Grecja jakiej nie znacie – poznaj wyspę Limnos

LimnosLimnos (znana również jako Lemnos) to kierunek idealny dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku i bliskiego kontaktu z naturą. Warto poznać ją lepiej.

Wyspa Hefajstosa, boga ognia i wulkanów, położona jest w północnej części Morza Egejskiego. Krajobraz skał wulkanicznych przeplatany z małymi wzgórzami, osłonięte zatoki, rozległe plaże i tradycyjne wioski z kamiennymi domami sprawiają, że Limnos jest jedną z najbardziej charakterystycznych greckich wysp. Mieszkańcy, oprócz turystyki, czerpią również korzyści produkując towary o niespotykanej jakości jak na przykład białe wino “Muscat  of Limnos” o złotej barwie i bogatym aromacie, biały ser “kalathaki” lub jego żółta odmiana “melichloro” czy miód tymiankowy.

Według mitologii, Hefajstos znalazł się na Limnos, gdy jego matka Hera wyrzuciła go z Olimpu, ponieważ był brzydkim dzieckiem. Lud wyspy zaopiekował się nim, a w zamian Hefajstos nauczył ich sztuki przetwarzania żelaza (według innych źródeł, miedzi). Inna historia łączy Limnos ze starożytnym bohaterem Filoktetem, którego opuszczono tam w drodze do Troi.

Limnos krajobraz wulkanicznyMyrinaStolicą wyspy jest Myrina, piękne miasto z nadmorską promenadą, brukowanymi uliczkami i starymi kamiennymi rezydencjami. Jego największą atrakcją jest Zamek  Bizantyjski, który leży na skalistym i stromym półwyspie. Został wzniesiony pod koniec XII wieku przez cesarza Andronika I Komnena. W Myrinie znajduje się także muzeum archeologiczne z eksponatami pochodzącymi nawet z czasów prehistorycznych.

Limnos sporty wodneOprócz zabytków, wyspa Limnos ma świetne warunki dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Przy linii brzegowej o długości 259 kilometrów znajduje się wiele niesamowitych plaż, zaś najbardziej znane z nich to Fanaraki, Riha Nera, Romeicos Gialos i Kaminia. Można na nich uprawiać takie sporty wodne jak windsurfing, kitesurfing, nurkowanie czy żeglarstwo. Ze względu na swoje ukształtowanie to również świetne miejsce na wycieczki rowerowe czy trekkingowe (więcej w artykule o 10 atrakcjach Limnos).

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>