Gdzie na urlop w Hiszpanii?

Hiszpania – kraj piękny, urzekający, ale i rozległy. Oczywiście latem najprzyjemniej jest wypoczywać na którymś z pięknych wybrzeży. Nigdzie w Europie odcinki wybrzeża nie mają swoich charakterystycznych, tak znanych nazw. Nigdzie morze nie wygląda tak jak tam. Poznajcie hiszpańskie wybrzeże!

Costa Brava

Jedno z najbardziej popularnych  hiszpańskich wybrzeży wśród turystów. Można spotkać tam na wakacjach wielu naszych rodaków. Costa Brava leży pomiędzy Barceloną a granicą hiszpańsko-francuską. To, na co nie można tam narzekać, to z pewnością krajobraz: wysokie, niektóre na 200 metrów urwiska wyglądają wyjątkowo malowniczo. Ale Costa Brava to nie tylko leżenie na plaży. Można tam również wiele zwiedzić, i to nie tylko Barcelonę (której należałaby się osobna notka). Na Costa Brava znajdziemy sporo zabytków jeszcze z czasów rzymskich, a także średniowiecznych zamków. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić Figueres – rodzinne miasto Salvadora Dali, w którym znajduje się niesamowite, surrealistyczne muzeum jego twórczości.

Najważniejsze kurorty: Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar.

Costa Dorada

Dobra lokalizacja na wakacje w aktywnym stylu. Szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, urocze zatoczki, w których można zażyć kąpieli – wszystko to znajdziemy na złotym wybrzeżu. Natomiast pod Tarragoną, w Salou, znajduje się park rozrywki Port Aventura – jeśli wybieracie się z całą rodziną, naprawdę będziecie się wspaniale bawić! W miejscowości Sitges znajduje się znane kąpielisko oraz neogotycki Palau Mar i Cel, w którym podziwiać możemy wspaniałą kolekcję malarstwa i dzieł sztuki z całego świata, zaś z okien muzeum rozciąga się widok na morze. W Sitges zbudowano od podstaw stare miasto rozciągające się wokół przylądka.

Costa del Sol

Wybrzeże o długości 300 km, leżące w Andaluzji. Swoją nazwę wzięło od słońca, gdyż jest to najbardziej słoneczny rejon Europy. Nawet jesienią tutaj jest lato. Czy ma jakieś wady? Niestety z racji idealnego klimatu na Costa del Sol jest dość tłoczno (ale nie dla wszystkich to wada). Bardzo dobre hotele, świetne pola golfowe. Plaże na Costa del Sol są w większości kamieniste.

Najważniejsze kurorty: Marbella, Torremolinos, Benalmádena, Málaga, Nerja

Costa de la Luz

Jeśli kogoś męczą tłumy na Costa del Sol, powinien wybrać się na wybrzeże rywalizujące z tym ostatnim o miano najsłoneczniejszego regionu. Costa de la Luz to wybrzeże atlantyckie od Gibraltaru po ujście Gwadiany. Panuje tam znacznie spokojniejsza atmosfera, mniejsze tłumy i mniej typowej turystycznej komercji. Słowem – jest zaciszniej. W tym rejonie zachwycająca jest przyroda: przepiękne nadmorskie wydmy (znajdziemy je tylko tam!), dzikie fragmenty wybrzeża. Wspaniałe miejsce na bardziej kameralny wypoczynek. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym jest Kadyks.

Costa Verde

Są tacy, którzy to właśnie wybrzeże uznają za najpiękniejsze w Hiszpanii. Obejmuje atlantyckie wybrzeże Galicji, Kantabrii, Asturii i Kraju Basków. Woda ma szmaragdowy kolor, a wypoczywając możemy także obserwować niezwykłą przyrodę: eukaliptusowe gaje, sosnowe lasy, a w oddali widać pasmo górskie Picos de Europa. Jedyne, do czego turysta może mieć zastrzeżenia to temperatura wody – jest niższa niż na wschodzie kraju. Temperatura powietrza jest umiarkowana, nawet latem nie ma tam ogromnych upałów.

Costa Blanca

Jeśli Costa Verde jest zbyt chłodne, z pewnością ogrzejecie się na Białym Wybrzeżu. Costa Blanca leży w prowincji Walencja. To region dość mocno zatłoczony w szczycie sezonu. Bardzo dobry kierunek dla miłośników sportów wodnych i oczywiście wielbicieli wysokich temperatur. To także region Hiszpanii często wybierany przez rodziny z dziećmi. Płaski brzeg i szerokie plaże wprost zapraszają do kąpieli. Główne kurorty na wybrzeżu to Alicante, Benidorm, Calpe i Denia. Warto dodać, że w tym regionie mamy aż 300 słonecznych dni w roku!

Wszędzie, bez względu na to, który region Hiszpanii wybierzemy, możemy liczyć na przyjaznych mieszkańców, fantastyczną kuchnię i wiele zabawy. Hiszpania uzależnia! :)

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>