Kiedy udać się w egzotyczną podróż – część I

Kiedy w Europie słupek rtęci z dnia na dzień wskazuje niższą temperaturę, zaczynamy marzyć o ciepłych plażach i wypoczynku w cieniu palm. Okazuje się, że miejsca, w których przez cały rok jest przyjemnie ciepło są stosunkowo niedaleko od chłodnej Polski. Żeby odwiedzić niektóre z nich nie potrzebujemy nawet paszportu! Poniżej pierwsza część zestawienia, w którym prezentujemy kraje do których warto udać się jesienią i zimą, żeby naładować akumulatory.

Ciepło i niezbyt daleko

Wyspy Kanaryjskie

Zaledwie około 6 godzin lotu z Polski dzieli nas od malowniczych wysp na oceanie Atlantyckim – Islas Canarias, Wysp Kanaryjskich. Archipelag górzystych wysp należących do Hiszpanii leży w odległości około tysiąca km od jej brzegów, na zachód od wybrzeży Afryki Zachodniej. Te wulkaniczne wyspy przez cały rok cieszą się wyrównaną temperaturą około 22 -24 stopni. Latem wzrasta ona do około 28-30 stopni. Wyspy te przyciągają turystów nie tylko lazurowymi wodami oceanu i przyjemnym ciepłem, ale także swojską hiszpańską kulturą i obsługą na europejskim poziomie. To także doskonały pomysł na zimowy wypoczynek w ciepłym miejscu, dla osób nieposiadających paszportu. Wyspy Kanaryjskie wchodzą bowiem w skład Unii Europejskiej i polscy obywatele mogą się tam udać na podstawie dowodu osobistego.

W skład Wysp Kanaryjskich wchodzi 7 wysp głównych Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro,, La Palma i La Gomera, oraz sześć mniejszych wysp Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste, z których większość jest niezamieszkana, lub zamieszkana tylko w okresie letnim. Polscy turyści mogą wypoczywać na czterech wyspach: Teneryfie, Fuertaventurze, Lanzarote i Gran Canarii.

Każda z wysp jest inna i ma niepowtarzalny krajobraz, roślinność oraz ukształtowanie wybrzeża. Oceaniczno-subtropikalny klimat gwarantuje umiarkowane temperatury i rzadkie opady. Im wyżej znajdujemy się nad poziomem morza, tym temperatury niższe i większe prawdopodobieństwo deszczu. Należy też pamiętać o tym, że często pogoda bardzo się różni północną i południową częścią każdej z wysp. Dlatego miłośnikom słońca polecamy znacznie cieplejsze Południe, natomiast miłośnikom gór – północną część wysp.

Madera

Madera nie bez powodu zwana jest krainą wiecznej wiosny. Położona w podzwrotnikowym klimacie wyspa przez cały rok cieszy się przyjemną temperaturą 22 stopni. Należąca do Portugalii wyspa pochodzenia wulkanicznego leży na północ od Wysp Kanaryjskich, u północnych wybrzeży Afryki. Cały archipelag obejmuje trzy grupy wysp Madera (741 km²) z położoną przy jej wschodnim cyplu wysepką Vermela Fora, Porto Santo (42,5 km²; na północny wschód od Madery) otoczoną grupą mniejszych wysp oraz grupę trzech niezamieszkanych pustynnych wysp Ilhas Desertas (na południowy wschód od Madery).
Madera to górzysta wyspa porośnięta bujną podzwrotnikową roślinnością. Aż 2/3 powierzchni wyspy stanowi rezerwat objęty patronatem UNESCO, chroniący unikalne lasy wawrzynowe. Choć plaże na Maderze są w większości żwirowe i kamieniste to wyspę tą warto odwiedzić przez cały rok dla jej wszechobecnej zieleni i zapierających dech w piersi krajobrazów. Może z wyjątkiem chłodniejszego stycznia, kiedy temperatura może spaść, uwaga… do 16 stopni!

Maroko

Jeżeli chcemy się poopalać, plaże Maroka czekają na nas od maja do października. Temperatury w październiku sięgają jeszcze 25 stopni, jednak już listopad bywa chłodniejszy (ok. 18 stopni), dlatego nie warto odkładać wycieczki do Maroko na sam koniec roku. Warto też pamiętać, że okolice Agadiru są zwykle nieco cieplejsze niż plaże Casablanki.

Maroko leży w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Jednak specyficzne położenie i ukształtowanie tego kraju sprawia, że na wybrzeżu mamy do czynienia z klimatem łagodnym i wilgotnym, a w głębi kraju z klimatem suchym kontynentalnym z większymi wahaniami temperatur. Klimat Maroko kształtuje wpływ Oceanu Atlantyckiego i Sahary, przede wszystkim góry Atlas stanowiące swoista barierę.

Tunezja i Wyspa Dżerba

Tunezja to jeden z ulubionych przez Polaków miejsce wypoczynku. Z pewnością przyczyniły się do tego piękne piaszczyste plaże tego kraju, a także to, że jeszcze w październiku, kiedy upolować można wycieczki w bardzo atrakcyjnych cenach, wygrzejemy się w tunezyjskim słońcu.

Tunezja to kraj o zróżnicowanym klimacie. Na północy, na wybrzeżu morza Śródziemnego panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, natomiast na południu, gdzie rozpościera się Sahara dominuje klimat zwrotnikowy suchy. Średnia temperatura lipca wynosi od 25°C na wybrzeżu i aż o 10 stopni więcej w głębi kraju. Tunezyjskie lato kończy się z początkiem listopada, kiedy temperatura spada do około 15 stopni.

Wybierając się do Tunezji należy pamiętać, że latem znad Sahary wieje w kierunku wybrzeża suchy, gorący wiatr Sirocco. To on jest odpowiedzialny za lipcowe upały. Jeśli chcemy uniknąć prawdziwej gorączki, polska jesień jest idealną porą na odwiedzenie tunezyjskiego wybrzeża i udanie się na wycieczkę na pustynię. Nawet jeśli nad morzem czuć już będzie wieczorny chłód, pustynia gwarantuje pełne słońce.

Tunezja zaprasza także turystów na wyspę Dżerba. Położona w zatoce Mała Syrta wyspa, od czasów rzymskich połączona jest z kontynentem afrykańskim groblą. Dżerba jest niezwykłą oazą o łagodnym klimacie, z szerokimi plażami i spokojnym morzem. Wszyscy, którzy odwiedzili to miejsce, zgodnie twierdzą, że panuje tu atmosfera bajecznego wręcz spokoju. I choć wyspa leży zaledwie kilka kilometrów od południowo-wschodnich wybrzeży Tunezji, ma się wrażenie, że jest odcięta od świata.

Afryka dzika

Kenia

Afryka to kraina słońca. Do Kenii jechać możemy przez cały rok, równikowy klimat tego rejonu Czarnego Lądu gwarantuje, bowiem wyrównane temperatury przez całe dwanaście miesięcy. W styczniu i lutym trwa tu pora sucha i jest to najlepszy moment, żeby

zwiedzić Mombasę, a także udać się na safari. To właśnie podczas polskiej zimy nad jeziora Wielkiej Doliny Ryftowej przylatują największe stada ptaków. Trzeba jednak pamiętać także o tym, że sezon turystyczny jest wówczas w pełni i podobnych nam turystów spotkamy w Kenii więcej. W Kenii występują dwie pory deszczowe od kwietnia do maja oraz od listopada do grudnia.

Tanzania i Zanzibar

W sąsiadującej z Kenią Tanzanii panuje klimat podrównikowy, suchy wewnątrz kraju, a wilgotny na wybrzeżu i wyspach. Na wybrzeżu zimą temperatura sięga 24 stopni, a latem do 30 stopni. W porównaniu do strefy równikowej roczna amplituda temperatur jest w Tanzanii duża. Najgoręcej jest w rejonie wybrzeża, gdzie temperatury wahają się od 24 do 28 °C, a na wyspie Zanzibar w najcieplejszym okresie roku wartości temperatur osiągają 30 °C. Najchłodniej jest na obszarach wysoko położonych, np. szczyt Kilimandżaro przez cały rok jest pokryty śniegiem. Stosunkowo chłodno jest we wnętrzu Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, gdzie w lipcu średnia dobowa, to zaledwie 16-18 °C.

W kraju występują pory – deszczowa i sucha, przy czym na południu kraju występuje jedna pora deszczowa od grudnia do maja; na północy zaś występują dwie pory deszczowe: od października do listopada i od kwietnia do maja.

W praktyce temperatury są wyższe. Tanzania zaliczana jest do obszarów o klimacie gorącym. We wnętrzu kraju w dzień występują upały, a w nocy temperatura spada do 15-18 °C. Cechą charakterystyczną klimatu, są częste burze występujące we wnętrzu kraju.

W latynoskich rytmach

Dominikana

Nie bez powodu Dominikana nazywana jest rajem na ziemi. Średnia roczna temperatura oscyluje tu pomiędzy 18 i 27 stopni Celsjusza i przez cały rok trwa jedna pora roku – rokulato. Dominikana przyciąga turystów, którzy chcą skosztować słońca na białym piasku.

Dominikana leży w strefie klimatu tropikalnego, najcieplej jest tutaj w grudniu, styczniu, lutym, a także w lipcu, sierpniu i wrześniu. Te miesiące to na Dominikanie szczyt turystycznego sezonu. Od marca do maja temperatury są niższe, jest to jednak doskonała pora na zwiedzanie wyspy i aktywny wypoczynek. Uwaga: od czerwca do września trwa na Dominikanie pora deszczowa i zdarzają się huragany.

Wyruszając na Dominikanę, zawsze należy wziąć ze sobą strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne. Słońce to narodowy skarb tego pięknego zakątka. Natomiast w chłodniejsze noce (od listopada do lutego), jako okrycie z powodzeniem wystarczy koszula z długim rękawem na wybrzeżu i lekki polar w górach.

Meksyk

Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się do Meksyku, temperatura zawsze wynosi tam powyżej 20 stopni, dlatego niezbędnym ekwipunkiem są strój kąpielowy, odpowiedni krem i okulary przeciwsłoneczne.

Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany. Meksyk, to bowiem kraj rozciągający się południkowo na obszarze około 3 tys. km. Na północ od Zwrotnika Raka dominuje klimat zwrotnikowy kontynentalny: suchy i skrajnie suchy. Poza obszarami górskimi średnie roczne sumy opadów atmosferycznych nie przekraczają granicy 500 mm.

Na półwyspie Jukatan najcieplej jest w grudniu, styczniu, lutym, marcu oraz kwietniu. Od września do listopada mogą wiać silne wiatry i padać tropikalne deszcze. Przynoszą one ulgę od gorąca, jednak po krótkiej ulewie pogoda zwykle powraca. Najgoręcej i najwilgotniej jest w Meksyku od czerwca do września.

Jeśli marzą nam się egzotyczne Święta Bożego Narodzenia możemy wybrać się do Meksyku. W grudniu temperatury sięgają w Acapulco 27°C.

Kuba

Mimo panującej na Kubie dyktatury i izolacji, kraj ten niezmiennie przyciąga tłumy turystów. Kubańska muzyka i taniec, białe plaże, lazurowe Morze Karaibskie i unikalna mieszanka kultury hiszpańskiej, karaibskiej i afrykańskiej to skarby tego kraju. Kuba to też nie lada pokusa dla Europejczyków – kiedy w Europie robi się jesiennie i zimowo, Kuba jest w pełnym rozkwicie.

Najlepsza pora na odwiedzenie Kuby to bowiem pora sucha, która przypada na listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień. To też na Kubie szczyt sezonu turystycznego. Pora deszczowa trwa od maja do października. W sierpniu natomiast rozpoczyna się pora huraganów, która trwa do końca listopada.

Brazylia

Brazylia jest największym państwem Ameryki Południowej. W tym ogromnym kraju, klimat jest niezwykle zróżnicowany. Znaczna część kraju znajduje się w strefie równikowej i zwrotnikowej, a część południowa leży w strefie podzwrotnikowej. Jedno, co łączy wszystkie strefy klimatyczne Brazylii to wysokie temperatury, dlatego wszyscy, którzy szukają ciepła mogą odwiedzić Brazylię o dowolnej porze roku.

Najlepiej jednak przyjechać do Brazylii w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, kiedy trwa pora sucha. To raj dla plażowiczów. Temperatury wahają się wówczas między 27 -32 stopni. Jednak ze względu na wysoką wilgotność powietrza, temperatura odczuwalna jest dużo wyższa. Dlatego osoby bardziej wrażliwe na słońce powinny podczas pory suchej szukać cienia.

Europejska zima, to w Brazylii szczyt sezonu, także dla mieszkańców tego kraju. Nie można też zapomnieć, że koniec lutego, to w Brazylii okres karnawału – trzeba się w tym okresie liczyć i z wyższymi cenami i większym ruchem turystycznym. Od maja do września, poza sezonem turystów jest znacznie mniej. Nic dziwnego, w tym czasie zdarzają się nawet takie dnie, kiedy trzeba włożyć cieplejszą odzież. Osoby pragnące uniknąć ulewnych deszczy, skrajnie wysokich temperatur i wysokiej wilgotności powinny odwiedzić Brazylię między lipcem, a październikiem.

Zdjęcie Maroko:
Copyright (c) 123RF Stock Photos

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>