Dlaczego warto pojechać do Gambii?

Gambia – maleńkie afrykańskie państwo, nazywane „uśmiechniętym wybrzeżem Afryki”. Okazuje się, że ceny wycieczek są przystępne, więc coraz więcej turystów decyduje się właśnie tam spędzić zimowy urlop. Dlaczego warto tam jechać? Czy trzeba się szczególnie przygotować do podróży?

Historia turystyki gambijskiej nie jest długa – pierwsze wycieczki europejskich turystów do tego kraju odbyły się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Na początku rocznie przyjeżdżały do Gambii setki turystów z Europy (głównie ze Skandynawii), ale co roku kierunek stawał się popularniejszy. Dziś Gambia, ubogie afrykańskie państwo, bez milionów dolarów wydanych na promocję, przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów. Co więc w sobie ma?

Niewątpliwie magnesem jest pogoda.W zimie temperatury powietrza na wybrzeżu oscylują wokół 27-32°C, zaś wody niewiele mniej, 25-27°C. To całkiem przyjemna temperatura – nie ma dużych upałów, a można się wygrzać i oderwać się od naszej polskiej, zwykle szarej i smutnej, zimy.

Językiem urzędowym w Gambii jest angielski, więc stosunkowo łatwo się porozumieć z mieszkańcami. Jednak trzeba pamiętać, że „afrykański angielski” może być nie tak dobrze zrozumiały jak ten, który znamy z Europy.

Przyroda

Tym, co jest w Gambii naprawdę wyjątkowe, jest przyroda. Warto odwiedzić tam rezerwat przyrody Abuko - najmniejszy pod względem powierzchni (ma tylko 1 km kwadratowy). Można tam jednak zobaczyć różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Mieszkają tam rzadko spotykane gatunki małp, takie jak koczkodan zielony czy gereza ruda, antylopy buszbok i jeden z najmniejszych na świecie ssaków kopytnych: dujker karłowaty. Wszystkie te zwierzęta obejrzymy z ukrycia, kiedy przychodzą do wodopoju niedaleko wodospadu. Tutaj też można czasem zobaczyć niebezpiecznego krokodyla nilowego.
Abuko to także raj dla pasjonatów ornitologii, żyje tu bowiem aż 270 gatunków ptaków, w tym wężówka afrykańska, długoszpon afrykański, ślepowron zwyczajny czy przepiękny turako fioletowy. Miłośnicy zwierząt będą także zadowoleni z odwiedzin Baboon Island – ostoi szympansów. Gambia to ojczyzna bardzo ciekawego gatunku… szczurów. Wielkoszczury gambijskie są na tyle inteligentnymi zwierzętami, że tresuje się je do wykrywania ładunków wybuchowych i min przeciwpiechotnych.

Smiling Coast

Najpiękniejsze plaże Gambii znajdziemy na tzw. Uśmiechniętym Wybrzeżu, ciągnącym się 50 km na południe od Cape Point. Woda ma przepiękny błękitny odcień, a na plaży jest delikatny, biały piasek. Idealnie wypoczywa się tu podczas naszej zimy, a więc w trakcie gambijskiej pory suchej.

Najpopularniejsza plaża w Gambii, leżąca na południe od Kololi Kotu, rozciąga się na długości ok. 3 km nad oceanem. Jednak najpopularniejsza nie oznacza, że zatłoczona. Choć przy plaży znajdziemy luksusowe hotele, nie ma tam ogromnych tłumów. Pomiędzy turystami przechadzają się kobiety w lokalnych, tradycyjnych strojach i sprzedają świeże owoce. Niedaleko znajduje się targ Fajara, gdzie dostaniemy wszelkiej maści lokalne wyroby.

Zabytki

Gambia nie ma zbyt wielu klasycznych atrakcji turystycznych, do jakich przywykliśmy. Nie znaczy to jednak, że nie ma niczego do zaoferowania. Gambia była dużym ośrodkiem handlu niewolnikami. Pozostałością po tych czasach są dawne, dziś opustoszałe, obozy niewolników, które można zwiedzać. To Gambia była ojczyzną Kunta Kinte, postaci znanej z powieści „Korzenie” Alexa Haleya. Na terenie Gambii znajdują się dwie wyjątkowe atrakcje wpisane na listę UNESCO: Wyspa James oraz położone nad brzegiem Atlantyku miasteczko Albreda.

Senegal

Nie można pominąć Senegalu pisząc o Gambii. Jest ona geograficznie niejako wciśnięta w swojego większego sąsiada. Senegal jest bardzo ciekawym krajem, doskonałym pomysłem na wyjazd zarówno dla wielbicieli leniuchowania na plaży, jak i dla pasjonatów nurkowania i innych sportów wodnych. Senegal to mieszanka kultur: kolonialne wpływy francuskie mieszają się z arabskimi i z miejscową, egzotyczną i ciekawą kulturą. W Gambii zniesiono niedawno wizy do Senegalu, co niewątpliwie ułatwi podróżowanie.

Stolica Senegalu, Dakar, to tętniące życiem miasto liczące ok. 1,5 miliona mieszkańców. Znajdziemy tam mnóstwo hoteli, kawiarni, dyskotek i klubów. Współczesna architektura miesza się z imponującymi budowlami w stylu kolonialnym.

W Dakarze koniecznie trzeba zajrzeć do jednego z najciekawszych muzeów w Afryce: The Institut Fondamental d’Afrique Noir Museum. Tam poznamy tradycyjną sztukę i rzemiosło Senegalu.

Jak się przygotować?

Dotychczas przed wyjazdem do Gambii obowiązkowe były szczepienia przeciwko żółtej febrze. Obowiązek ten został zniesiony, niemniej jednak szczepienie na pewno nam nie zaszkodzi. W rejonie Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo zaleca się zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorami i w nocy).

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>