadzą wykonane z brązu drzwi autorstwa Luki della Robbii. Ciekawostką jest fakt, że we wnętrzu katedry pochowano tylko jedną osobę – twórcę zachwycającej kopuły Duomo, czyli Filippo Brunelleschi.

Zabytki Florencji

Naprzeciwko Santa Maria del Fiore znajduje się Baptysterium. Budowla została wzniesiona prawdopodobnie około 5 wieku naszej ery, co czyni ją najstarszym zabytkiem o charakterze religijnym we Florencji. W pobliżu słynnego Duomo znajduje się inny ważny kościół – San Lorenzo. Wewnątrz można podziwiać freski Rossa Fiorentina oraz płaskorzeźby Donatella i Michała Anioła. Tutejsze kaplice medycejskie zostały wbudowane przez Brunelleschiego i wspomnianego już kilka razy Michała Anioła. Przy kościele znajduje się szesnastowieczna Biblioteca Laurenziana.

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Florencji jest Piazza Della Signoria. To przy tym placu znajdują się Palazzo Vecchio (historyczna i jednocześnie wciąż aktualna siedziba władz miasta), Loggia Signorii oraz fontanna Neptuna.

Tuż obok Palazzo Vecchio znajduje się Palazzo Uffizi. W przeszłości znajdowały się tutaj biura urzędników miejskich, a dziś jest to siedziba Gallerii degli Uffizi – jednego z najsłynniejszych i najważniejszych muzeów świata. W Galleria degli Uffizi zobaczymy bezcenne dzieła Michała Anioła, Rafaela, Caravaggie’go, Sandr Botticelli’ego, Filippa Lippiego, Cimabuego, Giotta, Holbeina i wielu innych artystów.

Znad brzegu, pobliskiej muzeom Uffizi, rzeki Arno można zachwycać się widokiem na florenckie kamienice i pałace ulokowane tuż przy wodzie. To także świetny punkt widokowy do robienia zdjęć Ponte Vecchio, nazywanego też Mostem Złotników – jednego z architektonicznych symboli Florencji, ale często także całych Włoch.

Pogoda florencja

Florencja; fot. paulo duarte, pixabay

Po drugiej stronie Florencji konieczne należy odwiedzić renesansowy Palazzo Pitti. W przeszłości była to ogromna rezydencja Medyceuszy. W 14 wieku Kosma I kazał rozbudować budynek o kolejne dwa skrzydła z tyłu, a w 17 wieku rozszerzono jego fasadę. Przez wieki była to rezydencja toskańskich książąt. W Palazzo Pitti mieści się Galleria Palatina. Znajdują się tutaj renesansowe i barokowe obrazy takich malarzy jak Rafael, Tycjan, Tintoretta i Rubens. Nad Galerią Palatina znajduje się Galleria d’Arte Moderna (Galeria Sztuki Nowożytnej).

Po drugiej stronie rzeki Arno znajdziemy Piazza Santa Croce. To tutaj znajduje się wzniesiony w 14 wieku kościół Santa Croce. Gotyckie wnętrze składa się z trzech naw, które ozdabiają freski Giotta. W prawej części kościoła warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę Zwiastowanie autorstwa samego Donatella. Jednak największe wrażenie robi lista nazwisk osobistości świata sztuki, które zostały tu  pochowane: Michał Anioł, Galileusz, Machiavelli, Leonardo Bruni, Gioacchino Rossini i Lorenzo Ghiberti.

Wymieniliśmy tylko kilka, tzw. żelaznych, a co za tym idzie obowiązkowych punktów wartych odwiedzenia podczas pobytu we Florencji. Trzeba jednak pamiętać, że miasto zachwyca niezliczoną ilością zabytków. Jeśli prawdą jest, że każda miejscowość Włoch warta jest zatrzymania się i zobaczenia, bo na pewno wiąże się z nią jakaś historia, to we Florencji każdy budynek warty jest gruntownego przestudiowania.

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>