Grecja jakiej nie znacie – poznaj wyspę Lesbos

Lesbos to trzecia co do wielkości grecka wyspa, na której zatrzymał się czas i nie chodzi wcale o przestój technologiczny. Próżno szukać tam dużych klubów nocnych, ale nie oznacza to, że panuje tam ponura atmosfera. Przeciwnie, mieszkańcy bardzo chętnie zapraszają turystów na lokalne imprezy w przymorskich tawernach, na których króluje zorba i ich ukochany trunek – ouzo. Na Lesbos wytwarza się niemal 75% wszystkich światowych zasobów tego alkoholu, a w stolicy wyspy, Mitylenie, znajduje się nawet muzeum jemu poświęcone.

Ale dlaczego zatrzymał się tam czas?  Da się to odczuć już w pierwszej chwili pobytu na Lesbos. Mieszkańcy są wiecznie uśmiechnięci, nigdzie się nie spieszą, ranki spędzają na pysznej kawie, a wieczorami spotykają się ze znajomymi i prowadzą debaty, zakrapiane ouzo, do białego rana. Dla nas jest to niespotykane, ale tam kiedy cała rodzina zasiada do posiłku trwa on nawet dwie godziny, to swojego rodzaju rytuał. Nie ma tam pędu w poszukiwaniu kariery, nie ma pośpiechu, którego znamy z wielkich miast. 

Ludzie na Lesbos żyją skromnie, utrzymują się głównie z rolnictwa, a w sezonie letnim z turystyki. Bogatsi mieszkańcy wysyłają dzieci na studia do Aten, ale jest to luksus, na który pozwolić sobie mogą nieliczni. Nie da się nie zauważyć, że większość na wyspie stanowią starsi ludzie, młodzi uciekają stamtąd w poszukiwaniu innego życia. 

Krajobraz Lesbos jest bardzo specyficzny, z każdej strony, dokąd tylko sięga wzrok, są góry albo bardzo wysokie wzniesienia pokryte drzewami oliwnymi, których prawdopodobnie (według różnych źródeł) na wyspie jest od 10 do 15 milionów. Trzeba niemałej odwagi, aby zdecydować się na wypożyczenie auta, ponieważ drogi są tam wąskie, kręte, a wahania wysokości przyprawiają o bóle głowy.

A podróżować po wyspie zdecydowanie warto, ponieważ miejsc zapierających dech w piersiach jest niezliczona ilość. Popularnym turystycznym ośrodkiem jest Molivos, w którym znajduje się świetnie zachowany zamek z widokiem na cały półwysep oraz wybrzeża Turcji. Zaraz obok jest inna piękna miejscowość, Petra, której elementem charakterystycznym jest wysoka góra w samym jej środku. Wygląda to nieprawdopodobnie, tym bardziej, że wniesiona jest na niej cerkiew.

W Sigri znajduje się, jeden z dwóch na świecie, skamieniały las liczący niemal 15 milionów lat. Obok niego znajduje się muzeum, w którym dzięki symulatorowi trzęsień ziemi, możemy doświadczyć i przekonać się na własnej skórze jak potężny jest to żywioł.

Więcej w: Grecja jakiej nie znacie – poznaj 10 atrakcji Lesbos

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>