Dlaczego warto pojechać do Izraela?

Izrael to kierunek, który dla wielu kojarzy się wyłącznie z pielgrzymkami. Jednak to bardzo dobry kierunek na urlop dla wszystkich, którzy pragną połączyć wypoczynek i plażowanie z intensywnym zwiedzaniem i poznawaniem historycznego dziedzictwa.

Bezpieczeństwo turystów

Na początek warto wspomnieć o kwestii, o którą turyści pytają najczęściej, a mianowicie o bezpieczeństwie. Pomimo konfliktu izraelsko-palestyńskiego Izrael jest dla turystów krajem bezpiecznym. Po części wynika to z działań prewencyjnych, ale także z faktu, że turyści nie są praktycznie w ogóle obiektem ataków. Wystarczy zatem jadąc do Izraela zachować zwykłą ostrożność. Trzeba się jednak liczyć z dłuższymi i bardziej drobiazgowymi kontrolami na lotniskach. Widok uzbrojonych żołnierzy czy latających wojskowych samolotów nie powinien nas zaniepokoić – to w Izraelu zupełnie normalne i między innymi dlatego turyści mogą tam w spokoju wypoczywać.

Izrael – wszystko w skali mikro

Cały Izrael jest mniejszy od… Mazowsza. Dlatego nawet podczas tygodniowego wyjazdy da się go zwiedzić. Przykłady na to, jak niewielki jest ten kraj:

  • Morze Galilejskie (Jez. Tyberiadzkie) da się objechać dookoła w kilkadziesiąt minut.
  • Rzeka Jordan (tak, ten Jordan!) przypomina bardziej strumień niż rzekę
  • Morze Martwe jest jak duże jezioro

Święte miejsce wielkich religii

Podróżując po Izraelu zetkniemy się z wyjątkowym duchowym dziedzictwem. To kraj, w którym znajdują się miejsca święte dla trzech wielkich religii: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Szczególnie ważnym miastem jest Jerozolima. Tam spotkamy pobożnych Żydów przy Ścianie Płaczu (jedynym fragmencie tzw. II Świątyni Jerozolimskiej). Dla chrześcijan Jerozolima jest świętym miastem jako miejsce działalności i śmierci Jezusa Chrystusa. Szczególną czcią otacza się Golgotę, gdzie ukrzyżowano Jezusa oraz miejsce, gdzie złożono jego ciało – obecnie Bazylika Grobu Świętego. W islamie Jerozolima jest trzecim po Mekce i Medynie świętym miastem jako miejsce, do którego Mahomet dotarł w trakcie tzw. nocnej podróży i gdzie wstąpił do siedmiu niebios. Miejsce to upamiętnia Kubbat as-Sachra (Kopuła na Skale) i Meczet Al-Aksa (czyli ‘najdalszy’ – miejsce, gdzie najdalej znalazł się Prorok). Tradycja o wniebowstąpieniu Mahometa w Jerozolimie powstała w okresie rządów kalifa Omara (Umara).

Kąpiel w Morzu Martwym

O Morzu Martwym pisaliśmy już w artykule na temat największych depresji na świecie. Tak naprawdę jest to słone jezioro bezodpływowe, leżące w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi – 422 m p.p.m. To właśnie dlatego z Morza Martwego nie odpływa woda, co przekłada się na jego wysoki stopień zasolenia, wynoszącego średnio 26%. Sól z Morza Martwego ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, leczy wiele problemów skórnych, łagodzi nawet łuszczycę. W Morzu Martwym możecie popływać czytając jednocześnie gazetę!

Kosmopolityzm Tel Awiwu

W Tel Awiwie, mieście istniejącym tylko 100 lat, znajdziemy przedstawicieli wielu narodów świata. To miasto, które nigdy nie zasypia i jest technologicznym centrum Izraela. Warto bowiem wiedzieć, że najwięcej startupów znajduje się nie w Dolinie Krzemowej, a właśnie w Izraelu. Tel Awiw został założony w 1909 na peryferiach starożytnego portu morskiego Jaffa. Duże tempo rozwoju Tel Awiwu bardzo szybko pozostawiło Jaffę z tyłu, która wyraźnie zatrzymała się w arabskiej przeszłości. W dwa lata po powstaniu państwa Izrael, w 1950 Tel Awiw i Jaffa zostały połączone w jedno miasto. Choć stolicą proklamowaną przez Izrael jest Jerozolima, to ONZ nie uznaje tego faktu, dlatego większość ambasad mieści się w Tel Awiwie. Zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych.

Izraelskie plaże

Plaże nie są pierwszym skojarzeniem, jakie mamy z Izraelem. Owszem, zabytki, historia, ale jakoś nie myśli się o plażach. A Izrael ma wspaniałe warunki do plażowania i piękną pogodę, nawet gdy u nas trwają jesienne szarugi.

Do najpiękniejszych plaż Izraela należy Nizanin, tuż przy mieście Aszdod i Aszkelon, plaże w Bat Jamie nieopodal Tel Awiwu, a także Netania i Dor. W Ejlacie plaże są bardzo zatłoczone, a w morzu mogą pojawić się meduzy, trzeba zatem uważać pływając. Izrael to idealne miejsce, by uprawiać sporty wodne, jak np. surfing czy żeglarstwo, a także narciarstwo wodne i paralotnię. Miłośnicy nurkowania śmiało mogą Izrael wyznaczyć sobie jako cel podróży. Wartym polecenia jest nurkowanie w Cezarei, gdzie na nurków czekają pod wodą ruiny miasta Heroda.

Mamy nadzieję, że zaciekawiliśmy Was tym niezwykłym krajem. W końcu nie co dzień odwiedza się państwo, które jest jednocześnie najmłodsze i najstarsze na świecie.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>