Dominikana – raj odkryty przez Kolumba

Białe plaże, lazurowe morze i wypoczynek w cieniu palm – takie skojarzenia budzi w nas Dominikana. To właśnie tutaj dopłynął podczas swoich wypraw Krzysztof Kolumb i nazwał to miejsce „perłą”. Mało kto jednak wie, że narodowym skarbem Republiki Dominikańskiej jest… bursztyn. Dominikana kryje bowiem w sobie wiele tajemnic.


Republika Dominikańska to niewielki kraj z wielką historią, sięgającą czasów prehistorycznych. To turystyczny raj w samym sercu Karaibów, z jednej strony opłukiwany przez Ocean Atlantycki, z drugiej przez wody Morza Karaibskiego. To kraj ludzi gwałtownych jak Morze Karaibskie i radosnych jak słońce, którego nigdy tu nie brakuje.

Dominikana zajmuje około 2/3 całego obszaru wyspy Hispaniola, którą dzieli z sąsiadującą Republiką Haiti. W roku 1508 król Hiszpanii, Ferdynand edyktem królewskim nazwał ten ląd Wyspą Santo Domingo. Jego pierwotna nazwa brzmiała Quisqueya, co w języku tubylczego plemienia Taino oznaczało „matkę wszystkich lądów”.

Republikę Dominikańską zamieszkuje obecnie 10 milionów mieszkańców. Kraj podzielony jest na 31 prowincji i dystrykt stołeczny – Santo Domingo de Guzman. Stolica kraju założona została 4 sierpnia 1496 roku przez Don Bartolome Colona. To najstarsze miasto Nowego Świata. Stąd rozpoczął się podbój Nowego Świata. Dziś mieszka w nim prawie 2,5 mln mieszkańców.


Wyświetl większą mapę

Słońce przez cały rok
Niezwykle przyjazny klimat to jeden ze skarbów narodowych Dominikany. Średnia roczna temperatura oscyluje tu pomiędzy 18 i 27 stopni Celsjusza i przez cały rok trwa jedna pora roku -rokulato. Dominikana przyciąga turystów, którzy chcą wygrzać się na plaży owiewani przez lekką morską bryzę.

Wyruszając do Dominikany, niezależnie od pogody za oknem, zawsze trzeba spakować do walizki strój kąpielowy, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. Nie można też zapomnieć wygodnych, luźnych ubrań z naturalnych tkanin. W chłodniejsze noce (od listopada do lutego) paniom, jako okrycie wystarczy szal. Przewiewna kurtka czy lekki polar przydadzą się wyłącznie w górach.

Co warto kupić?
Mało kto wie, że narodowym skarbem Republiki Dominikańskiej jest bursztyn. Na Bursztynowym Wybrzeżu nad Oceanem Atlantyckim znajdują się największe na świecie złoża bursztynu i tylko na Dominikanie znaleźć można kopalnie bursztynu niebieskiego, czerwonego i czarnego. Na londyńskiej aukcji sprzedany został za 130 tys. dolarów pochodzący z Republiki Dominikańskiej bursztyn z uwięzioną w środku, zachowaną w całości prehistoryczną jaszczurką.

Już starożytni Indianie zamieszkujący te tereny uważali bursztyn za amulet zapobiegający działaniu negatywnej energii. Jednak zgodnie z tradycją magiczne właściwości bursztynu pozostają uśpione dopóki nie podaruje się go, jako prezent. Dlatego warto zaopatrzyć się tu w bursztyn i larimar – dominikański turkus – i obdarować nim najbliższych.

Santo Domingo – Amerykańska Stolica Kultury
Santo Domingo de Guzman jest kolebką amerykańskiej cywilizacji w XV i XVI wieku. To najstarsze miasto Nowego Świata, założone zostało w 1496 roku przez Don Bartolome Colona. Odwiedzając dominikańską stolicę obowiązkowo trzeba udać się na spacer po Dzielnicy Kolonialnej. Kryje ona w swoich kamiennych murach ponad 300 zabytków. To tu znajduje się między innymi mauzoleum odkrywcy tych ziem – Krzysztofa Kolumba.
To właśnie w Santo Domingo wzniesiono pierwszą katedrę, pierwszy klasztor, szpital i mennicę w Ameryce Środkowej.

Będąc w Santo Domingo koniecznie zobaczyć trzeba pierwsze domy hiszpańskich patrycjuszy, pospacerować po bruku Calle Las Damas oraz zwiedzić Alcázar de Colón, gdzie urzędował syn Krzysztofa Kolumba. Warto również zobaczyć Katedrę Św. Marii, Capilla de los Remedios, Narodowy Panteneon, Plac – Plaza de la Cultura gdzie znajdują się liczne muzea i Teatr Narodowy oraz Latarnię Morską Kolumba – symbol odkrycia wyspy. Przechadzkę Dzielnicy Kolonialnej zakończyć trzeba w dominikańskim stylu – pijąc „małą czarną” w niewielkiej kawiarence naprzeciwko najstarszej katedry obu Ameryk.

Regiony turystyczne

Punta Cana

Punta Cana to najdalej na wschód wysunięty przylądek Dominikany. Region ten słynie z plaż o białym piasku, które łagodnie opadają do lazurowych wód Morza Karaibskiego. To tu spotkamy się z krajobrazami niczym z widokówek.
Wybrzeże w Punta Cana posiada piękną rafę koralową, co czyni region ciekawą propozycją dla osób pragnących ponurkować w czasie urlopu. W pobliżu miejscowości Punta Cana mieści się port lotniczy.

Hotel Ifa Villas Bavaro Resort & Spa
Organizator: Itaka
Kategoria: 4.0 gwiazdki
Wyżywienie: All Inclusive

Hotel leży w rejonie PUNTA CANA, ok. 2 km od centrum dzielnicy hotelowej Bavaro, w pobliżu sklepy, centrum handlowe Las Palmas, tawerny i restauracje, ok. 9,5 km od centrum Punta Cana, ok. 45 km od Higüey; ok. 15 km od portu lotniczego w Punta Cana; hotel zajmuje rozległy teren i razem z Bavaro Ocean i Bavaro Village tworzy duży wakacyjny resort.

 

Puerto Plata

Pomiędzy Oceanem Atlantyckim a górami, czeka na turystów Srebrny Port – tak nazwał to miejsce Krzysztof Kolumb przybywając tu 11 stycznia 1493 roku. Lśniące morze przywiodło mu na myśl tę nazwę. Skamieniała sosnowa żywica obdarzyła ten region kopalniami bursztynu, dlatego też wybrzeże zwane jest Bursztynowym.

Puerto Plata to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów Dominikany. Leży niedaleko miast Santiago i Cabrera, dzięki czemu stanowi dobre miejsce wypadowe do zwiedzanie tych miast. Charakterystycznym elementem kurortu są domy w wiktoriańskim stylu, oraz piękne bujne tropikalne lasy jak i wzniesienia górskie łączące się z wodami oceanicznymi. Spędzając wakacje w Puerto Plata warto odwiedzić muzeum bursztynów, górę Isabel de Torres, Park Wodny im. Kolumba, destylarnie rumu – The Brugal oraz plażę Playa Dorada.

 

Iberostar Costa Dorada
Organizator: Neckermannlogo Neckermann
Kategoria: 4 gwiazdki
Wyżywienie: All Inclusive
Hotel leży w regionie Puerto Plata, bezpośrednio przy długiej, szerokiej piaszczystej plaży Costa Dorada. Do centrum Puerto Plata i Playa Dorada ok. 5 min. samochodem. Transfer z lotniska w Puerto Plata ok. 30 min.

 

Prowincja Samaná

Nie ujmując piękna innym regionom Dominikany, prowincja Samaná wraz półwyspem i zatoką o tej samej nazwie, jest najmocniejszym punktem dominikańskiego przemysłu turystycznego. Jeziora, morskie krajobrazy, niezwykła rzeźba wybrzeża czynią ten zakątek miejscem prawdziwie egzotycznym. Z portów Sanchez, Sabada de la mar, Samaná, Miches, Laguna Redonda i Laguna de Limon można wybrać się na wycieczki łodzią, z których podziwiać można ten niezwykły zakątek świata.

Życie płynie tu wolniej, a sam półwysep postrzegany jest jako oaza spokoju i oderwania się od rzeczywistości. Popularne miejscowości turystyczne tego regionu to Las Terrenas oraz Samaná.

Hotel Gran Bahia Principe El Portillo
Organizator: Itaka
Kategoria: 5 gwiazdek
Wyżywienie: All Inclusive
Hotel położony ok. 4 km od miasteczka LAS TERRENAS z barami i sklepikami, ok. 35 km od portu lotniczego Samana.

 

 

 

Ślub w Republice Dominikany
Zdecydowana większość hoteli na Dominikanie oferuje specjalne pakiety dla nowożeńców i par pragnących zawrzeć związek małżeński. Oferta taka zawsze dostosowana jest do indywidualnych potrzeb przyszłych małżonków. Młoda para liczyć może na niezwykłą oprawę uroczystości: dekoracje z dzikich kwiatów, organizację wesela, bukiet dla panny młodej, obsługę fotografa. Terminy trzeba jednak rezerwować z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, czas ten niezbędny jest bowiem na załatwienie formalności w urzędzie stanu cywilnego.

Aby zawarte na Dominikanie małżeństwo zostało zatwierdzone, para młoda musi dostarczyć akt notarialny potwierdzający ich stan cywilny, który został uprzednio złożony w Ambasadzie Republiki Dominikańskiej w ich kraju ojczystym. Wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język hiszpański.

Golfowe Eldorado
Praktycznie w każdym zakątku Dominikany znaleźć można 18-dołkowe pole golfowe, dlatego miłośnicy tego sportu z pewnością nie będą narzekać tu na nudę. Pola golfowe zwykle znajdują się w pobliżu hoteli i są pięknie wkomponowane w naturalny krajobraz wyspy. Dlatego gra w golfa na Dominikanie to podwójna przyjemność – nie tylko można oddawać się ulubionej rozrywce, ale także sycić wzrok widokiem soczystej zieleni i lazurowego morza.

foto: Wikipedia, Andreas Volkmer

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>