Karaibska egzotyka cz. 3 – Jamajka

Trudno uciec od przekonania, że kiedy za oknem liczba godzin nasączona opadami deszczu w ciągu doby przekracza liczbę godzin bez niego, człowiekowi marzy się ciepło, słońce i beztroska zabawa. I dobrze. Naszym zadaniem jest wspierać Wasze marzenia. Po wcześniej opisywanych Kubie i Dominikanie dziś czas na trzecią egzotyczną perłę Karaibów – Jamajkę. Miejsce znane przede wszystkim za sprawą postaci Boba Marleya, ojca, króla, legendy, ikony muzyki reggae. Stąd także pochodzą dźwięki kształtujące muzykę dub, ska i dancehall. Nie bez znaczenia dla rozpoznawalności Jamajki jest dobrze rozpoznawalne długoliściaste zioło o określonych walorach relaksacyjnych. Ostatnio coraz częściej, także w Polsce, mówi się o jego wysoko pożądanym działaniu wspierającym leczenie nowotworowe, stwardnienia rozsianego, a nawet jaskry, czy AIDS.

W ujęciu społecznym życia codziennego, Jamajka to przede wszystkim bary muzyczne, długie ożywione gestykulacją rozmowy przy kolejnych szklaneczkach wypijanego codziennie rumu i ukochana przez mieszkańców wyspy gra w domino.

Przyrodniczo, a zarazem eksportowo, to słynna na całym świecie kawa Jamaica Blue Mountain Coffee. Drzewa tego kawowca rosną tylko w tym jednym miejscu na całym świecie, przez co ilość wypalanej tam kawy jest z zasady bardzo ograniczona. To w środowisku kawoszy usprawiedliwia jej wysokie ceny. Za 250 gr tej wolno dojrzewającej we mgle Gór Błękitnych ziarnistej kawy w Polsce zapłacimy ok. 300 zł, a za filiżankę naparu podawanego w kawiarni nawet 50 zł. Na całe szczęście Jamajka ma także tańsze atakcje przyrodnicze. Wodospady Ocho Rios, z tym najsłynniejszym 180 metrowym Dunn’s River Falls, czy słynną zatokę Dolphin Cove, w której zdarzyć się nam może osobisty spotkanie z  delfinami, rekinami, a nawet płaszczkami

Jamajka to trzecia co do wielkości, zaraz po Kubie i Haiti (dzielonej wspólnie z Dominikaną),  wyspa na Morzu Karaibskim. To co dla niej charakterystyczne to jasne, piaszczyste, a czasami alternatywnie czarne bo powulkaniczne plaże, fantastyczna równa w temperaturze i wilgotności pogoda oraz bardzo gościnni mieszkańcy.

Jamajczycy to odważni w swoich decyzjach ludzie. Na wyspie znajdziemy np. spory wybór hoteli przyjmujących gości dopiero od 16, a nawet od 18 roku życia. Wszytko w imię komfortu określonej grupy klientów. Ktoś powie, że to biznesowo ryzykowne? Owszem, ale jak widać możliwe do realizacji. I to z sukcesem. Zdaniem wielu terapeutów, którzy sami odwiedzali tę wyspę, Jamajka na przekór swojej rozśpiewanej duszy, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu, oczyszczeniu, uporządkowaniu trudnych spraw i podjęciu życiowych decyzji.

Według Raportu Karaibskiej Organizacji Turystycznej w okresie od stycznia do maja 2015 Jamajkę odwiedziło aż 925 tys. turystów. Większość z nich, co na swój sposób oczywiste, pochodziła z dużo bliższych wyspie Stanów Zjednoczonych i z Kanady (ponad 209 tys.). Z Europy przyjechało lekko ponad 117 tys. gości.

Gdzie wypoczywać na Jamajce?

Znalezienie odpowiedniego miejsca pobytu, innymi słowy miejscowości i hotelu, bywa najczęściej kluczowym elementem wyboru oferty turystycznej. Dobrzy doradcy zawsze sugerują jasne i zdecydowane określenie swoich potrzeb. Przy tak dalekiej wyprawie i dużo wyższych niż w turystyce popularnej kosztach, poszukajmy miejsca, które spełni, jeśli nie wszystkie to co najmniej większość, naszych oczekiwań.

Montego Bay

Montego Bay – choć formalnie i wielkościowo to dopiero czwarte miasto Jamajki, powszechnie traktowane jest rzeczywista turystyczna i wypoczynkowa stolica wyspy. Słynie z zlokalizowanych w tym miejscu źródeł mineralnych, pięknych, jasnych, piaszczystych plaż oraz położonej w pobliżu brzegu rafy koralowej, która dzięki swojej wielkości i bogactwu przyrodniczemu uznana została za park narodowy. Z zadowoleniem odnajdą się tu zatem miłośnicy wszelkich sportów i aktywności wodnej. Montego Bay, podobnie jak większość miast Jamajki, żyje na co dzień dźwiękami reggae. Jednak raz w roku, w sierpniu odbywa się tu wyjątkowe muzyczne święto, festiwal Reggae Sumfest.

Wszystkim tym, dla których atrakcje na plaży, czy w muzycznych barach mogą okazać się nie wystarczające, polecamy wizytę na słynnej plantacji Rose Hall Great House. Warta uwagi jest tam zwłaszcza piękna rezydencja w stylu gregoriańskim oraz pobliskie Cockpit Country z wapiennymi skałami i jaskiniami. Największa z nich, nazwana Windsor ma ponad 3 km długości.

Negril

Negril - ulokowane w regionie zachodniego wybrzeża Jamajki. To dużo spokojniejsza od Montego Bay miejscowość wypoczynkowa. Dla odwiedzających gości, dziś przede wszystkim turystów, odkryli ją hippisi, jeszcze w latach 60. XX wieku. Główną, atrakcją jest tu fantastyczna piaszczysta plaża Long Bay położona nad turkusową wodą zatoczki. W niedalekiej odległości znajduje się także inna, bardziej kameralna plaża Bloody Bay. Także w Negril, podobnie jak w innych miasteczkach i miejscowościach całej Jamajki niemal zewsząd rozbrzmiewa muzyka reggae.

Przyjeżdżając do Negril, warto wybrać się na południe od jego centrum. Znajdują się tu klify, stanowiące jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu. Najwyższy z nich, nazywany Rick’s Cafe, ma 40m wysokości. Do pobliskich skał przyklejone są kawiarniane tarasy widokowe, z których podziwiać można śmiałków skaczących do wody z pomostów ustawionych 40-50 stóp nad wodą. Kiedy już oswoimy się z widokiem innych skoczków, jest szansa, że sami możemy podjąć podobne wyzwanie. Miejsce te jest ogólnie otwarte dla wszystkich miłośników wysoko-emocjonalnej zabawy.

Discovery Bay

Discovery Bay - region przynależny do miasta położonego na północny Jamajki. Mieszkańcy wciąż często używają nazwy Puerto Seco (Suchy Port), ze względu na jego osadzenie w cieniu Gór Suchych i zaskakujące dla lokacji miasta brak rzeki. Od lat, wśród historyków i mieszkańców toczy się tu, głównie marketingowy spór o to, czy Krzysztof Kolumb opływając w swojej podróży do Indii Jamajkę, wysiadł ze statku najpierw w Discovery Bay, czy jedak w pobliskim Sevilla la Nueva.

Wśród zabytków zlokalizowanych w pobliżu Discovery Bay są bez wątpienia groty Green Grotto Caves, ze śladami życia Arawaków, rdzennych mieszkańców tych ziem. Według powtarzanej od pokoleń legendy, to właśnie Arawakowie oraz przymusowo pracujący tu niewolnicy afrykańscy pomogli hiszpańskim osadnikom uciec przez angielską inwazją na wyspę w 1655 roku. Drogą ucieczki były m.in. słynne zielone jaskinie Green Grotto Caves.

Ocho Rios

Ocho Rios – ostatni, ale wcale nie najmniej ciekawy z polecanych dziś regionów. W tłumaczeniu z hiszpańskiego Ocho Rios oznacza Osiem Rzek. Samo miasto położone na północnym wybrzeżu Jamajki i oddalone jest o 34 km na wschód od opisywanego wcześniej Discovery Bay. W rzeczywistości, Ocho Rios to jeden z głównych ośrodków turystycznych na całej wyspie. Wszystko za sprawą położonych w pobliżu wodospadów rzecznych Dunn’s River Falls. Ich wody wpadają wprost do zatoki Dolphin Cove, o której niesamowitych atrakcjach pisaliśmy na samym początku dzisiejszego wpisu. Niedaleko za miastem, na wygłodniałych historii i zwiedzania turystów czeka Park Columbus. Według historii, w tym właśnie miejscu Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zszedł na ląd na Jamajce.

Ocho Rios to także gratka dla miłośników literackiej prozy Iana Fleminga i narkręconej w 1962 roku, pierwszej ekranizacji przygód agenta 007 z Seanem Connery w roli głównej. Tu, na potrzeby filmu  odtworzono dom pani Taro, granej przez Zenę Marshall, sojuszniczki tytułowego Dr Juliusa No, granego przez Joseph’a Wiseman’a. Sam Ian Flemin był zakochany w Jamajce do tego stopnia, że kupił na wyspie dom, w którym powstała większość powieści o przygadach agenta MI6. Willa Flaminga położona jest o 20 km dalej na wschód od Ocho Rios, w pobliżu Oracabessy i dziś stanowi mały hotel do wynajęcia.

Na sezon 2016/2017 9 krajowych organizatorów przygotowało w sumie 73 różne propozycje wyjazdowe na Jamajkę.

Karaiby mają swój niezaprzeczalny urok, a Jamajka, ze swoimi plażami, krajobrazami i niesamowitym luzem to dobre miejsce na wypoczynek, szczególnie wtedy, kiedy w Polsce pogoda raczej zimna i ponura.

  1. Pingback: Karaibska egzotyka cz. 2 - Kuba | Qtravel.pl Blog

  2. Pingback: Karaibska egzotyka cz. 1 - Dominikana | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>