Co zjeść w Albanii?

Chociaż kuchnia Albanii przypomina tę z innych części Bałkanów, to wykształciła pewne specyficzne cechy. Wynika to przede wszystkim ze specyficznej sytuacji politycznej, biedy i długotrwałej izolacji. Dziś kuchnia albańska zachwyca smakiem i prostotą.

Jaka jest kuchnia Albanii?

Nie znajdziemy w niej praktycznie żadnych potraw ekskluzywnych. Długoletnie ubóstwo mieszkańców spowodowało niebywałą kreatywność w tworzeniu prostych potraw z tego, co było najbardziej dostępne. Z uwagi na położenie w albańskiej kuchni sporo jest ryb i owoców morza. Warto dodać, że owoce morza są tam bardzo tanie, więc jeśli będziecie w Albanii na wakacjach, koniecznie spróbujcie.

Posiłek przeciętnego mieszkańca Albanii składa się z przeważnie mięsnego dania i wielu surówek, opartych głównie na pomidorach, ogórkach, papryce i oliwkach.Sporo wspólnego kuchnia albańska ma z kuchnią grecką.

Co na obiad w Albanii?

Bardzo smacznym daniem jest faszerowana papryka, zwana spec i mbushur. Faszeruje się ją mięsem i warzywami, jest to danie dość pikantne, ale lekkie, w sam raz na gorące dni. Jeśli chcemy zjeść solidniejszy posiłek powinniśmy spróbować jagnięciny. Mięso w Polsce niezbyt cenione, tymczasem na Bałkanach bardzo lubiane. Potrawa z jagnięciny z serem feta, czosnkiem, pomidorami i papryką nazywa się fërgesë.

W Albanii, podobnie jak w Grecji, przysmakiem jest również musaka – zapiekanka mięsno-warzywna otulona beszamelową pierzynką.

Owoce morza podawane są głównie w restauracjach i tawernach na wybrzeżu. Talerz świeżych, pysznych małży kosztuje naprawdę niewiele! Albańczycy potrafią przyrządzać je znakomicie, więc polecamy spróbować.

Udając się do albańskiej restauracji trzeba się przygotować na lekki szok kulturowy. Po pierwsze może się zdarzyć, że zobaczymy kogoś z papierosem, bo nie ma tam zakazu palenia w miejscach publicznych. Drugi „szok” jest znacznie lepszy – porcje są naprawdę duże, a nierzadko zdarza się, że miły kelner lub właściciel baru da nam darmową dokładkę! Warto zostawić napiwek, zwłaszcza że wciąż ludzie w Albanii żyją bardzo biednie.

Desery

Albańskie słodycze są słodkie aż do przesady, ale tak jest na całych Bałkanach. Przysmakiem jest bakława. Jest to rodzaj ciasta (bardzo cienkiego) przekładanego warstwami orzechów w miodzie lub cukrze. Inne wspaniałe albańskie desery to chałwa, ryżowy pudding z owczego mleka i revani – rodzaj bardzo słodkiego ciastka podawanego do kawy.

Jeśli rozważacie wyjazd do Albanii, zapoznajcie się z naszym niezbędnikiem turysty.

Inne teksty o Albanii:
Inne teksty na temat Albanii na naszym blogu:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>