Poznaj Europejskie Stolice Kultury 2014

Planując przyszłoroczne wyjazdy, warto wziąć po uwagę dwa europejskie miasta: stolicę Łotwy Rygę i szwedzkie miasto Umeå. Dlaczego? W 2014 są noszą one zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To doskonały moment, by skorzystać z zaplanowanych przez miasta atrakcji i dobry pretekst, aby odwiedzić ciekawe miejsca, do których wcześniej nie mieliśmy okazji zawitać.

 

Podczas gdy Rygi przedstawiać nie trzeba, nazwę miasta Umeå wielu usłyszy w przyszłym roku po raz pierwszy. Tytuł Europejskiej Stolicy Europy to dla miejscowości leżącej w północnej Szwecji niewątpliwy zaszczyt.

Umeå to ośrodek administracyjny regionu (län) Västerbotten, a także ważny port nad rzeką Ume, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Botnickiej. Miasto ma bogatą historię, której początki sięgają 1664 roku. W tym największym mieście północnej Szwecji, liczącym nieco ponad 75 tysięcy mieszkańców, mieszczą się aż dwa uniwersytety, na których kształci się ponad 30 tysięcy studentów. Miasto niezwykle dynamicznie się rozwija. Umeå to współczesne  centrum badań naukowych, sztuki oraz kultury.

Ryga przez najbliższy rok będzie stolicą podwójną.  Stolica Łotwy leży na uboczu Europy, ale z pewnością jest miejscem, które warto odwiedzić. Kameralna jak na europejską stolicę, klimatyczna, czysta i uporządkowana Ryga w przyszłym roku będzie tętniącym, kulturalnym sercem Unii Europejskiej.

Miasto jest bardzo malowniczo położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Warto tu zajrzeć, by zobaczyć tutejsze zabytki, dzięki którym Ryga została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

Dla nas Polaków Ryga to miasto szczególne także dlatego, że w latach 1561-1621 leżało ono w granicach Rzeczypospolitej. 28 listopada 1561 na mocy paktu wileńskiego Inflanty oddały się pod opiekę królowi Zygmuntowi Augustowi, a po unii lubelskiej w 1569 Ryga znalazła się pod wspólnym panowaniem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Zresztą miasto przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Ryga była pod panowaniem Szwecji (1621-1710), potem we władzy carskiej Rosji (1710-1917). Po pierwszej wojnie światowej miasto zostało stolicą Republiki Łotewskiej, by w 1940 stać się częścią ZSRR. Łotwa odzyskała niepodległość w 1991 roku. Ta burzliwa historia miasta stanowi jego bogactwo i z pewnością przyciągnie wielu turystów, rządnych poznania europejskiej stolicy kultury.

Zdjęcia:

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>