Festiwal Kolorów Holi

Holi - święto radości


Festiwal Kolorów Holi upamiętnia moment zwycięstwa dobra nad złem, kiedy to unicestwiony został żeński demon o imieniu Holika. To także hinduski sposób na świętowanie nadejścia wiosny. To święto radości i beztroski. W tym roku Festiwal przypada na dzień 27 marca i hucznie obchodzą go hindusi na całym świecie. Najbardziej kolorowo będzie jednak z pewnością tego dnia w Indiach.

Dzień obchodów Holi przypada na dzień pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty-marzec). Jego nazwa pochodzi od Kriszny, drugiego wcielenia boga Wisznu, który lubił płatać wiejskim dziewczętom figle, oblewając je wodą i obsypując kolorowym pyłem. To właśnie tradycja obsypywania się nawzajem kolorowym proszkiem i farbą czyni z festiwalu Holi niezwykłe widowisko. Ważnym obrzędem jest tez palenie kukły demona Holika w wigilię Festiwalu.

Festiwal Kolorów Holi to okazja do tego, by poczuć się zupełnie beztrosko. Nie ważne, że jesteś mokry i brudny, a twoja skóra i włosy cała pokryta jest kolorowym pyłem. Liczy się radość i zabawa. Jeśli wybierasz się na Holi koniecznie ubierz stare ubrania. Warto też natrzeć włosy oliwa lub olejem kokosowym, dzięki temu nie powinny zafarbować się od wszechobecnych kolorów.

Zapraszamy też do obejrzenia krótkiego filmu, który doskonale oddaje klimat hinduskiego festiwalu Holi.

Inne galerie:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>