Gdzie pojechać na narty zimą 2017/2018?

Zima w Polsce nie zawsze jest łaskawa dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników ośnieżonych stoków gór. Dlatego warto rozważyć wyjazd za granicę, do miejsca, gdzie będziemy mogli cieszyć się piękną zimową aurą i znakomicie przygotowanymi stokami.

1. Val di Sole (Włochy)

Nazwa tego regionu (Dolina Słońca) jest nieprzypadkowa, bo zimą jest tam wyjątkowo słonecznie. Pada oczywiście śnieg, co w połączeniu z blaskiem słońca czyni Val di Sole miejscem wymarzonym na wypoczynek zimą.

W tym regionie Italii mamy do dyspozycji ponad 250 kilometrów tras zjazdowych o różnym poziomie trudności.  Warto podkreślić, że Val di Sole to nie tylko miejsce dla zapalonych narciarzy czy snowboardzistów, ale cały kompleks wypoczynkowo- rozrywkowy. Wśród atrakcji oferowanych przez kurorty  wymienić można ski – alpinizm, loty paralotnią, rafting na rzece Noce czy wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach w Val di Rabbi. Natomiast w Pejo można zrelaksować się w Spa i skorzystać z kąpieli w basenach termalnych. Centrum życia nocnego mieści się w miejscowościach Folgarida i Marilleva.

2. Val Thorens (Francja)

Val Thorens jest najwyżej położoną stacją narciarską w Europie! Znajduje się na wysokości 2300 m n.p.m. w południowo-wschodniej Francji w gminie Saint-Martin-de-Belleville, departamencie Savoie. Jest częścią Trzech Dolin (fr. Les Trois Valées). Możemy tam korzystać z atrakcji 5 snowparków, a łączna długość tras narciarskich wynosi 140 kilometrów. Nad Val Thorens króluje majestatyczny szczyt Cime de Caron, na którego można dostać się gondolą. Na stokach wytyczono mnóstwo długich zjazdów –  w tym najdłuższą trasę ośrodka, Col de Laudzin liczącą 12 km.

Miejsce to jest bardzo lubiane przez freestylerów, freeriderów i innych miłośników ekstremalnych wrażeń. Godna uwagi jest architektura ośrodka – trasy prowadzą dosłownie pomiędzy budynkami. Jest to możliwe, gdyż Val Thorens jest zamknięte dla ruchu samochodów.

3. Zell am Ziller (Austria)

Z Francji przenosimy się do austriackiego Tyrolu. Zell am Ziller to typowo turystyczny region. Jego największą atrakcją jest wybudowany w 2000 roku ośrodek sportów zimowych Zillertal Arena, do którego można się dostać za pomocą kolejki linowej Rosenalmbahn. W tym najbardziej znanym austriackim ośrodku można korzystać z 143 km nartostrad i 52 nowoczesnych kolejek oraz wyciągów. Poza białym szaleństwem na stokach turyści mogą liczyć na doskonałą zabawę w jednym z licznych pubów i dyskotek.

 4. Sierra Nevada (Hiszpania)

Narty w południowej Hiszpanii? Czemu nie! Sierra Nevada to ostatnio coraz popularniejszy kierunek na zimowy wypoczynek. Region znajduje się w Andaluzji i leży na wysokości 2100 m n.p.m., zaś wyciągi sięgają ponad 3000 m. Sierra Nevada podzielona jest na 6 narciarskich regionów: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma Dílar, Parador y Río.

Miejsce jest doskonale przygotowane na pobyt turystów. Narciarze mogą korzystać z 32 wyciągów. Trasy są o różnym stopniu trudności, a ich łączna długość to ponad 100 km. Znajdują się tam odcinki dostosowane do początkujących adeptów sportów zimowych jak i bardzo trudne trasy dla doświadczonych.

Inne teksty na temat Sierra Nevada:

5. Harrachov (Czechy)

Na koniec region u naszych południowych sąsiadów. Znają go z pewnością ci, którzy interesują się skokami narciarskimi. Charakterystycznym punktem miasta jest bowiem kompleks skoczni narciarskich Čerťák zbudowany na zboczu Čertovej hory. Pierwsza skocznia narciarska została w Harrachovie zbudowana już w 1920 roku. Obecnie w mieście funkcjonuje osiem skoczni wraz z największymi obiektami o punktach konstrukcyjnych K-125 i K-90 oraz mamucia K-185. Do dyspozycji narciarzy jest 7 km tras zjazdowych. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego.

Harrachov słynie także z leżącej w części miasta zwanej Nowy Świat (Nový Svět) huty i muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy pw. św. Elżbiety (m.in. ołtarz zbudowany z luster i kryształowy dzwon).

Wciąż za mało nart? Zachęcamy do lektury innych naszych tekstów:

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>