Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 1 Riwiera Adriatycka

Każdy, kto choć raz latem odwiedził Włochy z pewnością potwierdzi fakt, że Italia jest krajem, w którym praktycznie każda miejscowość jest na swój sposób warta zobaczenia. Dlaczego? Bo w każdej, często nawet maleńkiej, kryje się jakaś tajemnica, niespodzianka, historia. Tędy przechodził lub zatrzymał się na noc w drodze do Rzymu Św. Piotr; tu Cezar przez 7 miesięcy stacjonował ze swoimi legionami; w tym miejscu swoje machiny testował Leonardo Da Vinci; tu po materiały kamienne przyjeżdżał sam Michał Anioł; tym szlakiem, pomiędzy Wenecją, a Florencją najczęściej podróżowali słynni Medyceusze. Jednak warto mieć na uwadze, że Półwysep Apeniński oprócz jakże bogatego rysu historycznego ma także wiele współczesnych atrybutów. Włochy nieustannie toczą walkę o prym pierwszeństwa w świecie mody, motoryzacji, piłki nożnej, kuchni, wina, szeroko rozumianej sztuki i jakże bogatej swoimi walorami turystyki. Italia turystycznie ma wszystko. Wysokie i piękne góry, bajeczne jeziora, rozlewiska, utkaną winnicami Toskanię, otwartą na świat, morską Genuę, bogaty (stołeczny) region Lazio, malowniczy Neapol, przepiękną Kalabrię i niesamowitą wciąż Sycylię. Dziś zapraszamy Was do Włoch w wakacyjnie nowej, bo wypoczynkowej odsłonie. Na dobry początek Wschodnie Wybrzeże ze słynną Riwierą Adriatycką.

O tym jak znane i lubiane są Włochy przez naszych narciarzy przekonywać nikogo nie trzeba. Doskonała organizacja, włoska otwartość i bezproblemowość, pyszne jedzenie, niesamowita atmosfera i bardzo rodzinne podejście od lat zaskarbiło sobie serca naszych rodaków, którzy co roku w swoich autach pokonują 1300-1500 km, aby przez tydzień czerpać radość z pobytu w Dolomitach.

Inne magnesy, choć ta sama atmosfera od lat przyciągały i nadal przyciągają naszych rodaków na wszelkiego rodzaju wycieczki objazdowe.

Zwłaszcza te, w których mocno zaznaczony był rys historyczny i wyznaniowo-kościelny. Wszak Italia to od wieków kraj papiestwa, swoista kolebka europejskiego katolicyzmu. Aż trudno uwierzyć, ale wypoczynek we Włoszech – w ujęciu masowym rzecz jasna – traktowany był zawsze jakoś coś dodatkowego, coś przy okazji zwiedzania lub pielgrzymki. Rzadko, jako kierunek celowy, stricte wypoczynkowy. Swoisty wyjątek stanowiła przez lata malownicza Kalabria oraz tętniąca Wezuwiuszem Sycylia. Dopiero ostatnia dekada, a zwłaszcza 2-3 lata uruchomiła lawinę zmian w postrzeganiu Włoch jako doskonałego kierunku wakacyjnego. Co się zatem zmieniło?

  •  Italia zyskała zainteresowanie na kryzysach kierunków arabskich i tych krajów europejskich, w których zwiększyło się ryzyko ataków terrorystycznych;
  • Włochy zaczęły zagospodarowywać klientów, którzy nie zdążyli załapać się do Grecji, Hiszpanii czy Bułgarii;
  • Polscy touroperatorzy w końcu dopracowali lub zbudowali od podstaw, nowe oferty wypoczynkowe.

Wzrost zainteresowanie ofertą włoską potwierdzają statystyki naszej wyszukiwarki. W ubiegłym sezonie sprzedaż wakacyjnej oferty włoskiej znalazła się na 3 miejscu, zaraz po Grecji i Hiszpanii. To skok w porównaniu do roku 2015 o jedną pozycję. Dużą role odegrały tu właśnie nowe propozycje wypoczynkowe, które po dołączeniu do bogatej oferty objazdowej wzmocniły sprzedażową pozycję Italii. A będzie jeszcze lepiej. Jeśli nie pozycyjnie, bo o to może być trudno, to na pewno ilościowo. Wszystko wskazuje na to, że po zwiększeniu przez biura podróży liczby ofert, Włochy stanowić mogą aż 10 proc. całej naszej wakacyjnej sprzedaży.

Zastanówmy się zatem wspólnie dlaczego warto latać na wakacje do Włoch? Dlaczego touroperatorzy postawili na Półwysep Apeniński?

O aspekcie relatywnie bezpiecznego kierunku wspominaliśmy już wyżej. O tym, że Italia to kraj w o jednej z najbogatszych ofert historycznych też przypominać ponownie nie musimy. Dla klientów z Polski ważny jest dziś szybki dostęp, a lot do Włoch trwa zaledwie 2h. Do tego bogata oferta portów wylotowych z niemal całej Polski. Na miejscu czekają na nas przepiękne plaże oblewane przez wody aż 3 mórz (Adriatyk, Morze Tyrreńskie i Jońskie), niesamowita i bardzo lubiana przez naszych rodaków kuchnia (pizza, pasty, spaghetti, pyszne sery, jelita cielęce, ogonki, jęzorki, słynne prosciutto czy speck, fantastyczne wino, niesamowita kawa oraz prawdopodobnie najlepsze na świecie lody i desery) oraz nieco wyższe niż w Polsce, ale wciąż bardzo przystępne ceny. Nie bez znaczenia jest też dobrze odbierany przez nas sposób bycia i życia Włochów. Ich słynny, południowy luz, nieschodzący z ust uśmiech, skłonność do zabawy, rozmów, spotkań, pomocy, wyczuwalna na każdym kroku rodzinność i serdeczność. Na to wszystko nakłada się niemal zawsze idealna pogoda i bardzo bogata różnorodność geograficzna.

Riwiera Adriatycka

Poniżej doskonale znanej Wenecji i Ravenny, mniej więcej na wysokości równie księstwa San Marino swoje włości otwiera słynna Riwiera Adriatycka.

Na Północy jej plaże otwiera słynne Rimini, aby kolejno przez Riccione i Cattolicę dojść aż do południowo ulokowanego Regionu Marche (mniej więcej na wysokości Perugii).

Rimini

Miasto Rimini leży mniej więcej na pograniczu północnego i środkowego wybrzeża Adriatyku. Bez wątpienia jest najbardziej popularnym kurortem wakacyjnym we Włoszech i jednym z najbardziej rozpoznawanych nad całym Morzem Śródziemnym. Na co dzień mieszka tutaj 145 tys. mieszkańców, ale w wakacje liczba ta znacznie się zwiększa. To co przyciąga gości do Rimini to przede wszystkim szerokie, piaszczystymi plaże z łagodnymi zejściami do lazurowego w kolorze wody morza oraz bardzo bogata, typowo kurortowa oferta turystyczna. Swoistą ciekawostką jest fakt, że wielu Włochów do Rimini przyjeżdża od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Włosi wypoczywają całymi, zazwyczaj dużymi rodzinami. Co roku wybierają ten sam hotel w którym po latach traktowani są niemal członkowie rodziny właścicieli. Ot, włoski koloryt i obyczaj społeczny.

Powiedzmy sobie prawdę. Rimini to prawdziwy koktajl społeczny. Paradoksalnie dla jednych to ogromna zaleta, dla innych spora wada. Prawda jest taka, że na plażach Rimini wypoczywa tłum Włochów i gości z całego świata. Wśród nich gwiazdy włoskiej telewizji, modelki, szkolne kolonie, obozy, wycieczki objazdowe, rodziny z dziećmi, emeryci, single imprezujący przez całe noce, uliczni artyści. Niech Was to jednak nie zrazi. W Rimini można naprawdę świetnie wypocząć. Jeśli ktoś poszukuje typowego, wakacyjnego kurortu, to miasto jest po prostu dla niego stworzone. Doskonale odnajdą się wszyscy Ci, dla których ważna jest moda i aktualne gadżety okraszone hasztagiem #MustHave. Plaża w Rimini to swoisty piaszczysty wybieg na naturalnym pokazie mody. Przez cały sezon podziwiać tu można piękne Włoszki w najnowszych krojach o kolorach strojów kąpielowych. Nie dziwi zatem, że włoska marka bieliźniana Calzedonia właśnie tu bardzo często prezentuje całemu światu swoją wchodzącą do salonów kolekcję. To swoje plażowe, namiotowe stoiska promocyjne i wszelkiego rodzaju wakacyjne showroomy ma wiele firm technologicznych, sportowych i odzieżowych.

Co ciekawe plaże Rimini oferują bardzo bogate zaplecze dla rodzin z dziećmi. To po raz kolejny podkreśla bardzo rodzinną filozofię życia i bycia Włochów. Oznaki prorodzinne znajdziemy niemal wszędzie. Począwszy od przebieralni i pryszniców dla mikrusów, poprzez dziesiątki fontann i placów zabaw dla rozanielonych Bambini wzdłuż i na całej plaży, aż po atrakcje w wodzie i całodniową ochronę ratowników morskich. Minusem Rimini jest spora liczba plaż płatnych. Co prawda spacerować można bezpłatnie po całej linii wybrzeża, ale już wypoczywanie na piasku jest niestety płatne. Dlatego serdecznie polecamy wybór hoteli, które w ofercie mają wliczony serwis plażowy. W innym wypadku za pobyt i dwa leżaki z parasolem możemy zapłacić nawet do 30€ dziennie.

Wieczorami Rimini wcale nie zasypia. Przeciwnie. Budzi się jego druga, imprezowo-nocna natura. Praktycznie całe miasto wzdłuż wybrzeża stanowi jedną wielką dyskotekę, podzieloną na muzycznie odrębne pokoje tematyczne. Praktycznie całe miejskie wybrzeże razem z plażą aż do rana stanowi jeden z największych parkietów klubowych w basenie Morza Śródziemnego.

W samym mieście koniecznie warto odwiedzić starówkę. Najprzyjemniej spaceruje się pomiędzy dwoma placami: Piazza Cavour, a Piazza Tre Martiri. To właśnie tu znajdują się markowe butiki, sklepy z biżuterią, zegarkami i perfumami. Obowiązkowym punktem jest jest klimatyczna dzielnica San Giuliano. Do tej historycznej dzielnicy wchodzi się przez liczący 2 tys. lat Most Tyberiusza. W San Giuliano odkryjemy małe, kolorowe kamieniczki, donice z kwiatami rozstawione wzdłuż ulic, spokojny rytm życia i kilkanaście przytulnych barów i restauracji. Ponadto w pobliżu starego miasta warto zobaczyć oryginalnie zachowany mur obronny z III wieku oraz Łuk Augusta. Miłośnikom X muzy polecamy wyprawę do muzeum Federico Felliniego, który urodził się właśnie w Rimini. Rodziny z dziećmi zainteresuje na pewno Mirabilandia. To prawdopodobnie wciąż największy we Włoszech park rozrywki. Położony jest niestety aż 40 km na północ od Rimini w miejscowości Savio. Dla miłośników dobrej zabawy warta poleceni jest dyskoteka Carnaby. To jedna z najstarszych dyskotek we Włoszech, założona jeszcze w 1968 roku. Znajdziecie ją w dzielnicy Miramare, przy Viale Brindisi 20. Bardzo łatwo jest ją rozpoznać. Nad wejściem do klubu znajduje się pomarańczowy Volkswagen Garbus. Dyskoteka składa się z trzech poziomów – na każdym jest inny rodzaj muzyki.

Riccione

Pewną alternatywą dla pełnego wakacyjnego gwaru Rimini jest oddalone o 10 km w kierunku południowym, Riccione. To młodsza, dużo mniejsza i znacznie spokojniejsza perełka Riwiery Adriatyckiej. Coraz częściej swoich klientów lokują tu nasze biura podroży, które starają się znaleźć złoty środek pomiędzy potrzebą szaleństwa – bliską mentalności południowców, a potrzebą wyciszenia – niezbędną do udanego wypoczynku sporej rzeszy np. naszych rodaków. Wydaje się zatem, że to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy noce chcą spokojniej przespać, ale pociąga ich z jednej strony beztroskie plażowanie, z drugiej kusi aktywność pobliskiego kurortu.

Historycznie, osada Riccione miała przede wszystkim ogromne znaczenie logistyczne. Tędy przechodziły drogi z Rzymu do Rimini oraz w stronę Rawenny czy portu w Classe. Tu także znajdowała się krzyżówka dróg w kierunku Piacenzy i Mediolanu, którą z czasem Rzymianie przekształcili w słynna Via Emilia. Dzięki tej strategicznej drogowej lokalizacji w naturalny sposób rozwijało się tu osadnictwo rzymskie. Początki turystyki sięgają przełomu XVII i XIX w. głównie za sprawą powstających tu letnich  rezydencji dla wielu mieszkańców Bolonii. Jej wartość wypoczynkowa wzrastała wraz z kolejnymi inwestycjami lokalnych mecenasów – stacja kolejowa, szpital miejski, przedszkole. W 1934 r. Benito Mussolini kupił w Riccione willę, z której korzystał w czasie wakacji przez 10 lat. Ten budynek stoi w miasteczku do dziś. W latach 30. XX w. w Riccione na gości czeka już 80 hoteli. Rocznie wypoczywa tu już ok. 30 tys. gości. Z czasem Riccione nazywane zostało Zieloną Perłą Adriatyku.

Jedną z głównych, poza plażowych, atrakcji Riccione jest park rozrywki Oltremare. W swojej ofercie posiada on wiele atrakcji, wśród których prym wiodą wyspa przygód, zatoka delfinów, pokazy drapieżnych ptaków, podróż w czasie do epoki dinozaurów, oceanarium a także przejażdżki konne, zjeżdżalnie wodne oraz jezioro pełne lokalnych gadów i ptaków.

W jego sąsiedztwie mieści się park wodny Aquafan. Odwiedzającym oferuje on m. in. sztuczne plaże, ekstremalną rzekę, sztuczne fale, wodospady, hydromasaże, zjeżdżalnie, ogród botaniczny, piknik, gry i zabawy dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. To jeden z największych parków wodnych w całej Italii.

Cattolica

Kolejne 5 km od Riccione w kierunku południowych Włoch znajduje się Cattolica. Nadmorska miejscowość Riwiery Adriatyckiej, której historia sięga aż czasów Starożytnego Rzymu. A jakże. Takie właśnie są Włochy. Cattolica to małe, bo zaledwie 15 tys. nadmorskie miasteczko znane jest przede wszystkim z pięknej, piaszczystej, bardzo szerokiej plaży, malowniczych grających fontann, szerokich placów i ruchliwego portu. Podobnie jak Rimini i Riccione , także Cattolica jest idealnym miejscem na letni wypoczynek dla zapalonych plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Na gości czeka tu aż 350 hoteli.

Miasteczko tętni turystycznym i wakacyjnym życiem. Na miejscu znajdziemy mnóstwo sklepików, barów, restauracji, a poza tym dyskoteki i kluby. Latem odbywają się tu plenerowe przedstawienia (koło grającej fontanny), festiwale i koncerty. Będąc na miejscu warto odwiedzić także miejscowe akwarium, w którym żyją rekiny, pingwiny, meduzy, żółwie i inne egzotyczne zwierzęta.

Jednak najważniejszą atrakcją miasteczka jest szeroka na 100 m plaża z leżakami, parasolami, zjeżdżalniami, boiskami do siatkówki i piłki plażowej. Na piasku znajdziemy także liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego. Plaża Cattolica w naturalny sposób łączy się z plażą Riccione i Rimini, tworząc wspólnie 40 km Riwierę Adriatycką.

W miesiącach letnich w Cattolica odbywa się Festiwal Kryminału i Filmu Fantastycznego. Z tej okazji przyjeżdżają gwiazdy dużego i małego ekranu. Dla fanów to jedyna chwila, by mieć ulubieńców na wyciągnięcie ręki.

Wszystkich młodych następców Tigera Woodsa z pewnością ucieszy informacja o Indiana Golf. To już kolejny park rozrywki oferujący zabawę w mini golfa w otoczeniu palm i wodospadów.

Warto tu podkreślić, że wszystkie parki czynne są w różnych godzinach, w zależności od miesiąca i dnia tygodnia. Dlatego zanim się do nich wybierzemy warto uprzednio sprawdzić godzinny wejścia. Ceny dziennych uciech nie powinny przekroczyć 30€ za jedną osobę.

Zobacz nasz mini przewodnik po Włoszech:

  1. Pingback: Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 2 Marche | Qtravel.pl Blog

  2. Pingback: Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 3 Kampania | Qtravel.pl Blog

  3. Pingback: Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 4 Gargano | Qtravel.pl Blog

  4. Pingback: Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 5 Elba | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>