Grecja jakiej nie znacie – poznaj wyspę Karpathos

KarpathosGrecja to nie tylko Kreta, Rodos czy Chios, coraz częściej wybieranym przez Europejczyków  kierunkiem jest Karpathos. Choć leży w połowie drogi między Kretą a Rodos, dopiero w latach 90. po otwarciu międzynarodowego lotniska i wybudowaniu hotelowych kompleksów i pensjonatów, wyspa ta została odkryta przez turystów.

Zamieszkiwana jest przez zaledwie około 6 tysięcy mieszkańców i, co ciekawe, ich źródłem utrzymania nie jest uprawa roli (gleba na wyspie jest bardzo nieurodzajna),hodowla czy rybołówstwo, nawet turystyka nie stanowi istotnej części ich dochodu. Skąd więc miejscowa ludność ma środki do życia? Swego czasu wielu mieszkańców wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, Ci którzy wrócili są bardzo zamożni i żyją z oszczędności, natomiast Ci którzy pozostali na emigracji wysyłają pieniądze rodzinie. Ciekawostką jest, że w sezonie letnim, wielu emigrantów z USA przylatuje na Karpathos na wakacje, przez co, chwilowo, liczba mieszkańców podwaja się.

PigadiaNazwa Karpathos pochodzi od gatunku rośliny “karpaso” (ciemiężyca biała), która rosła na wyspie i stosowana była jako lek na depresję. Stolicą wyspy jest Pigadia, ale zamiennie używa się także nazwy Karpathos. To bardzo młode miasto powstałe w połowie ubiegłego wieku, kiedy na wyspę zaczęli wracać emigranci z USA. Choć pełno tu eleganckich i nowoczesnych domów, za sprawą wąskich i klimatycznych uliczek, panuje tu typowy grecki klimat. Duża liczba hoteli zapewnia nie tylko ogromny wybór (od luksusowych pięciogwiazdkowych do bardziej przystępnych cenowo), ale pozwala także znaleźć nocleg bez wcześniejszej rezerwacji.

OlymposNiewątpliwym atutem wyspy jest przywiązanie jej mieszkańców do tradycji. Najbardziej charakterystyczną i najsłynniejszą na Karpathos wioską jest Olympos. Na ulicach spotyka się głównie kobiety, ponieważ mężczyźni emigrują lub pracują poza wsią, np. w stolicy oddalonej o 40 km. Pomimo rosnącej z roku na rok liczby turystów (przez co akurat w tej części wyspy nawet wcześniejsze zarezerwowanie miejsca w hotelu graniczy z cudem), tubylcy wciąż mają oryginalne stroje, kultywują obyczaje i posługują się własnym dialektem. Wędrując uliczkami Olympos można zauważyć, że na zewnątrz wielu domostw stoją tradycyjne piece do chleba (nie stawia się ich wewnątrz ze względu na brak miejsca w małych domach). Ze względu na trudne położenie, do wioski można dotrzeć na dwa sposoby, autem (około godziny drogi ze stolicy) lub statkiem wypływającym raz dziennie z Pigadii do Diafani, skąd później do Olympos dojeżdża się autokarem. Inne, mniej lub bardziej znane wioski to Finiki, Lefkos, Menetes, Aperi, Volada, Othos, Messochori czy Piles (więcej o nich w artykule o 10 atrakcjach na Karpathos).

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>