Gdzie na wakacje w 2016? (cz. 3/3) Alternatywa: Emiraty, Wyspy Zielonego Przylądka, Dominikana

Dziś trzecia i ostatnia zarazem część naszego wakacyjnego poradnika. Jego podstawowym zadaniem było podsumowanie aktualnych wydarzeń i zmian na runku turystyki wyjazdowej oraz przedstawienie konkretnych pomysłów i propozycji na organizację bezpiecznych wakacji w 2016 roku. Bezpośrednimi powodami, o który oparliśmy nasz cykl, były nie tak dawne wydarzenia w Egipcie, Tunezji, Francji, Belgii oraz to, co aktualnie rozgrywa się niestety w Turcji.W pierwszej części przedstawiliśmy też 9 ważnych punktów, którymi aktualnie kierują się nasi klienci przy wyborze oferty i zaproponowaliśmy Wam aż 3 sprawdzone, kierunkowe nowości – Albanię, Gruzję i Czarnogórę. W drugiej części, skupiliśmy się na turystycznej klasyce, czyli tych kierunkach w Europie, które zminimalizowały możliwe zagrożenia, posiadają ogromny potencjał turystyczny i mocno stawiają na organizację udanych wakacji – Hiszpanię Grecję oraz Bułgarię.

Dziś przedstawimy Wam pomysły alternatywne. Rozwiązania, które być może zmienią Wasz sposób planowania tegorocznego urlopu. Skupimy się na ofercie nieco dalszej, nieco droższej, ale jakże atrakcyjnej i nietuzinkowej, czyli osiągalnej w tej chwili egzotyce.

EGZOTYKA

Jeszcze nie tak dawno większość pracowników branży turystycznej z lekkim uśmiechem, a może nawet nieskrywanym sarkazmem, popukała by się palcem w czoło słysząc, że w okresie letnim ktoś może proponować klientom wyloty egzotyczne. Zaraz pojawiłyby się pytania: A po co? Przecież to nie ma sensu?! Wokół nas jest tak wiele bliskich, tanich kierunków wypoczynkowych. A tam? Podróż daleka. Pogoda często odmienna od tej, jakiej oczekujemy. Przesiadki, szczepienia, wizy, formalności. Prawda, że brzmi znajomo? Dziś już nikt tego nie zrobi. Przeciwnie. Co raz więcej doradców i konsultantów, także naszych próbuje zainteresować klientów wyjazdem egzotycznym. Dlaczego?

 1. Bo nareszcie część tych kierunków dostępna jest w sprzedaży także w czasie polskiego lata. Touroperatorzy usłyszeli głosy klientów i otworzyli się na ich potrzeby.
 2. Bo nieprawdą jest, że w każdym egzotycznym kierunku, podczas naszego, europejskiego lata trwa zima, pora deszczowa czy też szaleją monsuny. Świat jest ogromny. Wystarczy tylko mądrze wybrać.
 3. Bo szybki transport samolotowy oparty jest już bardzo często o loty czarterowe, a więc bezpośrednie. To znacznie skraca czas i koszt podróży, a sam lot Dreamlinerem czy samolotem najbardziej docenionej na świecie linii Emirates, bywa frajdą samą w sobie.
 4. Bo skoro większość zainteresowanych turystów lata w kierunkach egzotycznych od jesieni do wiosny, to teraz jest tam na miejscu dużo mniej ludzi, a to może oznaczać: większy wybór lepszego miejsca, większą koncentrację na nas i naszych potrzebach u wakacyjnych gospodarzy, szansę na lepszą cenę?
 5. Bo choć kierunki egzotyczne nie stanowią alternatywy ekonomicznej dla wypoczynku w Egipcie czy Tunezji, to z pewnością stanowią alternatywę w aspekcie bezpieczeństwa.
 6. Bo oferty egzotyczne w swoich katalogach mają w tej chwili nie tylko wąsko wyspecjalizowani organizatorzy, ale także biura organizujące szeroką turystykę masową, które z założenia eliminują ryzyko strat. Pamiętajmy, wartość ich doskonale rozpoznawanej na rynku marki nie pozwala na samobóje.

I tak zebraliśmy sześciopunktowy zestaw argumentów przemawiających ZA przemyśleniem takiego wyjazdu. A zatem, konkrety:

Wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA)

Fakt, nie jest to kierunkowa nowość na rynku, bo do ZEA latamy już od jakiegoś czasu, ale wciąż w niewielkiej liczbie, a szkoda. Ten mały skrawek świata na Biskim Wschodzie zagospodarowało 7 emiratów: (Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm al-Kajwajn, Ras Al Khaimah i Fujairah) tworzących wspólnie wyjątkową federację.

Prawdopodobnie wakacje nad Zatoką Perską czy Omańską w wyobraźni wielu z nas wywołuje lekką panikę i zawrót głowy, związany z koniecznością posiadania w kieszeni grubego pliku amerykańskiej waluty spiętej grubą złotą klamrą. Prawda jest jednak taka, że świat wykreowany latami przez kolejnych emirów i szejków jest tak szeroki i wielowarstwowy, że każdy w nim znajdzie doskonałe miejsce wypoczynkowe dla siebie. Kolejny fakt, architektura i potencjał Abu Zabi, Dubaju czy Adżmanu mogą nas sobą lekko przytłoczyć, ale z całą pewnością nie jest to kierunek tylko dla snobów czy fanów serii The Fast and The Furious.

Wbrew pozornej opinii to bardzo rodzinny kierunek, nadający się idealnie na wyjazd z dziećmi. Z oczywistych względów nie będziemy tu skupiać się na opisach plaż, basenów czy placów zabaw, bo te jak łatwo się domyślić są fantastyczne i niespotykane. Z dużą zaś przyjemnością,  jako fascynaci mądrze zagospodarowanego czasu dla dzieci, polecamy Wam np. Kidzanię w Dubaju. Poszukajcie informacji o tym projekcie. To wyjątkowe miejsce, które pozwala poznać, zrozumieć  świat dorosłych, w zabawny sposób uczyć samodzielności, odpowiedzialności i zasad jakie rządzą światem dorosłych.

Do ZEA dolecimy bezpośrednio z Warszawy najbardziej prestiżowymi liniami lotniczymi świata – Emirates. Lot trwać będzie tylko 5,5 godziny. W ofercie 10 obecnych na tym kierunku polskich biur podróży znajdziemy aż 5 destynacji:  Abu Zabi, Dubaj, Fudżajrę, Szardżę i Ras al-Chajmę.  Do wyboru naszych klientów mamy  333 różne oferty wypoczynkowe.

W lipcu i sierpniu pogoda w ZEA jest co najmniej bajeczna, a dla wielu wręcz wymagająca. Temperatura powierza może bowiem sięgać 30-40°C, a wody 30-32°C. Na miejscu panuje dość duża wilgotność powietrza, ale na plażach panuje przyjemny wiatr od Zatoki Perskiej. Choć żadne przepisy sanitarne i medyczne nie nakazują turystom dodatkowych szczepień, to warto mieć ze sobą środek na komary. Przyjrzyjmy się cenom ofert wypoczynkowych na 7 dni:

 • 3* HB zaczynają się już od 3079 zł/os.; 3* All Inclusive od 4295 zł/os.
 • 4* HB zaczynają się już od 2672 zł/os.; 4* All Inclusive od 3698 zł/os.
 • 5* HB zaczynają się już od 3499 zł/os.;  5* All Inclusive od 4299 zł/os.

Polecamy:

Mimo dominującego tu islamu (77 proc.), zarówno szejk jak i emirowie są prawdopodobnie ostatnimi Arabami na świecie, którzy dopuściliby do jakichkolwiek sytuacji kryzysowych związanych z religią na swoich terytoriach. Innymi słowy, o bezpieczeństwo możemy tu bardzo, spokojni.

Wypoczynek na Wyspach Zielonego Przylądka (WZP)

Chyba najbardziej znaną, przynajmniej w ostatnich latach, ambasadorką Republiki i całych WZP była bez wątpienia Cesaria Evora. Królowa lirycznej sceny World Music (morna, coladeira i fado) wykonywanej najczęściej w języku kreolskim i portugalskim, fantastyczna Bosonoga Diva. Uwielbiana na całym świecie, także w Polce, za nastrój, przekaz, muzykalność, nieszablonowy wizerunek i stosunek do otaczającego ją show-biznesu. Cesaria, w swoim bogatym i jednocześnie burzliwym życiu nagrała w sumie 16 płyt i wielokrotnie występowała w Polsce. Duety z nią wykonywały Kayah czy Dorota Miśkiewicz. To jeden z nielicznych, dobrych przykładów, kiedy muzyka wyprzedziła marketingowo i promocyjnie obrazy, filmy, katalogi, opisy, relacje i zapewnienia organizatorów.

Archipelag Republiki Zielonego przylądka liczy aż 26 wysp, położonych na Atlantyku na zachód od Mauretanii i Senegalu. Z jednej strony cechuje je niesamowita przyroda, z drugiej gościnni, otwarci na odwiedzających ludzie. Ich trudna historia dotyka zarówno portugalskich kolonizatorów jak i afrykańskich niewolników przywożonych tam głównie z Senegalu. Dziś, wymieszana w dużej części społeczność República de Cabo Verde przyciąga turystów jak magnes swoją gościnnością, oryginalnością, usposobieniem i muzyką.

Turystyka zorganizowana na WZP skupia się przede wszystkim na dwóch głównych wyspach – Sal i Boa Vista. Obie, pokryte są przepięknymi piaszczystymi plażami. To doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, wszelkiej turystyki aktywnej, poznawczej, przyrodniczej, kulturowej. Obie wyspy posiadają fantastyczną regionalną kuchnię, której głównym dostawcą produktów na stół jest Ocean. Na WZP najczęściej spotkamy Brytyjczyków, obywateli Beneluksu, Włochów, Niemców, Portugalczyków, i Francuzów. Od kilku lat, coraz częściej można też usłyszeć też tam język polski.

Pogoda na WZP jest wyśmienita. W lipcu i sierpniu średnia temperatura powietrza wynosi tu 25-29°C, a wody aż 27-28°C. Wilgotność powietrza oscyluje w wartościach 75-81 proc. Podobnie jak w przypadku opisywanych wyżej ZEA, turyści wypoczywający na WZP nie potrzebują żadnych specjalistycznych szczepień ochronnych. Do wyjazdu niezbędne będą jednak wizy turystyczne, których koszt wynosi 150 zł/os.

W tym sezonie letnim, oferty na WZP przygotowało 2 tzw. dużych, polskich touroperatorów. Z Warszawy na wsypę Sal dolecimy czarterem z technicznym międzylądowaniem na tankowanie paliwa w 9 godzin. Większość spośród 11 dostępnych ofert zlokalizowana jest w okolicy Santa Maria. Ceny wylotów na 7-dni wyglądają następująco:

 • 3* HB zaczynają się już od 3409 zł/os.; 3* w pakiecie All Inclusive brak
 • 4* HB zaczynają się już od 5342 zł/os.; 4* All Inclusive od 3649 zł/os.
 • 5* w zestawie HB nie przygotowano; 5* All Inclusive od 4279 zł/os

Polecamy:

Na WZP, w dużej mierze przez swoją kolonialną przeszłość, religią dominującą jest katolicyzm (79 proc.). Ten fakt, może być dla naszych rodaków mocnym atutem – na TAK – w aspekcie bezpieczeństwa postrzeganego przez radykalność religijną. Sam archipelag politycznie jest neutralny, a turystyka w skali ogólnoświatowej tak nie wielka, że nie ma obaw o zainteresowanie terrorystyczne.

Wyjazd na Dominikanę

Karaiby. Bez tego archipelagu obyć się raczej nie mogło. Dominikana, od lat jest jednym z najbardziej znanych i lubianych przez naszych rodaków kierunków egzotycznych. Prawie Kuba, prawie Jamajka, Prawie Bahamy, prawie amerykańskie Miami… Wcale nie chodzi o to, że Dominikana jest substytutem tych kierunków. Absolutnie, nie musi. To druga wielkościowo, zaraz po Kubie wyspa na Morzu Karaibskim. Obszarowo zajmuje aż 2/3 wyspy Haiti. Jej burzliwa kolonialna historia, począwszy od odkrycia przez Krzysztofa Kolumba, z hiszpańskimi, francuskimi, brytyjskimi i afrykańskimi osadnikami, łącznie z polskim epizodem (poszukajcie ciekawych informacji o legionach polskich walczących po stronie Haiti na początku 17 wieku), tworzy bardzo bogaty rys historyczny i zapewnia o wyjątkowej kulturze, którą bez dwóch zadań warto poznać osobiście.

Turystycznie i wypoczynkowo, Dominikana jest doskonałym miejscem na wyjazdy praktycznie przez cały rok. W tym wpisie skupiamy się jednak wyłącznie na alternatywie krajowego, letniego wypoczynku, dlatego nasza uwagę zawęzimy tylko do kurortu Punta Cana. To drugi, najpopularniejszy ośrodek turystyczny na całej Dominikanie. Wielu twierdzi, że to prawdziwy raj dla wszystkich aktywnych, zwłaszcza miłośników sportów wodnych (windsurfing, kitesurfing, parasailing, żeglarstwo, kajakarstwo, narty wodne, nurkowanie) czy bardzo popularnego w tej stronie świata golfa. Pamiętajmy, że Dominikana jest idealnym miejscem na podróż poślubną, którym obowiązkowo towarzyszyć niezapomniane sesje fotograficzne. Jak wyjątkowy i z całą pewnością niezapomniany plener polecamy plażę Bavaro (jedna z 10 najpiękniejszych plaż świata!). Powyginane fantazyjnie w stronę słońca i turkusowego morza palmy, tworzą niesamowicie pocztówkowy klimat. Warta podkreślenia jest doskonała baza hotelowa. Przez wiele turystycznych sezonów zdążyła ona osiągnąć bardzo dobry status ogólny. Najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, że dominującym pakietem pobytowym na Dominikanie jest All Inclusive.

Temperatura powietrza w lipcu i sierpniu waha się w granicach 25-30°C, a wody 27-28°C. Wilgotność powietrza może przekroczyć 80 proc., a to zobowiązuje do poinformowania o możliwych, choć wcale nie koniecznych, dniach deszczowych. W okresie naszego, polskiego lata, może ich być nawet do 12. w skali miesiąca.

W okolicy Punta Cana, 90 różnych ofert wypoczynkowych przygotowało na ten sezon 2 polskich touroperatorów. Zapewniają oni z Warszawy lot czarterowy, a więc bezpośredni, a co za tym idzie szybki i wygodny. Oprócz tej opcji, są jeszcze inne propozycje ofertowe, ale oparte już o dłuższe i niestety droższe przeloty liniami rejsowymi. Ceny tygodniowych pobytów wyglądają następująco:

 • 3* w pakiecie All Inclusive od 4446 zł/os
 • 4* w pakiecie All Inclusive od 4570 zł/os.
 • 5* w pakiecie All Inclusive od 4571 zł/os.

Polecamy:

Wyjeżdżając na Dominikanę musimy pamiętać o obowiązkowym wykupieniu karty turystycznej. Ważna jest ona przez 90. kolejnych dni, a koszt jej to tylko 10 USD/os.

Jak zawsze, we wszystkich trzech egzotycznych kierunkach doradzamy rozważenie wykupienia dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia turystycznego, zwłaszcza w przypadku zwiększonego ryzyka zdrowotnego i majątkowego, odpowiedzialności cywilnej czy NNW. Bardzo ważnym jest upewnienie się przed wylotem, że po powrocie do kraju z urlopu nasz paszport nadal będzie miał pół roku ważności.

W kolejnym tekście przedstawimy ofertę wyjazdów krajowych. Czy warto, jak wygląda oferta na sezon 2016 i jak przedstawia się cenowo? Zachęcamy już dziś do lektury!

 

 1. Pingback: Gdzie na wakacje w 2016? (cz. 2/3) Klasyka: Grecja, Hiszpania, Bułgaria | Qtravel.pl Blog

 2. Pingback: Dlaczego warto zobaczyć Emiraty? | Qtravel.pl Blog

 3. Pingback: Gdzie na wakacje w 2016? (cz. 1/3) Nowości: Albania, Gruzja, Czarnogóra | Qtravel.pl Blog

 4. Pingback: Gdzie na wakacje w Polsce? W góry, na Mazury czy nad morze? | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>