Hiszpania – niezbędnik turysty [INFOGRAFIKA]

Najciekawsze miejsca w Hiszpanii

Hiszpania to jeden z najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów krajów w Europie. Każdego roku przybywają tutaj setki ludzi z całego świata, aby podziwiać piękno architektury, opalać się na wiecznie ciepłych plażach i spróbować pysznej kuchni. Przygotowaliśmy dla was podstawowe informacje, które przydadzą się podczas planowania wyjazdu do Hiszpanii.

1. Podstawowe informacje

Informacje Hiszpania
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.

Istnieje obowiązek meldunkowy, niemniej nie jest on restrykcyjnie przestrzegany. W przypadku turystów, pobyt zgłaszają na policji służby hotelowe. Przy dłuższym pobycie należy samemu zarejestrować miejsce zamieszkania w urzędzie miasta.

Szczepienia obowiązkowe są takie same we wszystkich państwach Unii Europejskiej i powinny być realizowane zgodnie z kalendarzem. Wśród nich wymienić możemy błonica/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR), wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Językami urzędowymi w Hiszpanii są : hiszpański (inaczej nazywany kastylijski), oraz regionalnie - kataloński, baskijski i galicyjski. Zgodnie z konstytucją, każdy obywatel Hiszpanii ma obowiązek znać język hiszpański.

Języka katalońskiego używa się w Katalonii i na Balearach, oraz w części Murcji; w Walencji używa się odmiany katalońskiego – walencjański. Język galicyjski używany jest jako oficjalny tylko w Galicji. Mówi się nim także w prowincjach Leon i Zamora, ale nie ma tam statusu oficjalnego. Język baskijski jest językiem oficjalnym w kraju Basków, na północy kraju.

Jedyną oficjalną walutą w kraju jest euro, a napięcie w gniazdkach jest dokładnie takie same jak w Polsce, czyli 230V.

W Katalonii i na Balearach konieczne jest zapłacenie podatku turystycznego, który jest doliczany do cen rezerwacji noclegu. Jego wysokość zależy od wielu czynników – liczby osób, daty i długości wyjazdu, czy klasy hotelu.

W Hiszpanii, obowiązuje czas środkowoeuropejski (UTC+1) (CEST) , wyjątkiem są Kanary, gdzie obowiązuje czas zachodnioeuropejski (UTC+0) (WEST).

2. Kiedy jechać do Hiszpanii?

Pogoda Hiszpania
Część kontynentalna 

W zimie (od grudnia do lutego) temperatura utrzymuje się na średnim poziomie około 10 stopni Celsjusza. Wiosną (marzec do maja) temperatura waha się średnio od 12 do 17 stopni Celsjusza. W lecie, czyli od czerwca do września temperatura rzadko kiedy spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią 24 stopni. Jesień jest stosunkowo ciepła i temperatury oscylują w granicy 13 – 18 stopni. Najbardziej deszczowym okresem jest koniec lata i jesień, kiedy to najwięcej dni (średnio 5-6 miesięcznie) jest deszczowych.

Wyspy Kanaryjskie

Średnia temperatura w ciągu roku prawie nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. W trakcie zimy średnia temperatura oscyluje w granicy 17 – 18 stopni. W trakcie wiosny oraz jesieni średnie temperatury to od 19 do 21 stopni. Natomiast lato, wraz z najcieplejszym miesiącem – sierpniem, to temperatury w granicach 22 – 24 stopni Celsjusza, a więc idealna pogoda do opalania się.

Najbardziej deszczowe, w odróżnieniu od kontynentalnej części kontynentu są miesiące zimowe, a w szczególności okres od listopada do marca. Średnio w trakcie miesiąca jest od 3 do 6 deszczowych dni. W trakcie lata opady niemalże nie występują.

Baleary

Tutaj pogoda jest bardzo podobna do tej znanej z części kontynentalnej. Jest tutaj jednak nieco cieplej niż na przykład w Katalonii, ponieważ ten archipelag położony jest na południe od Barcelony. Latem temperatura waha się od 15 do 25 stopni i stwarza doskonałe warunki do plażowania. Zimą temperatura potrafi spaść nawet do około 10 stopni.

3. Gdzie pojechać do Hiszpanii?

Miejsca w Hiszpanii
1. Barcelona – położona na północnym wschodzie kraju jest najczęściej odwiedzanym miejscem w kraju przez turystów. Najbardziej znanym budynkiem w mieście jest Segreda Familia. Miasto jest odwiedzane chętnie także ze względu na inne atrakcje, nocne życie, pyszne jedzenie oraz plaże.

2. Grenada – położona u podnóża gór Sierra Nevada, najbardziej znanym obiektem w mieście jest Alhambra, czyli warowny zespół pałacowy z XIII w.

3. Hiszpańskie wyspy – Baleary na których znajdziemy MajorkęMinorkęIbizę oraz Formenterę, a także Kanary czyli Gran CanariaFuerteventura, Lanzarote, La Plama oraz Teneryfa to jedne z najpiękniejszych wysp w Europie. To doskonałe miejsce do plażowania, wypoczynku oraz rozrywki i nocnej zabawy.

4. Madryt – stolica kraju, miasto znane głównie z bogatego nocnego życia, sercem miasta jest Puerta del Sol – najważniejszy plac w mieście, położony w samym jego centrum.

5. Sewilla – Stolica Andaluzji, miasto znane z pięknego pałacu królewskiego, licznych zabytków, a także nocnego życia i imprez.

6. Walencja – jedno z największych miast w kraju, położone na jego wschodzie. Po zmianie biegu rzeki Turia w mieście powstał bardzo znany kompleks nazwany „Miasto sztuki i nauki”.

7. San Sebastian – miasto położone w Kraju Basków, znane z pięknych plaż, znakomitego jedzenia oraz Starego Miasta.

8. Kordoba – Jedno z najładniejszych, średniowiecznych miast Hiszpanii, znane głównie z Wielkiego Meczetu Mezquita, będącego co ciekawe – katedrą rzymskokatolicką.

9. Toledo – położone nieopodal Madrytu miasto było stolicą Hiszpanii do XVI w. Nazywane miastem trzech kultur miasto odwiedzane jest przez turystów ze względu na bogactwo architektury oraz sztuki.

10. Santiago de Compostela – stolica regionu Galicja, znane miejsce pielgrzymek, końcowy punkt na Drodze św. Jakuba to katedra w Santiago de Compostela.

4. Co warto zjeść?

Jedzenie w Hiszpanii
Paella – potrawa pochodząca z Wenecji, oparta jest na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym na patelni z dwoma uchwytami.  Posiłek należy spożywać bezpośrednio z naczynia na którym go przygotowano. W zależności od rodzaju dania może ono zawierać kawałki owoców morza, mięsa (króliczego, lub drobiowego), a także różnych warzyw. Spożywane jest na obiad, ponieważ Hiszpanie uważają, że jest zbyt ciężkostrawne na kolację.

Churro – tłusty wypiek, w formie długiego pręcika, o przekroju w kształcie gwiazdy. Ciasto przygotowuje się z mąki z dodatkiem cukru, a następnie wrzuca w głęboki olej i smaży. Najczęstszymi dodatkami do churros są cukier puder, a także maczanie ich w filiżance czekolady. Churros można jeść także bez dodatków. Przekąski te najczęściej są sprzedawane w specjalnych sklepach Churrería, znajdujących się w ruchliwych miejscach.

Gazpacho – zupa wywodząca się z Andaluzji, nie wymaga gotowania i podawana jest na zimno. Składa się zwykle z surowych warzyw – w tym w szczególności pomidorów, octu, oliwy i rozmoczonego chleba.Danie występuje w różnych wariantach, w zależności od tego w której części kraju jest gotowane.

Tortilla española lub tortilla de patatas – hiszpańska odmiana omletu. Podsmażony na patelni o wysokich brzegach placek z jaj z dodatkiem ziemniaków i innych składników. Stanowi element tapas. Istnieją liczne odmiany tej potrawy, jednak najczęściej przygotowuje się ją z cebulą.

5. Ciekawe wydarzenia w Hiszpanii

Wydarzenia w Hiszpanii
Korrida – rytualna walka z bykiem. Specjalnie hodowanego byka wypuszcza się na arenę, najpierw wyszkolony torreador stara się podrażnić zwierzę za pomocą płachty, następnie pikador wbija mu lancę w garb tłuszczowy na karku. W ostatnim etapie piesi próbują trafić byka krótkimi włóczniami i bezpiecznie przed nim uciec. Gdy byk będzie już na tyle wymęczony, że przestanie reagować matador zabija byka uderzeniem szpady w kark.

La Tomatina – święto obchodzone w hiszpańskiej miejscowości Buñol, położonej w prowincji Walencja, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa odbywa się w ostatnią środę sierpnia i przyciąga tysiące turystów z całego świata do miasteczka.

Święto Ognia – (Fallas de Valencia lub Fiesta de Las Fallas) – hiszpańskie święto o charakterze festiwalu odbywające się co roku w marcu w Walencji. Głównym elementem święta są rzeźby tworzone z papieru, drewna i wosku, wykonywane według projektów zawodowych artystów, które palone są 19 marca. Święto obfituje w przemarsze osób niosących rzeźby. Każdego dnia o godzinie 14-ej odbywa się pokaz petard.

El Colacho – festiwal katolicki, którego główną atrakcją jest… przeskakiwanie nad dziećmi. Osoba przebrana za diabła (w czerwono-żółty strój) biega po ulicach miasta i przeskakuje nad kołyskami z nieświadomymi niemowlakami urodzonymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy w mieście. Pierwszy taki obrzęd miał miejsce w 1620 roku i do dzisiaj jest kultywowany.

6. Przykładowe ceny

Ceny w Hiszpanii
Wyżywienie

Ceny jedzenia są znacznie droższe niż w Polsce. Za posiłek w niedrogiej restauracji zapłacimy około 10 – 12 euro, chociaż można znaleźć także niższe i wyższe ceny. Piwo kosztować będzie od 2 do 4 euro, w zależności od baru i rodzaju piwa.

Transport

Ceny lokalnego transportu zależą oczywiście od miejscowości w której się znajdujemy i wahają się od 1 euro za przejazd, do nawet 3 euro przy biletach przesiadkowych. Taksówki kosztują około 1-1,5 euro za kilometr, oraz ponad 2 euro za rozpoczęcie kursu.

Infografika Hiszpania

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>