Zjednoczone Emiraty Arabskie – więcej niż Dubaj

Dubaj to najpiękniejsze budowle, największe centra handlowe i najlepsze hotele na świecie. To kraj wypełniony złotem, miejsce opanowane przez luksus. To najpopularniejsze miasto świata,  które gwarantuje wakacje z ogromnym rozmachem. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie to także mniej rozreklamowane miejsca. Choć nie emanują one przepychem, to ukazują prawdziwe oblicze tego arabskiego zakątku świata.

 

Abu Dhabi

Abu Dhabi jest największym i najbogatszym spośród arabskich emiratów. Turystom do zaoferowania ma jednak niewiele. Większość jego powierzchni zajmuje pustynia.  Jedynym, czym miasto może się pochwalić, jest meczet Szejka Zayeda. Budowla ta imponuje swoim rozmiarem, przepychem i pięknem. Można powiedzieć, że pod względem kolorystyki, uroku i rozmachu  nie ma sobie równych. Warto również dodać, że to właśnie tu, znajduje się najbardziej ekskluzywny hotel świata – Emirates Palace. Pobyt w hotelu można zaliczyć do grona najdroższych wakacji świata.  Koszt tygodniowego pobytu, w który wliczony jest m.in. bilet lotniczy na lot pierwszą klasą, samochód z szoferem, lokaj, a także wycieczka prywatnym samolotem do Iranu oraz na wyspiarski Bahrain to bagatela milion dolarów!

 

Fujairah

Całkowitym przeciwieństwem Abu Dhabi jest Fujairah. Nie znajdziemy tu nawet ziarenka pustynnego piasku ani kropli ropy naftowej. Jest to jednak raj dla miłośników nurkowania. Jednym z popularniejszych miejsc dla płetwonurków jest Snoopy Island. Nurkując w tym rejonie, można podziwiać niezwykły podwodny świat, w skład którego wchodzą żółwie czy małe rekiny

Jeśli ktoś jednak ma nadzieje na intensywne zwiedzanie, powinien omijać to miejsce, bo może się przeliczyć. Zjednoczone Emiraty Arabskie to stosunkowo młode Państwo. Zabytkiem można nazwać tu co najwyżej budynki sprzed 50 lat. W Fujairah jest jednak jedno miejsce, które warto zobaczyć. To Al Badiya, czyli najstarszy meczet Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Sharjah

 „Perłą Zatoki” określana jest kulturalna stolica Emiratów – Sharjah. Miasto to stanowi najbardziej tradycyjny emirat, w którym ściśle przestrzega się prawa islamskiego. Nie ma tu klubów ani dyskotek. Legalnie nie kupimy tu również alkoholu. Są natomiast trzy piękne laguny, między którymi utworzone zostały szlaki turystyczne i promenady. Znajduje się tu również  imponujący meczet King Faisal Mosque oraz zbudowany w 1820r. Fort of Sharjah, który dawniej zamieszkały był przez panującą tu rodzinę. W celu poznania tradycyjnego stylu życia, kultury mieszkańców tego regionu oraz ich religii można wybrać się do muzeum Cywilizacji Islamu. Warto również odwiedzić dwa słynne rynki: Al Arsa i Al Markazi, znane z niepowtarzalnych dywanów, biżuterii i wyrobów rękodzieła.

 

Dubaj

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw świata, którego najbardziej rozpoznawalnym miastem jest Dubaj. Niegdyś wioska rybacka, dziś stanowi jedną z najnowocześniejszych metropolii świata. Roi się tu od drapaczy chmur, ekskluzywnych hoteli, muzeów i centrów handlowych. W Dubaju zapoczątkowano również modę na usypywanie sztucznych wysp. Te kształtem przypominające palmę (Palm Islands) zostały określone mianem „ósmego cudu świata”. Swoją drogą w Dubaju również „Świat” (The World)  ma być niemal na wyciągnięcie ręki. Około 4 km od wybrzeża, na dnie szelfu usypanych jest 300 sztucznych wysp, które z lotu ptaka tworzą widok mapy świata.

Zdjęcia:
Dubaj, fot. Pataki Marta
Hotel Emirates Palace, fot. Poc a poco
Sharjah, fot. Basil D Soufi
Sztuczne wyspy, fot. Captain-tucker

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>