Czas się spieszyć, karnawał czeka!

Macie ochotę zaszaleć? Musicie się śpieszyć, tegoroczny karnawał jest stosunkowo krótki. Kończy się już 12 lutego. I chociaż Rio de Janeiro niezmienne pozostaje stolicą karnawałowych szaleństw, warto przyjrzeć się także temu, co dzieje się na naszym europejskim podwórku. Niezwykłe karnawałowe emocje ma bowiem do zaproponowania nie tylko Wenecja, ale także nieodległa Kolonia, czy ciepła Teneryfa. Oto nasz przegląd tegorocznych karnawałowych atrakcji.

 

 

Wenecja: Zabawa in cognito

Fot. ramsesoriginal, flickr.com

Karnawał w Wenecji musi znaleźć się na pierwszym miejscu tego zestawienia. To od stuleci najważniejszy karnawał w Europie. Jego początki sięgają Xi wieku, a na stałe zadomowił się w tradycji Wenecji i całej Europy w wieku XVIII.

W tym roku wenecki karnawał odbywa się od 2 do 12 lutego. O czym nie można zapomnieć wybierając się w tym czasie do tego wyspiarskiego miasta? Oczywiście o masce! Warto postarać się o to, by była ona naprawdę wyjątkowa. Maski są bowiem w czasie weneckiego karnawału są głównym punktem programu.

Sprawdź oferty:
Karnawał w Wenecji

Zwyczaj ubierania maski na karnawał wywodzi się z idea likwidacji różnic pomiędzy biedniejszymi i bogatymi mieszkańcami Republiki Weneckiej. Podobnie dziś, odziani w maski bawią się razem przedstawiciele różnych ras, czy religii.

Na Placu Świętego Marka ustawiana jest wielka scena, a na niej prezentują się teatry z Włoch i innych krajów. Natomiast w Pałacu Dożów obejrzeć można niezwykłą wystawę masek karnawałowych.

Kolonia: Piąta pora roku

Fot: J. Rieger, Köln/Festkomitee Kölner Karneval

Mieszkańcy Kolonii cieszyć się mogą z niezwykle długiego karnawału. Rozpoczyna się on tradycyjnie 11 listopada o 11.11. Dlaczego? Wytłumaczenie jest niezwykle logiczne. Jedenastka jest symbolem grzechu i rozpusty.

Tradycja organizowania w Kolonii hucznego karnawału sięga roku 1823. Kulminacyjny moment zabawy przypada na tzw. Rosenmontag (Różany poniedziałek), który przypada na ostatni poniedziałek przed Środą Popielcową. W tym roku będzie to 11 luty.

Na ulice Kolonii wyruszy tego dnia rano kilkutysięczny pochód, który po kilku godzinach wspólnego marszu rozdzieli się na karnawałowe grupy i rozleje się po całym mieście.

Karnawał w Kolonii nazywany jest „piątą porą roku”. I rzeczywiście, niby zima, a w Kolonii kolorowo.

 

Wiedeń: Bal w operze

Fot. Gryffindor, wikipedia.org

Tylko raz w roku. Tylko w Wiedniu. Tylko w Operze Wiedeńskiej. Marzy ci się bal  karnawałowy przez wielkie B? Wybierz się 7 lutego do Wiednia, ubierz piękną wieczorową suknię (koniecznie długą!) lub wytworny frak i wkrocz do sali balowej. Tylko najpierw kup bilet! Mimo niemałej sumy (sam bilet kosztuje € 250 od osoby, a za stolik na 4 osób dopłacimy € 720), co roku chętnych nie brakuje.

Na wiedeńskim Opernball, najbardziej ekskluzywnym balu karnawałowym w Europie pojawiają się takie gwiazdy, jak Sophia Loren, Grace Jones, czy Heather Locklear.

 

 

 

Nicea: Karnawał na początek wiosny

W tym roku,  najsłynniejszy zimowy Festiwal na Lazurowym Wybrzeżu odbywa się od 15 lutego do 6 marca. Zobaczymy tam oczywiście tradycyjna paradę, a wśród paradujących znani francuscy artyści. Warto wybrać się do Nicei, by zobaczyć Paradę Kwiatów, która ukazuje niezwykłą różnorodność francuskich roślin hodowlanych. No i to lazurowe morze. Jak pogoda dopisze, co odważniejsi może nawet się wykąpią!

Teneryfa:  Zabawa na Szczęśliwej Wyspie

6 lutego rozpoczyna się tegoroczna karnawałowa fiesta w stolicy Teneryfy – Santa Cruz de Tenerife. Zabawa potrwa do 17 lutego. Program karnawału jest niezwykle bogaty i obejmuje m.in. Paradę na rozpoczęcie karnawału, Wybory Królowej Karnawału, Wielki Pochód Karnawałowy oraz Pogrzeb Sardynki (hisz. Entierro de la Sardina). To parada żałobników w strojach księży i zakonnic, opłakujących zbliżający się koniec karnawału. Na znak zakończenia zabawy, w blasku fajerwerków na plaży palona jest duża drewniana sardynka. A potem, wszyscy biegiem do ciepłego oceanu! To się nazywa świętowanie!

Więcej informacji w serwisie Wyspy Szczęśliwe

Nowy Orlean: Roztańczony „tłusty wtorek”

Fot: DoctorWho, flickr.com

Dla nas „tłusty czwartek” to słodkie obżarstwo. Dla mieszkańców Nowego Orleanu, Mardi Gras, czyli „tłusty wtorek” to gorąca zabawa przy dźwiękach orkiestr dętych i jazzowych bandów. Mieszkańcy przebierani kolorowo-złote stroje bawią się wtedy hucznie, świętując ostatni dzień przed Środą Popielcową.

Karnawałowy sezon rozpoczyna się balem w święto Trzech Króli, 6 stycznia. Jednak najbarwniejsze parady ruszają w ostatnim tygodniu karnawału. Warto się tam wtedy znaleźć.

Ciekawą tradycją jest wybieranie na czas nowoorleańskiego karnawału – monarchy. Rex wybierany jest spośród przedstawicieli miejscowej finansjery. W tym czasie wypiekane jest także specjalne królewskie ciastko, The King Cake. Wypiek w kształcie wianuszka zdobiony słodką purpurą (sprawiedliwość), zielenią (wiara) i złotem (siła).  Szczęśliwcy mogą znaleźć w swoim ciastku maleńką figurkę Dzieciątka Jezus.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>