Jak kupować wizy turystyczne?

W wielu krajach, do których udajemy się na wypoczynek przy przekraczaniu granicy nie wystarczy dowód osobisty, czy paszport. Niejednokrotnie wymagana jest także wiza. Jakie są warunki przyznawania wiz w krajach, które Polacy wybierają najchętniej na miejsce urlopu?

Po kilku latach obecności w Unii Europejskiej, a później w Strefie Schengen, Polacy zapomnieli już o wszelkich poważniejszych formalnościach związanych z podróżowaniem i przekraczaniem granic. Tymczasem, jeśli  wyłączymy obszar Unii Europejskiej, zdobycie pozwolenia na wjazd do kraju są raczej normą niż wyjątkiem. Konieczność uzyskania wizy kojarzy się Polakom przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Nie wszyscy wiedzą, że wizy konieczne są także, by przekroczyć granicę Egiptu, Turcji, czy Tajlandii.

W krajach, które wprowadziły różnego rodzaju restrykcje w ruchu granicznym przy wizytach turystycznych, wydanie wizy w większości przypadków to jedynie formalność. Formalność na ogół płatna, choć niezbyt kosztowna. W przypadku wyjazdów zorganizowanych i zakupu pakietu turystycznego procedura wizowania jest prosta. Każdy klient po przylocie do Turcji, Egiptu, Maroko wypełnia stosowny formularz i po dokonaniu wymaganej opłaty otrzymuje wizę umożliwiającą podróżowanie w wybranych kraju.

Przed podróżą warto odwiedzić Poradnik Polak za granicą dostępny na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziemy w nim aktualne informacje dotyczące konieczności posiadania wizy na wjazd do danego kraju.

Egipt
Kraj faraonów to jeden z najczęstszych celów wizyt polskich turystów. Między Polską a Egiptem obowiązuje jednak ruch wizowy. Polacy mogą przed wyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę zarówno w egipskich placówkach dyplomatycznych w Polsce, jak i otrzymać ją już po wylądowaniu w Egipcie, na lotnisku. Na lotniskach w Egipcie wydawane są tylko wizy turystyczne, wyłącznie posiadaczom paszportów zwykłych (turyści indywidualni, uczestnicy zorganizowanych wyjazdów turystycznych i in.). Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Ich koszt to 15 USD.

W razie potrzeby, wizę można przedłużyć na miejscu w Biurze ds. Paszportów i Imigracji (m. in. w dzielnicy Mugamma w Kairze, w Aleksandrii, Luksorze, Asuanie, Suezie, El Tour – 80 km od Sharm el Sheikh, Marsa Matruh czy Ismailii). Na przedłużenie wizy mamy 15 dni od daty wygaśnięcia jej ważności (wtedy zapłacimy tylko za wniosek, ok. 8 LE – w przeciwnym razie będzie nas to kosztowało 100 LE). Wizę możemy przedłużyć na 1 lub 3 miesiące. Urzędnik zapyta nas o cel pobytu i miejsce zakwaterowania. Przy ubieganiu się o przedłużenie wizy potrzebne jest zdjęcie paszportowe.

Turyści, którzy nie będą opuszczali Półwyspu Synaj mogą otrzymać pozwolenie na pobyt „Sinai Only”, które zwalnia z obowiązku zakupu wizy. Nabycie „Sinai only” możliwe jest na lotnisku, w okienku, w którym wydawane są wizy. Aby otrzymać taką zgodę należy jednak spełnić kilka warunków:

  • pobyt na Synaju nie może trwać dłużej niż 14 dni,
  • turysta nie może korzystać z wycieczek fakultatywnych,
  • nie można poruszać się żadną drogą prowadzącą do stolicy.

Przy wjeździe do Egiptu należy mieć paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy.

Turcja
Do wjazdu i pobytu na terenie Turcji obywateli polskich upoważnia wiza. W kraju można ją uzyskać w tureckich przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych. Turyści bez problemów wizę mogą uzyskać także na tureckich lotniskach międzynarodowych, na przejściach drogowych, kolejowych lub w portach. Turcy są bardzo gościnni i nie robią żadnych problemów osobom chcącym odwiedzić ich kraj w celach turystycznych. W przypadku innych wiz procedura jest bardziej skomplikowana.

Wiza turystyczna uprawnia do pobytu w Turcji przez okres 30 dni bez prawa wykonywania pracy i nie może być przedłużona. Jest ona również niezbędna do przejazdu tranzytem przez terytorium Turcji. Jej koszt to 20 USD lub 15 EUR.

Paszport polski w momencie wjazdu do Turcji musi być ważny przynajmniej jeszcze 3 miesiące. W przeciwnym przypadku wiza nie zostanie przyznana.

Maroko
Obywatele polscy wybierający się do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Przy wjeździe do tego kraju władze marokańskie mogą jednak zażądać udokumentowania posiadania odpowiednich środków finansowych na pobyt (gotówka, karta kredytowa, wyciąg z konta). Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego.

Prawo wjazdu na teren Maroka bez wizy obejmuje również Saharę Zachodnią, która od 1975 roku stanowi terytorium administrowane przez Maroko. Warto jednak wiedzieć, że na tym obszarze dokumenty podróżnego mogą być kontrolowane przez siły porządku publicznego częściej niż w innych regionach Maroka.

Tunezja
Osoby z polskim paszportem wybierające się do Tunezji są zwolnione z obowiązku wizowego na okres do 90 dni – co oznacza, że na wizyty turystyczne, z reguły trwające nie dłużej niż 2–3 tygodnie, wizy nie musimy zdobywać.

Podczas wjazdu do Tunezji paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do tego kraju. Tunezyjskie służby graniczne szczególnie uważnie sprawdzają autentyczność paszportów. Wątpliwości mogą wzbudzić wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie. Każdorazowo takie wątpliwości oznaczają dość uciążliwą procedurę wyjaśniającą, a nawet cofnięcie pechowego turysty z granicy.

Tajlandia
Posiadacze paszportów Rzeczpospolitej Polskiej udający się do Tajlandii objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można otrzymać w zagranicznych placówkach dyplomatyczno-konsularnych Tajlandii.

Wizę można otrzymać w zagranicznych placówkach dyplomatyczno-konsularnych Tajlandii oraz na granicy (tzw. „visa on arrival”). Obywatele polscy mają możliwość uzyskania wizy wjazdowej podczas odprawy granicznej na okres maksymalnie 15 dni pobytu (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) na 24 przejściach granicznych (m.in. na lotniskach w Bangkoku, Chiang Mai, Hat Yai, Phuket, Krabi, Samui oraz na niektórych przejściach lądowych).

W celu uzyskania wizy na granicy przy wjeździe do Tajlandii należy wypełnić aplikację wizową w języku angielskim, wnieść opłatę, załączyć 1 fotografię, okazać bilet powrotny lub bilet na podróż do innego kraju w przeciągu następnych 15 dni, wykazać wystarczającą ilość środków finansowych na pobyt.

Przy wjeździe do Tajlandii i ubieganiu się o wizę paszport musi mieć minimum 6-miesięczny okres ważności. Termin jest liczony od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Warunek ten jest bezwzględnie przestrzegany. Jego niespełnienie oznacza odmowę wjazdu! Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.

W związku z często zmieniającymi się w Tajlandii warunkami wydawania wiz należy przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy w Ambasadzie Królestwa Tajlandii lub na stronach internetowych odpowiednich władz miejscowych.

Kuba
Posiadacze polskich paszportów wybierający się na Kubę muszą posiadać albo wizę odpowiadającą celowi pobytu albo tzw. kartę turysty (Tarjeta de Turista), która jest właściwie specjalnym rodzajem wizy, wydawanym wyłącznie w celach turystycznych.

Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić albo we wspomnianym konsulacie albo w niektórych biurach podróży.

Przy przekraczaniu granicy Kuby wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu.

Turysta wybierający się na Kubę musi mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę dostaje do wypełnienia formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.

Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych, ci indywidualni powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie tego warunku.

Meksyk
Osoby wybierające się do Meksyku w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych na okres nie przekraczający 180 dni nie muszą ubiegać się o wizę. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

Przy przekraczaniu granicy drogą lądową należy wnieść tzw. opłatę turystyczną w wysokości ok. 25 USD. W przypadku podróży samolotem jest ona wliczona w cenę biletu. Turyści przekraczający granicę w portach morskich wnoszą opłatę w wysokości ok. 5 USD.

Przy przelocie do Meksyku tranzytem przez terytorium Stanów Zjednoczonych (USA) konieczna jest wiza tranzytowa tego kraju.

Bez wizy, czyli stara, poczciwa Europa
O wizy nie musimy martwić się, jeśli chcemy odpocząć w większości państw europejskich. Oczywiście ułatwienia związane ze zniesieniem wymogu posiadania wizy dotyczą głównie turystów. Czas pobytu bezwizowego jest również ograniczony – najczęściej do 60 lub 90 dni. Warto pamiętać, by ze względu na zmienność przepisów dotyczących ruchu transgranicznego każdorazowo sprawdzać zasady dotyczące wjazdu do danego kraju.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>