Czy warto się ubezpieczyć przed egzotycznym wyjazdem? Cz. 1
Coraz częściej wybieramy egzotyczne kraje jako cel podróży. Biura podróży kuszą coraz szerszą gamą ofert wycieczek do najdalszych zakątków świata. Do wielu takich krajów można dziś dolecieć bez przesiadek, wygodnym Dreamlinerem. Wybierając się w daleką podróż ważne jest, by pamiętać o ubezpieczeniu. Jeśli coś się nam stanie, koszty leczenia mogą być ogromne. Rozpoczynamy cykl artykułów na temat ubezpieczeń turystycznych.

Spośród egzotycznych kierunków, które Polacy wybierają najczęściej, warto wymienić Kubę, Dominikanę i Meksyk. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również Tajlandia, Indonezja, a także Zjednoczone Emiraty Arabskie. Popularność zyskują takie destynacje jak Wyspy Zielonego Przylądka, Oman i kraje afrykańskie: Kenia, Gambia, Senegal.

Oczywiście przed wyjazdem w wymarzoną podróż nie myślimy raczej o tym, że coś może się stać nam czy naszym bliskim. Nie ma w tym nic złego, że jesteśmy nastawieni optymistycznie, ale podróż na drugi koniec świata bez ubezpieczenia nie jest dobrym pomysłem. Może się na przykład okazać, że złamana noga będzie nas kosztować wielokrotnie więcej niż wyjazd dla całej rodziny.

Co daje ubezpieczenie turystyczne i kogo chroni?

Przede wszystkim daje nam świadomość,  że jeśli z przyczyn losowych będziemy musieli zrezygnować z wyjazdu, to pieniądze które wpłaciliśmy na poczet imprezy zostaną przez nas odzyskane. Ubezpieczenie gwarantuje nam 100% zwrotu kosztów, w sytuacji gdy np. się rozchorujemy czy zostaną nam ukradzione  dokumenty, bez których nie możemy się wybrać w podróż. Powodów rezygnacji jest wiele, bo aż 21. Co najważniejsze, polisa chroni także osoby towarzyszące w podróży (znajdujące się w jednym pokoju na  umowie  rezerwacji) i umożliwia złożenie rezygnacji z powodu współtowarzysza.

Pokażmy to na przykładzie:

safari

Dwie osoby dorosłe – małżeństwo, wykupuje wymarzoną imprezę do Kenii, na 4 miesiące przed terminem wyjazdu. Przykładowa cena za imprezę: 4.500 PLN/osobę – razem 9.000 PLN

Cena za polisę od kosztów rezygnacji dla dwóch osób: 265,50 PLN

Niestety na tydzień przed wyjazdem, mąż miał wypadek w pracy i złamał nogę w udzie. Konieczna była operacja i gips. Lekarz nie wyraża zgody na tak daleki lot.

Jeśli mamy wykupioną polisę, zgłaszamy dokumentację medyczną ubezpieczyciela i odzyskujemy całą kwotę - 10% wypłaca organizator, a pozostałe 90% ubezpieczyciel. Jeśli polisy nie wykupimy, zostają nam zwrócone wyłącznie koszty, które nie zostały jeszcze pokryte.

Co jeśli coś stanie się w trakcie trwania urlopu?

Wyobraźmy sobie, że podczas wyjazdu zagranicznego dowiadujemy się, że nasze mieszkanie zostało okradzione. Konieczny jest szybki powrót do kraju, zgłoszenie sprawy na policję i oszacowanie strat.

Cena za polisę od kosztów przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej dla dwóch osób: 139,50 PLN

Mając taką polisę, możemy po powrocie i załatwieniu spraw na miejscu, przekazać dokumentację z policji i rozliczyć koszty. Nie mając polisy, musimy nie tylko na własną rękę zorganizować powrót, ale i musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy pieniędzy za niewykorzystaną część urlopu.

Trzeba także wspomnieć, że istnieje możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych. Umożliwia to wówczas dokonanie rezygnacji z powodu zaostrzenia się takiej choroby:

  • jeśli posiadamy ją sami,

  • jeśli choruje na nią nasz współuczestnik podróży,

  • jeśli choruje na nią osoba bliska, nie wyjeżdżająca w podróż ( np. rodzice, dzieci).

Wyjeżdżając do innego kraju, zwłaszcza egzotycznego, warto zapoznać się z panującymi tam zwyczajami, kulturą i religią, walutą i mnóstwem innych istotnych informacji. Zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie w danym środowisku, nawet jeśli wybieramy się na wyjazd z pilotem, czy w hotelu czeka na nas rezydent. Na co warto zwrócić jeszcze uwagę?

Wybierając wyjazd zorganizowany, czyli z biurem podróży, koniecznie należy dopytać, jakim ubezpieczeniem jesteśmy objęci na czas pobytu za granicą. Bowiem każdy organizator turystyki jest zobowiązany takowe nam zapewnić (zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych). Ustawa nie reguluje jednak wysokości sum, na jakie mamy zostać ubezpieczeni. Co za tym idzie, często zdarza się, że wykupując imprezę, dostajemy w pakiecie ubezpieczenie z najniższymi możliwymi sumami ubezpieczenia, które nijak się mają do realnych kosztów, jakie możemy ponieść za granicą. Zapis odnośnie ubezpieczenia, znajduje się najczęściej w warunkach uczestnictwa, które otrzymujemy przy podpisaniu umowy lub w samej umowie.

Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wydawana jest przez NFZ, działa wyłącznie na terenie krajów Unii Europejskiej. Dlatego tak ważne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na okres wyjazdu, w szczególności gdy wybieramy się w dalszą podróż poza Europę.

To zdarzyło się naprawdę – ile może nas kosztować pomoc medyczna?

USA ubezpieczenia


Jak widać, wydatki są niebagatelne, a przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może nam się stać. Różnego rodzaju infekcje, zatrucia pokarmowe czy urazy nie są przecież w trakcie urlopu niczym nadzwyczajnym. Warto więc mieć to na uwadze.

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Przede wszystkim wysokość sumy ubezpieczenia od KOSZTÓW LECZENIA (KL). W niej zawarto zarówno wizytę lekarską, pobyt w szpitalu, koszty ratownictwa, jak również cały assistance medyczny, czyli transport do placówki, pomiędzy placówkami, czy sprowadzenie do kraju. NASTĘPSTWA NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW (NNW) – to z tej sumy wypłacany jest % uszczerbku na zdrowiu, czy świadczenie z tytułu śmierci. Dodatkowe ryzyka to indywidualna kwestia każdego wyjeżdżającego. Istnieje możliwość ubezpieczenia ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ (OC) – która chroni nas, w przypadku uszkodzenia mienia np. w hotelu. Można także zabezpieczyć przed kradzieżą lub włamaniem swój BAGAŻ, obejmując go ochroną ubezpieczeniową.

Wpis powstał we współpracy z Signal Iduna.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>