Kiedy udać się w egzotyczną podróż – część 2

Palmy
Są takie miejsca, które nieodmiennie kojarzą nam się z egzotyką. Oblane wodami Oceanu Indyjskiego Malediwy, czy Seszele; tętniąca kolorami wyspa Bali, czy zadziwiający architekturą Dubaj. Dobrze pomarzyć o takich słonecznych zakątkach, kuląc się pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty w reku, prawda? Ale jeszcze lepiej tam pojechać! Oto druga część naszego zestawienia, w którym prezentujemy egzotyczne zakątki, w których zimową porą świeci słońce.

Azjatyckie klimaty

Sri Lanka

Sri Lanka

„Łza Indii” – tak nazywana jest Sri Lanka. Oblana wodami Oceanu Indyjskiego wyspa rzeczywiście przypomina w kształcie łzę, ale na tym skojarzenia ze smutkiem się kończą. Sri Lanka to kraina słońca. Wyspa leży w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego (na południu kraju), a średnia roczna temperatura wynosi tam ponad 27 °C. Na Sri Lance zdarzają się także okresy silnych deszczy, jednak przez cały rok jakaś część wyspy oblewana jest promieniami słonecznymi. Dlatego warto się tam wybrać przez cały rok

Kiedy w Polsce hula zima, podróżnicy szukający egzotycznych klimatów powinni wybrać się na zachodnie i południowe wybrzeże Sri Lanki. Najlepszy okres na odwiedzenie tej części kraju trwa od grudnia do marca. Z kolei, kiedy w maju rozpoczyna się tam pora monsunowych deszczy najlepiej zwiedzić wschodnie i północne wybrzeże Sri Lanki. Aż do września panują tam doskonałe warunki do kąpieli morskiej i podziwiania znajdujących się u wybrzeży wyspy licznych raf koralowych.

Sri LankaZgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej – najlepszym momentem, aby odwiedzić południową część wyspy (dane dla Galle) jest zima, czyli okres od grudnia do kwietnia, kiedy opady są znikome a średnia temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza.

Tajlandia

Phuket
Jest to kraina kontrastów – bogactwo naturalne i historyczne, idzie tu w parze z intensywną urbanizacją kraju.  Większa część Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, a jej południowa część (Półwysep Malajski) objęta jest wpływami klimatu równikowego. W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku. Ten egzotyczny kraj najlepiej odwiedzić w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu lub w lutym, kiedy to przypada pora ciepła i sucha. Od marca do maja trwa pora gorąca i sucha. Temperatura w Bangkoku wynosi wówczas ponad 40 stopni Celsjusza. Pora gorąca i wilgotna trwa natomiast od czerwca do października. Choć temperatury w tym okresie nieco spadają, to wysoka wilgotność powietrza (nawet do 98%) potęguje uczucie dyskomfortu związane z gorącem.

Średnie miesięczne temperatury powietrza oscylują w Tajlandii między 20 a 35 stopniami Celsjusza. Na północy kraju jest nieco chłodniej, z kolei na Półwyspie Malajskim temperatury bywają wyższe. Wybierając się na wyprawę do Tajlandii, należy pamiętać, że typową cechą tamtejszego klimatu są występujące dość często krótkotrwałe, ulewne deszcze.

TajlandiaNajlepszy okres do odwiedzenia tego kraju to nasza zima, czyli listopad – kwiecień, kiedy to opady są niewielkie, a temperatury oscylują średnio około 26 – 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu kraj stwarza idealne warunki do wypoczynku, kiedy u nas za oknami śnieg i mróz.

Indie

Indie
Indie to ogromny kraj. Kraj niezwykle zróżnicowany, także pod względem klimatu. Dlatego planując wycieczkę do Indii trzeba dokładnie wiedzieć, dokąd zamierzamy pojechać. O każdej porze roku znajdziemy taki rejon, w którym nie tylko aura będzie sprzyjająca, ale także będziemy mieli okazję wziąć udział w jednym z licznych indyjskich festiwali .

Wycieczki na południe kraju najlepiej planować na środek zimy od listopada do lutego, marca. Unikniemy wówczas upałów i ulewnych deszczy. Już od maja rozpoczynają się upały, które mogą być dla Europejczyków trudne do zniesienia.  Październik i listopad to w Indiach miesiące ślubów. Barwne, ślubne orszaki spotkać możemy dosłownie na każdym kroku.

Indie Środkowe i Północne warto odwiedzić  w marcu, bądź w kwietniu, zimą bowiem występują tam bardzo duże różnice temperatur między dniem i nocą.  Jeżeli natomiast zamierzamy zwiedzać  rejony Ladakh i Kaszmir, to najlepiej pojechać tam w lipcu, w sierpniu lub we wrześniu. Na początku września w Leh odbywa się bowiem festiwal Ladakh, podczas którego codziennie oglądać możemy rozmaite przedstawienia, tańce, śpiewy, czy turnieje łucznictwa.

Jadąc do Indii w marcu nie można przegapić dorocznego Festiwalu Słoni, który odbywa się w Kerala. Z kolei w Pushkarze na przełomie października i listopada odbywają się największe na świecie targi wielbłądów.

Jak jeszcze można zachęcić do odwiedzenia Indii? Otóż, temperatura wody u wybrzeży kraju nigdy nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza.

IndiePowyższy wykres obrazuje temperaturę oraz opady dla Goa. Najlepszym okresem do odwiedzenia tej części Indii jest na pewno zima. Temperatury przekraczają wtedy poziom 25 stopni Celsjusza, a opodów niemalże nie ma. Zdecydowanie odradzamy wizytę w lato, kiedy to potrafi spaść prawie 1000 mm sześciennych deszczu w ciągu miesiąca.

Wśród arabskich szejków

Emiraty Arabskie

Emiraty Arabskie
Stoki narciarskie na środku pustyni, hotele ociekające złotem, najnowocześniejsze lotniska – takie cuda, tylko w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskieto najbogatsze państwo Azji. Warto tam pojechać, by podziwiać cuda myśli technicznej, które udało się stworzyć człowiekowi wśród pustynnego krajobrazu. Warto też odwiedzić ten kraj po to, by uciec przed zimą. Najlepszą porą na spędzenie wczasów w Emiratach Arabskich jest bowiem listopad, grudzień, styczeń i luty.

Jeszcze w marcu i kwietniu, temperatury utrzymują się w okolicach 30 stopni. Od maja do października jest jednak w Dubaju tak gorąco, że nawet najwytrwalsi miłośnicy słońca chowają się przed nim w klimatyzowanych wnętrzach.  Któż wytrzyma temperatury sięgające 45 stopni?

ZEANajlepszym okresem do wyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest zima, wiosna oraz jesień, kiedy to temperatury są wysokie (ponad 20 stopni), ale jeszcze nie na tyle wysokie, żeby stwarzały niebezpieczeństwo dla zdrowia. W regionie opady prawie nie występują, dlatego nie trzeba brać ze sobą parasola.

 

Wyspy na oceanie

Bali

Bali
Bali to całoroczny kierunek turystyczny. Wyspa leży w ogromnym archipelagu Indonezji składającym się z ponad 17 tysięcy wysp i cieszy się przez cały rok doskonałym klimatem. Najlepiej jednak odwiedzić Bali od kwietnia do października, kiedy to trwa tam pora sucha i niemal przez cały dzień chmury nie przysłaniają słońca.  Od listopada do marca trwa upalna pora deszczowa. Panuje wówczas wysoka wilgotność i może przelotnie popadać. W tym okresie bujnie rozkwita roślinność i wyspa prezentuje się niezwykle.

BaliPrzez cały rok na Bali zastaniemy temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza, a woda w morzu stale ma powyżej 25 stopni. Ze względu na porę suchą wyjazd na Bali najlepiej zaplanować na marzec, kwiecień, maj oraz wrzesień, październik i listopad. W lipcu i w sierpniu wieją tam bowiem najsilniejsze wiatry.

Malediwy

Malediwy
Czy to możliwe, że te rajskie wyspy mogą kiedyś zniknąć z powierzchni Ziemi? Otóż tak! Otoczone przez wody Oceanu Indyjskiego oazy luksusu mogą zostać pochłonięte przez błękitne otchłanie. Choćby z tego powodu warto odwiedzić to miejsce. Powodów jest jednak więcej. Na Malediwach można poczuć się jak rozbitek na środku oceanu, ale rozbitek pławiący się w luksusie. To wyjątkowe uczucie.

Malediwy leżą w strefie klimatu równikowego, gorącego i wilgotnego, o charakterze monsunowym. Najbardziej sprzyjające warunki pogodowe panują tu od grudnia do kwietnia. Słońce świeci wtedy bez przerwy. Planując urlop na Malediwach trzeba pamiętać, że szczyt sezonu przypada tu na okres świąteczno-noworoczny. Ceny są wówczas najwyższe i miejsc w hotelach mało.

Miłośnicy nurkowania powinni odwiedzić to miejsce w listopadzie lub w kwietniu, kiedy to wody oceanu są przejrzyste niczym kryształ.

MalediwyOgólnie najlepszym okresem na wyjazd na Malediwy jest zima w Polsce, czyli okres od grudnia do marca. Wtedy to opady są najmniejsze, a warunki do wypoczynku na wyspie najlepsze. Temperatury są takie same przez cały rok.

Seszele

Seszele
Seszele
stanowią grupę 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego na Oceanie Indyjskim. Tylko 33 z nich są zamieszkane. Seszele leżą w strefie klimatu równikowego, klimat jest tu gorący i wilgotny, łagodzony przez morskie bryzy. Większość wysp leży na zewnątrz pasa cyklonów, dlatego mocne wichury i huragany są tu rzadkością. W styczniu i w lutym sporadycznie zdarzają się burze.

Średnia temperatura powietrza waha się przez cały rok od 24° do 30 °C. Podczas najchłodniejszych miesięcy – lipca i sierpnia temperatura spada tu, uwaga… do 21 °C.

Od maja do listopada wieje południowo-wschodni wiatr, który sprawia, że okres ten jest na Seszelach najprzyjemniejszy.  To także najlepszy czas dla miłośników windsurfingu. W grudniu zaczyna się cieplejsza połowa roku, która trwa do kwietnia. Jest wówczas bardzo wilgotno, co potęguje uczucie gorąca, chociaż temperatura rzadko przekracza 31 stopni. Szczyt sezonu przypada tu w grudniu i styczniu, oraz lipcu i sierpniu.

SeszeleMy polecamy wyjazdy od czerwca do września, kiedy to występuje najmniej opadów deszczu i przez najdłuższy czas można się cieszyć, słoneczną, piękną pogodą do wypoczynku na rajskich plażach.

Przeczytajcie także poprzednią część poradnika „Kiedy udać się w egzotyczną podróż”.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>