Dlaczego warto wybrać się do Włoch? Cz. 5 Elba

Włochy to kraj tak różnorodny i ciekawy, że można byłoby pisać o nim w nieskończoność. My przedstawiamy tylko wybrane, najciekawsze naszym zdaniem regiony, ale gdziekolwiek we Włoszech się nie wybierzecie, tam na pewno zwiedzicie mnóstwo ciekawych miejsc. Tymczasem w kolejnej części naszego włoskiego cyklu – wyspa Elba.


Elba – to trzecia co do wielkości wyspa Italii, położona na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim, a Korsyką. Największa (223 km² powierzchni) z Archipelagu Wysp Toskańskich. Od portu Piombino we Włoszech oddziela ją cieśnina o tej samej nazwie, o szerokości 12 km. Administracyjnie podległa jest prowincji Livorno, regionalnie oczywiście Toskanii.

Swoistym paradoksem jest fakt, że choć ta największa i najpiękniejsza z toskańskich wysp posiada historię starszą od starożytnego Rzymu, znana jest dziś przede wszystkim jako miejsce rocznego (a dokładnie 10-miesięcznego) zesłania Napoleona Bonaparte, w latach 1814-1815.

Fani cesarza odwiedzający Elbę z pewnością nie odmówią sobie przyjemności wizyty w jego letniej rezydencji, która znajduje się w San Martino (5 km od największego miasta Elby – Portoferraio). Napoleon, jako człowiek niezwykle energiczny nie próżnował podczas swojego przymusowego pobytu na wyspie. Ufundował to m.in. nowe drogi i wodociągi, zreorganizował pracę szpitali, a także zreformował lokalne podatki. W efekcie, zapamiętano go jako nad wyraz kreatywnego i dobrego gościa.

Warto mieć jednak świadomość, że przez wieki swojego istnienia Elba należała kolejno do Etrusków, Kartagińczyków i Rzymian. Po 10 wieku do rządców Pizy, Piombino i Florencji. W kolejnych latach do Hiszpanii, Królestwa Neapolu i Królestwa Etrurii. Na początku XIX stulecia podlegała rządom francuskim (stąd epizod napoleoński).

Turystyka jest głównym źródłem przychodów dla Elby, szczególnie w miesiącach letnich. Wśród proponowanych atrakcji znajdziemy wycieczki i wspinaczki górskie, podróż kolejką linową, ale przede wszystkim nurkowanie. Właśnie tu doskonale odnajdą się początkujący i zaawansowani adepci nurkowania. Szczególnie warty uwagi jest wrak Pomonte, zlokalizowany w pobliżu rafy dell’Ogliera. Osadzony na piaszczystym dnie na głębokości 10 metrów. W Punta della Madonna, pomiędzy Capo San Andrea i Marciana Marina, na początkujących nurków (głębokość od 15 do 35 m) czeka fantastyczne miejsce bogate w ciekawe okazy gorgonii, muren, a czasami także w duże okazy epinephelus marginatus. Warta zobaczenia jest także przepiękna podwodna oaza czerwonych gorgonii, położona w pobliżu Capo San Andrea. W Capo Stella, na głebokości 41 metrów czeka piękny, czerwony koralowiec z dużą liczbą muren. W Port Scoglietto polecane jest nurkowanie do osuwiska, na głębokość 20 do 35 metrów, gdzie spotkać można duże ilości barakud i szeroką gamę rzadko spotykanych ryb.

A skoro woda i nurkowanie to oczywistym skojarzeniem jest plaża. Elba to również wspaniałe plaże – ulokowane często w malowniczych zatoczkach – które zajmują prawie 147 km linii brzegowej. Jest ich łącznie ponad 70. Najsłynniejsze to: białe i piaszczyste Marina di Campo, Cavoli, Fetovaia, Seccheto e Sant’Andrea, ze złotym piaskiem: Procchio, La Biodola, Lacona e Lido di Capoliveri, oraz plaże żwirowe na zachodnim wybrzeżu w ok. Portoferraio – Le Ghiaie, Capo Bianco, Sansone.

Znaczną część powierzchni wyspy pokrywają góry. Najwyższy szczyt wyspy to Monte Cappane, który wznosi się na wysokości ponad kilometra nad poziomem Morza Tyrreńskiego.

Turyści odwiedzający miejsce zesłania Napoleona mogą liczyć na jeszcze jedną, wspaniałą atrakcję: rejs, podczas którego można przepłynąć wokół pozostałych wysp. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z nich – Montechristo. Miłośnicy literatury Aleksandra Dumasa od razu skojarzą nazwę tego opustoszałego, niegościnnego skrawka lądu z fabułą najważniejszej powieści francuskiego pisarza „Hrabia Monte Christo”. Co ciekawe, pomysł na książkę narodził się w głowie Dumasa podczas jego wyprawy na Elbę śladami Napoleona.

Zobacz nasz mini przewodnik po Włoszech:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>