Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 4 Gargano

Prosto z malowniczej Kampanii udajemy się na włoski półwysep Gargano. Położony we wschodniej części Półwyspu Apenińskiego nazywany jest bardzo często ostrogą włoskiego buta. Dzięki temu, bardzo szybko i łatwo można zlokalizować jego geograficzne położenie. Podobnie jak opisywane już wcześniej Rimini i Marche, także Gargano leży w linii brzegowej Morza Adriatyckiego. Administracyjnie Gargano należy do regionu Apulia na jego obszarze znajduje się 15 gmin. Półwysep rozciąga się od wschodu do zachodu na długości 70 km i zajmuje powierzchnię ok. 2 tys. km².


Wnętrze półwyspu jest wyżynno-górzyste. Naturalną roślinność stanowią tu makia oraz lasy bukowe, dębowe i sosnowe. Rolniczo dominuje tu uprawa winorośli, oliwek oraz drzew owocowych.

Sprawdź oferty wypoczynku w Gargano

Gargano to przede wszystkim turystyka pielgrzymkowa, ale nie brakuje tu miejsc do letniego wypoczynku. Rozbudowana baza turystyczna i wypoczynkowa zaprasza na piękne plaże Adriatyku. Warto nadmienić, że na terenie półwyspu znajduje się Park Narodowy Gargano, w obrębie którego znajduje się słynny las Foresta Umbra.

Monte Sant’Angelo

Początki tego słynnego, włoskiego sanktuarium sięgają V wieku naszej ery, kiedy na tutejszej górze objawił się Św. Michał Archanioł. Dziś, głównym miejscem nawiedzenia w tutejszym Sanktuarium jest grota objawień Archanioła. Wzgórze wznosi się na wysokość 843 metrów n.p.m. Monte Sant’Angelo to ważne centrum kulturalne, można tam zobaczyć Bazylikę, wieżę dzwonniczą, fontannę z figurą Świętego Michała Archanioła, grób Rotari, Opactwo Świętej Marii Pulsano „Badia di Santa Maria di Pulsano”, zamek czy dzielnicę Rione Junno.

Od kilkunastu lat opiekę nad sanktuarium sprawują polscy księża michaelici, dlatego turyści z Polski mogą zwiedzać Monte Sant’Angelo z polskojęzycznym przewodnikiem.

San Giovanni Rotondo

Nie ma co ukrywać, że dziś głównym magnesem przyciągającym turystów i pielgrzymów do  oddalonego o 26 km od Monte Satn’Angelo, San Giovanni Rotondo nie są bajeczne plażę, a kościół słynnego kapucyńskiego mnicha, Ojca Pio z Pietrelcina. Zakonnik trafił tu już w 1916 roku jako młody mnich i spędził w miasteczku nieprzerwanie 52 lata swojej wyjątkowej posługi.
Onegdaj, San Giovani Rotondo traktowana było wyłącznie jako przystanek w drodze do Monte Sant’Angelo, dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Włoszech. Szacuje się, że rocznie odwiedza je ok. 7 mln  turystów.
Stary Kościółek z 1540 roku, w którym Ojciec Pio pełnił swoją służbę był, na przestrzeni lat,  wielokrotnie remontowany i przebudowany. W środku wierni mogą nawiedzić boczny ołtarz św. Franciszka, przy którym Ojciec Pio celebrował Msze Święte w latach 1945 – 1959. Konfesjonał w lewej nawie, w którym od 1935 roku spowiadał on kobiety. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, mężczyźni spowiadali się w zakrystii. Najważniejsze jednak miejscem w całym kościele jest bez wątpienia chór zakonny, na którym, pod cyprysowym krzyżem, Ojciec Pio otrzymał stygmaty.
Oprócz tej świątyni, starego w mieście warto odwiedzić też Bazylikę Matki Bożej Łaskawej, opiekunki miasta. Wybudowana ona została w  latach 1956-59, głównie z powodu zwiększającej się z każdym rokiem rzeszy pielgrzymów. Razem z bazyliką udostępniono do zwiedzania część kompleksu braci kapucynów, by turyści mogli zobaczyć w jakiej celi mieszkał i żył Ojciec Pio. Poniżej bazylik znajduje się krypta, w której od 1968 roku, spoczywały szczątki Ojca Pio. Ale i to miejsce okazało się na przestrzeni kolejnych lat zbyt małe i ciasne. Dziś, szczątki tego świętego stygmatyka można nawiedzać w nowym kościele pod wezwaniem Świętego Ojca Pio. Ta wielka, bardzo nowoczesna architektonicznie Świątynia, może pomieścić aż 10 tysięcy wiernych na raz. Wybudowano ją zaledwie 13 lat temu. Obok sanktuarium usytuowany został Dom Ulgi w Cierpieniu „Casa del Sollievo”, jeden z największych ośrodków medycznych we Włoszech.

Vieste

Po trudach pielgrzymowania i duchowych uniesień, nadszedł czas na słoneczny wypoczynek. Vieste to najbardziej zasiedlone i wysunięte na wschód miasto półwyspu Gargano.  Zamieszkuje je ok. 14 tysięcy mieszkańców, a ich głównym zajęciem jest rybołówstwo, rolnictwo i turystyka. Historycznie, nazwa miasta pochodzi od imienia bogini ogniska domowego Westy, którą w tych regionach czcili ówcześnie mieszkańcy starożytnego Rzymu.
Okolice dzisiejszej Vieste to rozległa, wynosząca blisko 30 km linia brzegowa krystalicznie czystego w tym miejscu Adriatyku, złote piaski szerokich plaż, pachnące żywicą lasy sosnowe, romantyczne wysepki, bezludne zatoczki i nader częste w tym regionie groty. Naturalnym symbolem tego miejsca są wielkie pionowe głazy Pizzomunno. Te przypominające w swoim kształcie iglice, skały ukształtowane zostały latami przez słońce, wiatr i wodę.
Dzisiejsze centrum miasteczka Vieste to przede wszystkim dość duże, wpisane w  bryłę prostopadłościanu białe domki,  wybudowane wprost na stromych skałach.  Pomiędzy nimi wiją się kręte uliczki i alejki, które wraz z licznymi schodami prowadzącą niemal zawsze do centrum miasta. Będąc w Vieste warto odwiedzić lokalny zamek i katedrę, odwiedzić Chianca Amara (tzw. słodko-gorzki kamień  przypominający masakrę pirackich Turków prowadzonych przez Draguta Rais w 1554 roku), kościół św. Franciszka, który latami pełnił też funkcję lokalnej twierdzy wraz ze schronem w swoich podziemiach. Warte uwagi, ze względu na piękne widok są spacery po placu Petrone.
Lokalny port w Vieste jest ważny nie tylko dla miejscowych dla rybaków, ale także dla turystów. Stąd bowiem każdego dnia wpływają statki na pobliskie wyspy Tremiti czy do grot Marine. Dookoła, miasto otaczają pola uprawne, gdzie dominują gaje oliwne i plantacje migdałowców, lasy dębowe oraz sosnowe, w tym wspominany już we wstępie do regionu Foresta Umbra.

Peschici

To kolejny, bardzo popularny w regionie Apulia ośrodek turystyczny. Położony malowniczo na wapiennym klifie z niesamowitym widokiem na morze. Sama nazwa – Peschici – oznacza – Na morzu – choć patrząc na miasto z lotu ptaka, wydaje się że bardziej pasowało by – Miasto na skraju – albo – Pomiędzy lasem a wodą.
Peschici architektonicznie bardzo podobne jest do Vieste. Bryła białej kwadratowej zabudowy, centralnie ulokowana starówka, opasana tkanką wąskich uliczek, urokliwych zakamarków pełnych maleńkich sklepików, kafejek, barów, lodziarni i zakładów rzemieślniczych. Patrząc na ulokowanie Peschici z góry dostrzegamy fantastyczny trój-kolor: niebieskiego morza, białego miasta i otaczającej go zieleni sosnowych lasów.
Dzisiaj w Peschici znajduje się dobrze rozbudowana baza hotelowa oraz kempingowa. Trudno się temu dziwić, bowiem Peschici słynie z pięknego wybrzeża, złotych plaż, spektakularnych jaskiń czy dzikich zatok. Wszystko to czyni z miasteczka doskonałą bazę pobytową dla całego Garagano. W mieście warto zobaczyć Zamek Normanów, Most wieżowy i kościół Santa Maria delle Grazie.

Zobacz nasz mini przewodnik po Włoszech:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>