Dominikana – niezbędnik turysty

 

Dominikana to jeden z krajów odkrytych dopiero w XV wieku przez Krzysztofa Kolumba. Obecnie jest to drugie pod względem wielkości państwo na Karaibach, zaraz po Kubie. Co ciekawe – Dominikana znajduje się na tej samej wyspie co Haiti, ale zajmuje większą powierzchnię. Kraj znany jest przede wszystkim z pięknych plaż, bogactwa przyrody oraz świetnej pogody, idealnej do wypoczynku.


Dokumenty wjazdowe

Polscy obywatele wjeżdżający na Dominikanę muszą obowiązkowo mieć paszport, ważny co najmniej przez najbliższe pół roku. Wizy turystyczne nie są wymagane, jednak trzeba mieć bilet powrotny oraz środki wymagane na pokrycie naszego pobytu. Na terenie kraju można przebywać przez nie więcej niż 90 dni. Istotne jest też nabycie przy wjeździe karty wjazdowo-wyjazdowej, która jest dokumentem potwierdzającym wjazd i wyjazd z kraju. Od 1 kwietnia 2018 roku cena karty będzie wliczana do ceny biletu lotniczego.

Szczepienia

Wjazd na Dominikanę nie wymaga żadnych specjalnych szczepień, które nie są obowiązkowe dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Udający się na Dominikanę powinni być zaszczepieni przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby, błonicy i tężcowi. Istotne w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody lub jedzenia mogą być szczepienia przeciw durowi brzusznemu i cholerze.

Prawie cały kraj jest zagrożony malarią . Bardzo wskazane jest udanie się do lekarza przed wyjazdem w celu otrzymania recepty na leki przeciwko malarii. Należy też pamiętać o podstawowej profilaktyce na miejscu, jak dbaniu o higienę oraz picia wody tylko butelkowanej, a jedzenia z bezpiecznego źródła.

dominkana_plaza
Język

W Republice Dominikańskiej jedynym oficjalnym językiem jest hiszpański. Osoby znające język hiszpański mogą jednak nadal mieć problemy z porozumieniem się z lokalnymi mieszkańcami, ze względu na stosowanie przez nich specyficznego dialektu. W kurortach odwiedzanych chętnie przez turystów obsługa hotelowa oraz młodzi ludzie znają co najmniej w stopniu podstawowym język angielski.

Waluta

Na Dominikanie jako główną walutę stosuje się Peso Dominikańskie. Każde 50 jednostek tej waluty jest warte mniej więcej 1 dolara amerykańskiego. W kurortach turystycznych można zwykle płacić także w dolarach, a niekiedy nawet w euro. Wiele miejsc oferuje także możliwość płacenia kartami kredytowymi popularnymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Turystom sugeruje się korzystanie z dolarów amerykańskich, ponieważ są one łatwo wymienialne. Należy uważać na cinkciarzy, którzy znani są z oszukiwania turystów.
Dominikana cenyCeny

Dominikana pod względem cen jest bardzo zbliżona do polskich warunków.
Za posiłek w niedrogiej restauracji zapłacimy około 350 peso, czyli mniej więcej 20 złotych. Za dobry, trzydaniowy obiad w restauracji przyjdzie nam zapłacić około 70 złotych. Kawa w kawiarni będzie nas kosztowała około 5 złotych, a piwo w barze około 8-9 złotych za pół litra.

Podstawowe produkty żywnościowe są w niemalże takich samych cenach jak w Polsce. Litr mleka to wydatek niecałych 4 złotych, jajko kosztuje mniej więcej 50 groszy. Tanie są tutaj banany, które kosztują zaledwie 2,50 za kilogram. Droższe z kolei są warzywa – ziemniaki kosztują około 4 złotych za kilogram.

Papierosy na Dominikanie są nieco tańsze niż w Polsce, bo kosztują około 10 – 12 złotych za paczkę, natomiast alkohol jest droższy. Piwo jednego z lokalnych producentów kosztuje w sklepie około 5 – 6 złotych za półlitrową butelkę. Butelka wina średniej jakości to z kolei wydatek około 30 – 35 złotych.

Transport

Santo Domingo to miasto jakich wiele na całym świcie. Jest tutaj rozbudowana sieć połączeń autobusowych, a nawet system metra, który się rozbudowuje. W innych miejscowościach także można skorzystać z oferty publicznego transportu. Najczęściej są to busiki kursujące wzdłuż głównych bulwarów w miastach i kurortach turystycznych. Cena za bilet to mniej więcej 1 – 2 złote za przejazd.

Można także skorzystać z taksówek, które kursują raczej pomiędzy wyznaczonymi punktami, jak terminal portowy, lotnisko, hotele, główne atrakcje turystyczne niż zgarniają osoby z ulicy. Nie korzysta się z parkometru. Należy ustalić cenę za przejazd wcześniej. Alternatywą są taksówki na skuterach i motorkach, jednak kierowcy lubią ryzykowną jazdę i część z nich jest nieuczciwa wobec turystów, dlatego lepiej korzystać z nich na krótkich odcinkach, gdzie cena nie powinna przekroczyć kilku złotych.
Santo DomingoKiedy jechać na Dominikanę?

Generalnie najlepszym okresem do odwiedzenia Dominikany jest nasza zima. Pogoda wtedy jest znakomita w tym niedużym państwie, jednak niekiedy zdarzają się huragany.

Równie dobrą porą do odwiedzenia tego kraju na Karaibach jest okres od sierpnia do listopada. Pogoda jest wtedy bardzo stabilna, ponieważ pora deszczowa jest już zakończona i następuje złagodzenie klimatu. Należy się jednak spodziewać sporo turystów w tym okresie, a co za tym idzie wyższych niż zimą cen noclegów i biletów.

Zdecydowanie najgorszym okresem jest przełom kwietnia, maja i czerwca, kiedy to silne deszcze nawiedzają cały kraj. Pogoda przez większość czasu jest bardzo niestabilna i raczej ciężko szukać wtedy wypoczynku na Dominikanie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Dominikanie, lub o wyjazdach w egzotykę przeczytaj nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>