Czy warto polecieć do Emiratów?

Emiraty to coraz popularniejszy urlopowy kierunek. Liczne atrakcje, wysoka jakość, nowatorstwo i kreatywność gospodarzy, przenikanie się tradycji z nowoczesnością to tylko kilka elementów, które w połączeniu z doskonałą infrastrukturą i idealną przez cały rok pogodą pomogą nam dokonać wyboru. Tylko w 2015 roku sam Dubaj odwiedziło 50 tys. Polaków. Prognozuje się, że w 2016  ma ich być o 10 tys. więcej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie są nowym na polskim rynku kierunkiem. Wydaje się jednak, że teraz mają szansę na szybki wzrost popularności. Po tym, jak Polacy zaczęli rezygnować z wyjazdów do Egiptu, Tunezji, po ograniczeniu wyjazdów do Maroka i Turcji, właśnie Emiraty mają ogromną szansę zająć ich miejsce. Powodów jest co najmniej kilka:

  1. Do Emiratów można latać przez cały rok (doskonała pogoda)
  2. Do wyboru mamy blisko 400 propozycji przygotowanych aż przez 11 touroperatorów,
  3. Do Emiratów można dolecieć lotem bezpośrednim, między innymi słynącymi z wysokiej jakości obsługi linii Emirates.
  4. Emiraty stanowią doskonałą  alternatywę dla innych kierunków arabskich,
  5. Emiraty doskonale łączą supernowoczesność i innowacje z tradycyjną orientalną kulturą
  6. Jest to kraj bezpieczny a władze bardzo dbają o to, by nadal tak było: w Emiratach nie zdarzały się zamachy terrorystyczne i inne niepożądane zdarzenia.
  7. W Emiratach znajdziemy wyjątkowe atrakcje dla każdej grupy wiekowej. (przeczytaj Top 10 atrakcji Emiratów)

Patrząc na supernowoczesne budynki i rozwiniętą technologię trudno uwierzyć, że Emiraty mają zaledwie 45 lat. Składają się z 7 jednostek administracyjnych – emiratów (Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Umm-al-Quwajn, Ras al Khaimah i Fujairah), które tworzą wspólną federację. Głową państwa jest szejk, który pełni funkcję prezydenta, a na czele poszczególnych emiratów stoją emirowie.

Abu Dhabi (Abu Zabi)

Abu Dhabi jest największym i wysuniętym najdalej na zachód emiratem. Zajmuje, co ciekawe, aż 86% kraju (67 340 km²). Mieszka tam ok. 1,4 mln ludzi, a z tego ponad połowa w stolicy. To jeden z największych regionów wydobycia ropy naftowej. Co prawda nie ma tam zabytków, lecz warto zwiedzić Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana i słynny tor Formuły 1.

Abu Dhabi oferuje, pomimo braku zabytków, wiele atrakcji i ma bardzo dobrą infrastrukturę hotelową.
Dubaj (Dubai)

Dubaj - emirat drugi co do wielkości, najbardziej zaludniony, najbardziej luksusowy i pod wieloma względami zdecydowanie „naj”. Główne dochody tego emiratu to nie te pochodzące z wydobycia ropy, a z sektora finansowego – Jebel Ali Free Zone i z turystyki. Innowacyjne budowlane projekty (na przykład wyspy palmowe kompleksem hotelowym Atlantis the Palm, kryty tor narciarski, wieża Burj Khalifa), imprezy sportowe, konferencje i inne wydarzenia skupiają na Dubaju uwagę całego świata.

Dubaj to luksus, wyrafinowanie, elegancja i rozrywka na najwyższym poziomie.

Sharjah (Szardża, Ash-Shariqah)

Sharjah to trzeci co do emirat. Położony jest północny wschód od Dubaju. Wyjazd do tego emiratu to idealna propozycja dla turystów zainteresowanych arabską historią i kulturą regionu. Muzea, targowiska, tradycyjne bazary, festiwale (np.wodny czy świetlny) gwarantują wiele wrażeń.

Ale warto przy tym pamiętać, że jest to najbardziej konserwatywny emirat, w którym picie alkoholu jest surowo zakazane, a zasady dotyczące ubioru – rygorystyczne.

Ajman (Adżman)

Ajman to najmniejszy ze wszystkich emirat. Złożony jest z trzech enklaw. Największej (460 km²), stołecznej, leżącej północno zachodniej części emiratu Sharjah nad Zatoką Perską. Drugiej, oazy Manama (26 km²), położonej na granicy emiratów Sharjah i Fujairah. Trzecia to oaza Masafwat (185 km²), oddalona o 110 kilometrów na południowy wschód od stolicy.

Ajman to kierunek przede wszystkim dla tych, którzy kochają beztroski, leniwy, plażowy wypoczynek. Ciekawym miejscem, które warto tam zobaczyć, jest pochodzący z XVIII wieku Fort Ajman.

Umm al-Kajwajn (Umm al-Quwain)

Umm al-Quwain leży na północny wschód od emiratu Sharjah. Składa się ze stolicy – miasta Umm al-Quwajn i oazy Falah ibn Mualla nad Wadi Midfak spływającej z gór Hadżar. Choć posiada 32 km linii brzegowej, turystycznie nie jest zbyt znany i popularny. Największą atrakcją jest słynny park wodny Dreamland Aquapark. Na co dzień pełni rolę tańszej sypialni dla osób pracujących w Dubaju.

 

Ras al-Khaimah (Ras al-Chajma)

Ras al-Khaimah jest uznawany przez wielu za najpiękniejszy emirat. Zawdzięcza to przede wszystkim położeniu: między wysokimi szczytami gór, pustynią, pięknymi malowniczymi dolinami i zjawiskowym wybrzeżem. To sprawia, że jest całkiem popularnym kierunkiem turystycznym.

Szczególnie chętnie decydują się na wyjazd do Ras al-Khaimah rodziny z dziećmi, z uwagi na parki wodne i inne familijne atrakcje. To właśnie w tym emiracie ma powstać komercyjny kosmodrom służący turystyce kosmicznej (za kwotę, bagatela, 265 milionów dolarów).

Fujairah (Fudżajra)

Fujairah – ten najdalej wysunięty na wschód emirat leży jako jedyny nad Zatoką Omańską, posiada aż 90 km pięknych plaż. Rafa koralowa w tym miejscu należy do najpiękniejszych na świecie, dlatego to kierunek lubiany przez miłośników nurkowania i snorkelingu.

Emirat ten posiada aż trzy granice z Omanem. W Fujairah znajdziemy wysokiej klasy hotele i dobre warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Do Emiratów możemy dolecieć bezpośrednio już w 5,5 godziny z Warszawy – lotem bezpośrednim. Podróż nie jest więc długa. Na tym kierunku obecnych jest 15 organizatorów, a do wyboru mamy ok. 500 ofert różnego typu.

Bardzo dobra pogoda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje od października do kwietnia. Temperatura w tym czasie oscyluje w granicach od 23°C w styczniu i lutym, 25-27°C w grudniu i styczniu, a 30°C w październiku, listopadzie i kwietniu. Pomimo dużej wilgotności powietrza panuje przyjemny klimat, szczególnie na plażach, gdzie wieje orzeźwiająca bryza od Zatoki Perskiej..

O Zjednoczonych Emiratach Arabskich pisaliśmy już wcześniej. Ponieważ temat cieszył się i wciąż cieszy zainteresowaniem, postanowiliśmy go kontynuować i przybliżyć najpiękniejsze zakątki i atrakcje tego niezwykłego kraju.

  1. Pingback: Top 10 atrakcji Emiratów | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>