Do łóżka w czapce uszatce

Muszę się ciepło ubrać zanim zacznę pisać. Brrr… Czy możecie sobie wyobrazić, że ludzie podróżują na kraj świata żeby przespać się w pokoju zrobionym z lodu?! Pierwszy na świecie i najsławniejszy lodowy hotel w pobliżu wioski Jukkasjärvi w północnej Szwecji co roku przyjmuje nawet 15 tysięcy gości. Icehotel to nie tylko niezwykłe miejsce do spania, ale także prawdziwe dzieło sztuki. Może wśród lodowych rzeźb i niezwykłych iluminacji nikomu nie przeszkadza panująca tam temperatura -5 stopni Celsjusza?

Icehotel w Jukkasjärvi leży kilkanaście kilometrów od Kiruny, ponad 200 km za kołem podbiegunowym. Ta malownicza miejscowość nigdy nie narzekała na brak turystów w sezonie letnim, kiedy to tłumnie przybywali oni tutaj na rafting, czy survivalowe wyprawy. Zima jednak była martwym sezonem. W 1989 roku,  Yngve Bergqvist zainspirowany dorocznym lodowym festiwalem w japońskim Sapporo postanowił zbudować w Jukkasjärvi pierwszy na świecie hotel z lodu. Nie miało to być jednak zwykłe igloo, ale prawdziwe dzieło lodowej sztuki.

Projekt przerósł oczekiwania samych twórców. Od ponad 20 lat, rok w rok w listopadzie rozpoczyna się budowa hotelu, w którą zaangażowani są artyści z całego świata. W zeszłym roku przybyli oni z 15 krajów m.in z Argentyny, Estonii, Hiszpanii, Włoch, Norwegii i Holandii. Pracowali na mrozie przez miesiąc, by w grudniu odbudowany po raz kolejny hotel mógł przyjąć nowych gości.

Do budowy hotelu zużywa się 30 tysięcy ton śniegu i 4000 ton lodu z rzeki Torne. W Icehotel turyści znajdą nie tylko ekskluzywne pokoje hotelowe, ale także kino, teatr, galerię sztuki, oraz bar, w którym drinki serwowane są w lodowych szklankach. W lodowej kaplicy każdego roku związek małżeński zawiera ponad setka par.

Goście, którzy odwiedzą Icehotel w grudniu mogą podziwiać noc polarną, a ta nie wymaga dodatkowej reklamy. Natomiast turyści przyjeżdżający do Jukkasjärvi  w lutym i marcu nie mogą się nadziwić słonecznej pogodzie. Z końcem kwietnia hotel topnieje, by w powrócić do swojej „matki” – rzeki Torne.

Przyjemność odwiedzenia tego niezwykłego miejsca nie należy do tanich. W sezonie od grudnia do marca zapłacimy za noc w dwuosobowym pokoju od 1250 SEK (ok. 587 PLN). Za nocleg w apartamencie DeLuxe nawet 7000 SEK (ok 3290 PLN). Do Kiruny polecimy bezpośrednim lotem ze Sztokholmu. W sezonie zimowym dostępne jest także połączenie z londyńskiego Heathrow. W tym roku samoloty z Heathrow odlatują 4, 11, 14, 18 lutego oraz 10, 17 marca. Taka wyprawa to przecież doskonały pomysł na walentynkową niespodziankę!

Sława lodowego hotelu przyćmiła popularne letnie rozrywki i po raz pierwszy w tym roku Icehotel przyjmie gości także latem! 8 czerwca otwarta zostanie mniejsza, siostrzana wersja hotelu. Na 120 metrach kwadratowych znajdzie się miejsce dla trzech apartamentów, słynnego Icebaru i pracowni, w której goście będą mogli spróbować swoich sił w rzeźbieniu w lodzie. Sezon letni potrwa do 18 sierpnia. Lodowy hotel w Jukkasjärvi możemy odwiedzić z biurem Itaka, które od czerwca do sierpnia zaprasza turystów na wycieczkę O północy na Północy.

Tym którzy jeszcze nie zapalili się do pomysłu spędzenia nocy na lodowym łożu pod skórą renifera polecamy film.

 Na lodowe łoże do Rumunii?

Po spektakularnym szwedzkim sukcesie, pomysł lodowych hoteli szybko rozpropagował się na świecie. Dzisiaj możemy przespać się w lodowym pokoju w Norwegii, Kanadzie i Finlandii. Ale czy ktoś spedziewałby się, że lodowe apartamenty znaleźć można także w nieodległej Rumunii?

Pierwszy we Wschodniej Europie lodowy hotel zbudowany został w 2006, w Górach Fogaraskich leżących w najwyższym paśmie Karpat Południowych. Hotel położony jest na wysokości 2034 n.p.m i można się do niego dostać tylko górską kolejką linową. Niewielki, składający się z 14 pokoi obiekt budowany jest z lodu pochodzącego z pobliskiego jeziora Balea. Obok hotelu staje lodowa kaplica. Oba budynki wznoszone są w grudniu, by z końcem kwietnia stopnieć i spłynąć z powrotem do jeziora.

Latem nad malownicze polodowcowe jezioro Balea zabiorą nas polscy organizatorzy. Jeśli jednak chcemy odwiedzić zimowy hotel możemy skorzystać z oferty brytyjskiego biura podróży Untravelled Paths Limited.

Zobacz także:
Oficjalna strona Icehotel w Jukkasjärvi: http://www.icehotel.com/
Wyloty do Kiruny z London Heathrow: Discover the World 
Lodowy hotel w Rumunii: Untravelled Paths Limited
Autorzy zdjęć: Corser www.tomcorser.com, Stephan Herz www.sherz.net

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>