Gdzie na wakacje w Polsce? W góry, na Mazury czy nad morze?

Cudze chwalicie, swego nie znacie Można się zgadzać lub nie, ze Stanisławem Jachowiczem, bo przecież od czasu, kiedy ten polski bajkopisarz i pedagog po raz pierwszy obwieścił światu swój jakże często cytowany zwrot, minęło już grubo ponad 200 lat. Było więc sporo czasu, a nadrobić zaległości i poznać uroki naszej Ojczyzny. A te są nieocenione: nieprawdopodobne zabytki i miejsca przeznaczone do zwiedzania, przepiękne plaże, relatywnie małe, ale jakże urokliwe góry, ogromne obszarowo pojezierza i gęsta siatka rzek. Dziś do tego dochodzi bogactwo eventów tematycznych, festiwali, pikników, pokazów i prezentacji plenerowych. W ostatnich latach Polska stała się prawdziwym zagłębiem usług SPA&Wellness dla klientów z Polski, ale i z całej Europy.

Oferta polska mocno zyskuje w ostatnich dwóch latach. Widać to także w internecie. Praktycznie jedyną konkurencją jest dla niej Grecja. Trzeba tu jednak pamiętać, że w przedstawionym narzędziu w dużej mierze uchwycone są wyniki indywidualnego wyszukiwania krajowych kwater, pokoi, pensjonatów. Zaś w przypadku krajów wyjazdowych, takich jak Grecja, Hiszpania czy Bułgaria, to  jednak wartości prezentujące ruch zorganizowany, wycieczkowy. I takim my tu się zajmiemy. Turystyka zorganizowana w Polsce.

Najważniejszą, poza oczywistym bezpieczeństwem i prostotą dojazdu, wartością na jaką zwracamy uwagę przy wyborze oferty wypoczynkowej w kraju jest cena. I choć trudno w to czasami uwierzyć, oferty zorganizowane mogą być dużo tańsze od tych, jakie znajdziemy sami. Skala wielkości, jaką ma organizator wypoczynku pozwala na znaczne obniżenie cen zakupu u właścicieli obiektów. Dla ułatwienia i uporządkowania informacyjnego Polskę turystyczną podzieliśmy na trzy kategorie: morze, góry i jeziora.

Nad polskim morzem

Nad Bałtykiem dominujące są dwa regiony. Pomorze Zachodnie, a zwłaszcza: Kołobrzeg, Świnoujście, Darłowo, Międzyzdroje, Rewal, Niechorze, Dziwnów, Dźwirzyno, Dąbki, Pobierowo, Ustronie Morskie, Mrzeżyno, Pogorzelica. Drugi to Pomorze i jego kurorty: Ustka, Gdańsk, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Łeba, Gdynia, Sopot, Krynica Morska, Rowy, Władysławowo. O walorach i atrakcjach tych miejsc rozpisywać się nie będziemy, bo przecież większość z nas je doskonale zna. Obecnie, na rynku sprzedażowym dostępne są 152 zorganizowane propozycje wypoczynkowe. Średnie ceny w tych miejscach na 7 dni wyglądają następująco:

 

  • 3* HB zaczynają się już od 917 zł/os.; 3* FB od 950 zł/os.
  • 4* HB zaczynają się już od 900 zł/os.; 4* FB od 944 zł/os.
  • 5* HB zaczynają się już od 1445 zł/os.; 5* FB od 1897 zł/os.

Polecamy:

W przypadku Pomorza Zachodniego koniecznie dopytajcie doradców turystycznych o możliwość skorzystania z pakietów All Inclusive. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie pakiety All są spotykane. Wiele tamtejszych hoteli budowanych dla gości z Niemiec, którzy wymusili na właścicielach dostosowanie nie tylko infrastrukturalne, ale także ofertowe do tego, jakie spotykane jest na całym niemal turystycznym świecie.

Wyjazd w góry latem

Najpopularniejszy obraz z drogi w góry? Góral stojący przy szosie dojazdowej lub na peronie PKP, z tabliczką typu: „pokój z TV” lub „pokój z łazienką”. Taki widok wciąż jest bardzo częsty, choć wyciągniętym jakby z lamusa. Nazwijmy go wprost – wstydliwy. Kto bowiem weźmie dziś pokój bez łazienki? Bez cennika z góry? Bez kompletu usług? Już nawet nie student, który do górskiego kurortu przyjeżdża nie po to, aby grać z gitarą po schroniskach przy puszcze paprykarza, tylko po to, aby po dniu spędzonym na szlaku, wydawać przysłowiowe dudki w kurortowych restauracjach i barach. My polecamy tylko prostsze kompleksowe rozwiązania. Od A do Zet.

W paśmie Sudetów szczególnie polecamy: Karpacz, Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój. W Beskidach: Krynicę Zdrój, Muszynę, Szczyrk, Ustroń i Wisłę. Tatry to przede wszystkim: Białka Tatrzańska, Bukowina, Poronin i oczywiście Zakopane. W Bieszczadach zorganizowane oferty ma: Polańczyk, a w Pieninach: Szczawnica. W chwili obecnej, na rynku turystyki zorganizowanej dostępnych jest łącznie 101 różnych propozycji wypoczynkowych. Ceny wyjazdów na 7 dni wyglądają następująco:

  • 3* HB zaczynają się już od 570 zł/os.; 3* FB od 685 zł/os.
  • 4* HB zaczynają się już od 1011 zł/os.; 4* FB od 1361 zł/os.
  • 5* ofert niestety na tę chwilę nie możemy zaproponować.

Polecamy:

Jeziora i lasy

Jak pewnie większość z Was wie, ekipa Qtravel.pl jest z Gdańska. Jako niemal kaszubscy autochtoni, a na pewno ich pobliscy sąsiedzi, ubolewamy, że nasz piękny, gościnny i wart zobaczenia region, wciąż opiera się niemal na turystyce indywidualnej. Pozostają więc dwa inne, dużo bliższe sobie wzajemnie i centralnej Polsce regiony udostępniające w sprzedaży oferty zorganizowane. Warmia i Mazury. W nich szczególnie polecamy: Giżycko, Mikołajki i Mrągowo. Łącznie do Waszej dyspozycji mamy 21 zróżnicowanych propozycji w pakiecie ze śniadaniami i obiadokolacjami:

 

  • 3* HB zaczynają się już od 750 zł/os.
  • 4* HB zaczynają się już od 1248 zł/os.
  • 5* HB zaczynają się od 2034 zł/os.

Polecamy:

Trzeba podkreślić, że polski sezon jest bardzo krótki, a jego szczyt przypada stricte na okres wakacji szkolnych. Jeśli zatem myślimy o niespiesznym zwiedzaniu, zbawiennych zabiegach SPA, turystyce aktywnej bez nadmiaru potu na czole warto pomyśleć nad wyjazdem na początku września. Wówczas łatwiej o dobre miejsca, a ceny spaść mogą nawet o 30 proc.

Mamy nadzieję, że nasz  poradnik okaże się dla Was lub Waszych znajomych [śmiało można się nim podzielić :) ] przydatną, inspirującą ściągą. Jeśli wciąż macie wątpliwości, wróćcie jeszcze raz do nowości, klasyki starej Europy lub egzotyki. Zawsze możecie też do nas napisać lub zadzwonić. Postaramy się pomóc w każdym możliwym zakresie.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>