Kolory Maroka

Afryka Północna to region turystyczny bardzo chętnie wybierany przez Polaków. Zachęca nas do tego piękna pogoda, ciepłe morze, możliwość wylegiwania się na plaży. Przystępne ceny również przemawiają za tym, aby wybrać właśnie tę stronę świata. Maroko posiada jeszcze inne walory – pełnię kolorów, smaków i zapachów, obok których nie sposób przejść obojętnie.

 

 

Suk – serce marokańskiego miasta

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest marokański targ, czyli tzw. suk. To miejsce, w którym kolory Maroka są w pełni wyeksponowane. Niemal wszędzie dostrzec można stragany zapełnione stożkami kolorowych przypraw i aromatycznych ziół. Gdzieniegdzie czuć zapach jadalnych róż. Wszechobecne są również kosze wypełnione suszonymi owocami. Oprócz tego wyroby z mosiądzu, dywany, biżuteria czy pachnidła.

Na targu kupić można po prostu wszystko. Ale, co najważniejsze, miejsce to ukazuje niezwykłą atmosferę kraju, na którą składa się mieszanina kolorów, zapachów, smaków oraz dźwięków. Najsłynniejsze suki znajdują się w Marrakeszu i Fez, których medyny zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na pozór takie same, są jednak zupełnie inne. Podczas gdy pierwsze słynie z ogromnego placu, drugie charakteryzuje się ciasną medyną, która liczy ponad 9 tysięcy uliczek.

Drugiego takiego miejsca jak Marrakesz w Maroko nie ma. Hałas, zaklinacze węży, piszczałki, bębny, pędzące motory, nagabujący handlarze – wszystko w  jednym miejscu, na placu medyny Jemaa El Fna. Aby odetchnąć od gwaru, warto udać się do któregoś z przepięknych ogrodów i gajów. W Marrakeszu należy zobaczyć również najstarszy w mieście meczet Ali Ibn Jusufa, pałac El Badi, a także grobowce sułtanów z dynastii Saadytów. Fez natomiast to miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał. Tutejsza medyna wygląda jak przeniesiona ze średniowiecza. Stanowiąca jedną wielką plątaninę wąskich uliczek uważana jest za najciaśniejszą i najbardziej zaludnioną na świecie. Tym, co ją odróżnia są farbiarnie i garbarnie. Tkaniny i skóry wyprawiane i barwione w ten sam sposób co setki lat temu, rozprowadzane są na cały świat.

 

Barwne życie Casablanki

Mówiąc o Casablance, jako pierwsze na myśl przychodzą nam romantyczne sceny z filmu Michaela Curtisa. Gdy docierając na miejsce, właśnie taką wizję tego miejsca mamy przed oczami, możemy poczuć się nieco rozczarowani. Zamiast wszechobecnego romantyzmu Casablanka funduje nam nowoczesność. Mimo iż  zdominowana jest przez biel i bogactwo budowli, nie brakuje tu jednak koloru. Barwne życie tubylców niezwykle łatwo zaobserwować można na gwarnych ulicach. Różnorodne restauracje i kafejki, stragany pełne kolorowych przypraw. Wszystko to sprawia, że miejsce urzeka turystów. Tym co nas nie zawiedzie jest również pogoda. W gorącym słońcu Casablanki, na pięknych piaszczystych plażach każdy znajdzie to, czego od wakacji oczekuje:  wypoczynek, relaks i czekoladową opaleniznę.

 

Błękitne miasto Chefchaouen

Marokańskie Chefchaouen nazwę swoją zawdzięcza wznoszącym się ponad miasto szczytom w kształcie kozich rogów (Jebel Ech-Chaouen). Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Maroku. Niezwykły charakter nadają miastu budynki w odcieniach niebieskiego. Ale nie tylko. To miejsce, w którym dokładnie poznać można historię kraju. Znajduje się tu mnóstwo meczetów, świątyń oraz mauzoleów. Również marokańska herbata, specjały tamtejszej kuchni, wąskie uliczki oraz stragany wypełnione odróżniającymi się od błękitu domów kolorowymi produktami zachęcają, by miejsce to odwiedzić i wracać przy każdej nadarzającej się okazji.

 

 

Zdjęcia:
Przyprawy Maroko, fot. Valdiney Pimenta
Przyprawy, fot. Feliciano Guimaraes
Casablanca, fot. Ben
Chefchaouen, fot. Mark Fischer

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>