Dlaczego teraz warto pojechać na Kubę?

Kuba to fascynujący kraj i nie trzeba chyba specjalnie nikogo do tego przekonywać. Jednak zmiany, jakie zachodzą na Kubie powodują, że to właściwie ostatnie chwile by poznać Kubę tak wyjątkową, nim stanie się kolejnym tropikalnym rajem.

 


Najpiękniejszy zakątek świata

Odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku Kuba zawładnęła jego sercem na tyle, że nazwał ją najpiękniejszym zakątkiem świata widzianym przez człowieka. Przybywający na wyspę podróżnicy i kupcy pozostawiali tam ślady swojej obecności, które odcisnęły się w jej wyjątkowej kulturze. Na Kubie krzyżowały się szlaki handlowe importerów złota z Peru, Srebra z Meksyku, szmaragdów z Kolumbii i pereł z Wenezueli. Wielu bogatych turystów podróżujących na Kubę decydowało się wybudować tam swoje okazałe rezydencje – niektóre z nich wciąż możemy tam podziwiać, na przykład zwiedzając Hawanę.

Kuba rewolucyjna

Nie będziemy rozwodzić się szczegółowo na temat rewolucji kubańskiej – zainteresowani tematem z pewnością dotrą do dobrych historycznych źródeł. Dość powiedzieć, że od 1959 roku Kuba jest krajem socjalistycznym. Nowy ustrój zaowocował licznymi problemami gospodarczymi – embargo nałożone przez USA w 1961 roku spowodowało, że Kubańczycy musieli nauczyć się radzić sobie w nowych, niesprzyjających warunkach.

Kuba po rewolucji to kraj pełen kontrastów – z jednej strony z każdym rokiem coraz więcej turystów z bogatego Zachodu, z drugiej strony – bieda, zrujnowane domy i brak perspektyw. Mimo tych trudności Kubańczycy pozostali narodem pełnym temperamentu, werwy i radości życia. Wystarczy posłuchać ich muzyki i śpiewu, zobaczyć jak tańczą i potrafią cieszyć się życiem.

Raj dla miłośników motoryzacji

Stare samochody to obok rumu i cygar nieodłączny symbol Kuby. Embargo nałożone przez USA sprawiło, że Kubańczycy musieli stać się konserwatorami i mechanikami własnych samochodów – nowych nie mogli już z USA sprowadzić. Można było liczyć na auta z bratnich socjalistycznych krajów, dlatego wciąż na Kubie można spotkać choćby nasze poczciwe „maluchy” – fiaty 126p.

Jakie auta możemy zobaczyć na kubańskich ulicach? Przeróżne, wielobarwne cacka: buicki, packardy, chryslery, studebakery, hudsony, fordy, cadillaki – dla koneserów prawdziwy raj! To nie tylko egzemplarze z lat 50., ale także z 30. Bywają perełki nawet z początku ubiegłego wieku! Co ciekawe – te auta jeżdżą. Dają radę jeździć po dziurawych szosach. Samochody są dla Kubańczyków bardzo ważne. Poświęcają im wiele czasu, dlatego niektóre amerykańskie cudeńka wyglądają, jakby wyjechały prosto z fabryki. W Europie takie samochody stoją w muzeach, a na Kubie wciąż jeżdżą i są w formie.

Dlaczego teraz na Kubę?

Ocieplenie stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA to niewątpliwie dobra wiadomość dla mieszkańców wyspy. Będą mieli szansę na poprawę codziennego bytu. Niemniej jednak otwartość na towary z zewnątrz i szersze możliwości wyjazdu z Kuby sprawią, że Kuba ulegnie dynamicznym przemianom. Za kilka lat wiele starych samochodów zastąpią nowe, zwyczajne auta. Klimatyczne kawiarnie mogą stać się rzadkością, zastąpią je sieciowe lokale. Wąskie uliczki Hawany pozostaną te same, ale nie do końca. Globalizacja odciśnie tam swój ślad i Kuba nie będzie przyciągać jak magnes. Będzie odwiedzana, bo są tam cudowne plaże, jest ciepło i to idealne miejsce na rajskie wakacje. Ale zabraknie tego czegoś, tego unikalnego klimatu, dla którego teraz wybieramy Kubę. Dlatego jeśli fascynuje nas obecna Kuba spod znaku Fidela i Che Guevary, pospieszmy się z wyjazdem. Przemiany ekonomiczne będą najpewniej postępować na tyle szybko, że jeśli będziemy zwlekać – zastaniemy zupełnie inny kraj. Nadal przyjazny, nadal piękny, ale jednak nie ten sam.

Wycieczki na Kubę

Na Kubę najlepiej wybrać się na wycieczkę objazdową, która pozwoli poznać dokładnie ten niezwykły kraj.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>